Tujina

Ostro proti smrtni kazni

Bruselj, 10. 10. 2007 15.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Dnevu boja proti smrtni kazni, ki ga svet obeležuje že peto leto, se je prvič pridružila tudi Evropa.

Ob svetovnem dnevu proti smrtni kazni, ki ga svet letos obeležuje petič, je portugalsko predsedstvo EU danes ponovilo nasprotovanje smrtni kazni v vseh okoliščinah, za kar se EU zavzema že več let. "Odprava smrtne kazni prispeva k večjemu človeškemu dostojanstvu in napredku na področju človekovih pravic", je v sporočilu za javnost v Bruslju zapisalo predsedstvo EU.

EU je eden vodilnih akterjev v boju za odpravo smrtne kazni v svetu. Junija je povezava predlagala tudi resolucijo Generalni skupščini Združenih narodov, da bi pozvala k moratoriju na izvajanje smrtnih kazni v svetu. Prav tako pa EU v tem boju pomaga tudi finančno; kot navajajo v Bruslju, je komisija od leta 1994 za približno 30 projektov boja proti smrtni kazni namenila okoli 15 milijonov evrov.

Odprava smrtne kazni v Evropi je vse preveč pomembna, da bi jo imeli za nekaj samoumevnega. Terry Davies, generalni sekretar Sveta Evrope

EU in Evropska komisija proti smrtni kazni

Ob današnjem svetovnem dnevu smrtne kazni se je odzvala tudi komisarka za zunanje odnose in sosedsko politiko Benita Ferrero-Waldner in poudarila, da je potrebno "prekiniti krog nasilja in zavarovati življenje". Sicer pa sta Evropska komisija in portugalsko predsedstvo EU že v torek potrdila enotno nasprotovanje izvajanju smrtne kazni, ne glede na okoliščine. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je ob tem pozval tudi k splošni odpravi smrtne kazni po vsem svetu.

Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je danes ob svetovnem in evropskem dnevu smrtne kazni pridružilo izjavi portugalskega predsedstva EU in se zavzelo za ukinitev smrtne kazni za vsa kazniva dejanja in v vseh okoliščinah.

Poljska zadržana

Svet Evrope je sicer 10. oktober razglasil tudi za evropski dan boja proti smrtni kazni, vendar pa se EU temu ni uspela združeno pridružiti zaradi nasprotovanja Poljske. Varšava svoje stališče utemeljuje z zahtevo po širši razpravi o življenju, češ da smrtna kazen ni več problem v EU, saj se ne izvaja več, medtem ko splav in evtanazija ostajata pereči vprašanji, o katerih je treba razpravljati.

Kje največ smrtnih kazni?

Večino smrtnih kazni so v letu 2006 izvršili na Kitajskem, v Iranu, Iraku, Pakistanu, Sudanu in ZDA. V 55 državah, ki poznajo to obliko kaznovanja, je bilo na smrt lani skupno obsojenih vsaj 3861 ljudi. Evropa je z izjemo Belorusije območje brez smrtne kazni, premiki k njeni odpravi pa so po podatkih Amnesty International vidni tudi drugod po svetu.

Lani je po podatkih AI usmrtitve izvajalo 25 držav, od tega je bilo 91 odstotkov usmrtitev izvedenih v šestih državah. Skupno so v lanskem letu usmrtili 1591 ljudi, kar je 25 odstotkov manj kot v letu 2005.

V Aziji se je junija za odpravo smrtne kazni odločil Kirgizistan, Kazahstan ima moratorij na usmrtitve od leta 2003, Tadžikistan pa od leta 2004. Smrtno kazen so lani odpravili tudi na Filipinih. Premiki so vidni tudi med afriškimi državami, kjer je lani usmrtitve izvajalo šest držav, v večini od njih pa so že začeli s koraki v smeri odprave smrtne kazni.

Kar se tiče severne in južne Amerike, so edina država, ki izvaja smrtno kazen ZDA. Vseeno pa AI opaža, da se tudi v ZDA počasi obračajo proti smrtni kazni. Lani so izvršili 53 usmrtitev, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Število usmrtitev se v ZDA sicer konstantno zmanjšuje od sredine 90. let.

Aktivisti AI Slovenije danes v središčih Ljubljane, Maribora in Celja z izobešenim transparentom in zankami opozarjajo javnost na to "kruto in nečloveško obliko kaznovanja". Zanke simbolizirajo vešala, ki se poleg injekcije, ustrelitve in električnega stola, uporabljajo za izvrševanje smrtne kazni po svetu, so še sporočili iz omenjene organizacije.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

robinud@volja.net
12. 10. 2007 14.21
brankob, če nekomu vzameš življenje, je fertik. Če pa ga pomotoma zapreš, pa ga lahko kadarkoli izpiztiš. Sicer verjamem, da pri hitrem pomisleku zgleda boljše neprijetne stvari pospravit po preprogo (er... rušo). Problem pri tem je "hitrost" tega premisleka. Vprašaj se, a bi bil (kdo) sposoben stopiti pred enega človeka in mu povedat "Gospod, prepričali so me, da si ne zaslužite življenja in zato vas bom zdaj ubil" ? Glede tvojega primera s Plutom : če bi počili pred prvim umorom, pa sploh nobenga ne bi ubil !
User267353
11. 10. 2007 23.04
Brankob, se podpišem pod vse, kar praviš. Ne morem verjeti, da končno nekdo racionalno razmišlja o tej stvari. No, nisi sam.
User99725
11. 10. 2007 13.09
Nezanesljivost dokazov ni problem smrtne kazni nič bolj kot je problem ostalih kazni. Če nekoga pelješ skozi odmeven sodni proces in ožigosaš kot največji drek, nato pa zapreš na kar nekaj let, mu tega življenja tudi ne moreš povrnit. Ja, lahko mu daš denar, a to je bolj tko za tvoj dober občutek. Poleg tega tu nihče ni rekel, da moraš smrtno kazen tudi pogosto uporabljati kot zamenjavo za najdalješe zaporne kazni. In na koncu, tudi če bi se izkazalo, da je prišlo do napake, bi ta ne bila nič bolj tragična od katerekoli smrtonosne napake, ki jo zagrešimo pri prehitevanju vsak dan. S smrtno kaznijo ali brez, naš problem je v neučinkovitosti in neogovornosti. Lahko še tako svinjsko zavoziš nek sodni postopek in nič bistvenega se ti ne bo zgodilo. V primeru napak bi se morali resno pozanimati za njihove vzroke in odgovorne kaznovati s temu ustrezno resnostjo. Pa nekdo bi moral skrbeti za učinkovitost kazni in rezultate v realnem okolju. Ne pa da nam stalno razlagajo , da nek način deljenja pravice sploh ni O.K., obenem pa sami nimajo res delujočega načina. Slovenski zapori so polni in dostikrat sistem tudi zato izpuščavečje in manjše barabe. Naj povedo raje kaj o tem, koliko barab po opravljeni zaporni kazni zaživi pošteno in koliko je povratnikov. Kar se učinkovitosti zaporne kazni- ne me smejat s statistiko. Če bi po tej njihovi logiki SIlva Pluta počili po prvem umoru, bi tip oživel in opravil še vse ostale. Ali pa mogoče hočejo reči,d a bi jih pa kdo drug... In tudi če bi jih, pa kaj. Smrtna kazen je koneckoncev tudi neko zadoščenje. Če ti nekdo zakolje ženo ko prašiča, nato pa ga brez ceremonij pošljejo spet sedet, ji to jasno da ceno- za družbo je žrtev vredna bistveno manj od morilca. Pravzaprav še manj. Tipa so spustili, ker niso vedeli kam z njim. Ni vredna torej njihovega časa, denarja in truda.
User263977
11. 10. 2007 12.49
Glavni problem smrtne kazni je nezanesljivost dokazov. Ce drzava ubije ENEGA nedolznega, drzava postane najbolj krut morilec. DNK se nekako gre, ceprav znanstvenikom ne gre zaupati, saj se velikokrat dva eksperta ne strinjata med seboj. Kdo ima torej prav? Poglejmo samo primer Kamenik. Spomin pric je pa lahko obrniti ali pa so nekaj mislile, da so nekaj videle/slisale. Npr., medrasna identifikacija. Ce se ne motim, so v ZDA ugotovili, da je okrog 10% obsojenih na smrt v resnici nedolznih. Poleg tega groznja smrtne kazni le se spodbuja umore pric. Se vecja perverzija je, ko se clovek v zaporu spremeni, pa ga vseeno ubijejo. V ZDA je zal tudi prevec pomembno, kaksen je tvoj nastop, zunanji izgled/barva, slava in $ $ $. Bizarnosti siriatskega prava in kitajskih cistk pa raje niti ne omenjam. lp g
User99725
11. 10. 2007 12.33
robinud: Po tej logiki si tudi nihče ne zasluži zapora. Ali pa mogoče zagovarjaš ugrabitelje ?
User111660
11. 10. 2007 12.22
Najhujših zločincev,pedofolov,posiljevalcev,morilcev otrok,starejših,nemočnih nobena,še tako časovno visoka kazen ni prevzgojila,kar je namen kaznovanja.Dočakajo predčasni izpust(lepo vedenje,madona) in se vrnejo na stara pota.Smrtna kazen ne dopušča predčasnega odpusta in s tem povratništva.Rešen poblem.
User269608
11. 10. 2007 10.40
robinud, pa kolko je američanv in kolko je nas? definitivno ZA smrtno kazen, če pes ugrizne človeka ga usmrtijo ni nujno da ga do smrti, če pa človek ubije človeka le zapor za par let??
robinud@volja.net
11. 10. 2007 10.01
"da si zaslužiš smrt." Nihče si ne zasluži smrt. Ali pa mogoče zagovarjaš morilce ? "Mogoce bo pa manj umorov." V ZDA imajo milijonkrat več umorov kot pri nas.
User264122
11. 10. 2007 09.29
Men se tut zdi, da bi mogli v zaporu pol delat kej koristnega za družbo... seveda v mal bol humanih pogojih kokr na Kitajskem... problem je sam najbrž ker bi pol vse firme hotle met zapornike za delavce in bi blo več brezposelnih k bi bli pocen delovna hehe...
User46767
11. 10. 2007 01.40
Se vidi, da preveč gledate ameriške filme. Kje imajo najvišje kazni, pa čeprav za največjo možno bedarijo (te vtaknejo za 5 let v zapor, ker si se preoblekel na plaži)? Kje imajo največ kriminala? Uganili ste, ZDA. Kriminal se še povečuje navkljub nemogoče neumnim kaznim. Kazni nimajo nobene veze s kriminalom in so nič drugega kot maščevanje. Ko boste nekateri tu gor odrasli in se boste malo odlepili od ameriških filmov, boste mogoče razumeli. Naše kazni so primerne, ker so osnovane na znastvenih dognanjih, tako kot vsepovsod v kontinentalni Evropi. Anglosaksonski zakoni pa pač znano temeljijo na nerazumnosti. Me veseli, da se Evropa vsaj v nečem ne zgleduje po ZDA.
User203165
11. 10. 2007 00.15
Hja, nekje po svetu imajo kar visoke kazni za umore in podobne stvari, spet drugje (beri: Slovenija) pa premajhne.
User205814
10. 10. 2007 23.22
Evropa se spet dela bolj papeško od samega papeza. Smrtna kazen je edina primerna kazen za tiste kriminalce, ki predstavljajo groznjo druzbi. Zakaj bi bil tisti, ki sankcionira manj cloveski in manj human, ce bi dodelil smrtno kazen hudemu kriminalcu, od tistega ki bi ga dal v zapor? Kaj posilstva v zaporih so pa humana? Boj za prezivetje med nasilnimi zaporniki je pa humana? Da cloveka zapres v zaprt prostor, mu omejis gibanje in stike s zunanjim svetom, a mu s tem bistvu ne vzames zivljenja? Za moje pojme (ki so zal preveckrat skregani s pojmi nasih evropskih birokratov) je smrtna kazen mnogo mnogo blazja kazen, kot pa zapor. Men se gre za zascito ostale druzbe zunaj pred povratnimi krimininalci in ne toliko za to da bodo kriminalci placali s lastnim trpljenjem. Samo Evropa je pac pisda. Naj se ze enkrat zacnejo bavit s lastnimi in konkretnimi problemi, kot pa s odpravo smrtne kazni in lastnim vencanjem svoje humanosti. Ce hocejo humanost kazat, potem naj jih za roditelje moskega spola, ki po locitvi ostanejo brez vseh roditeljskih pravic. Tukaj se Evropa oglasaj!
makajjezvami
10. 10. 2007 22.37
Mah brez veze smrtna kaze. Dosmrtni delovni zapori, kjer bi moral delati, da bi dobil hrano. Seveda bi bili toliko humani da jih, ko ne bi bili več sposobni za delo, ne bi ubili.
User106144
10. 10. 2007 20.11
Res je...kje je tle logika mi nej en razloži prosim: kriminal se povečuje kazni so pa enake oz. se celo borijo nekateri da bi jih omilili. Rabil bi en oster nastop proti kriminalu ne pa neko mencanje.
User268744
10. 10. 2007 19.59
Ce se v vsem zgledujemo po Amerikancih,se dajmo pa se po tem. Mogoce bo pa manj umorov.
User263607
10. 10. 2007 19.54
če ubiješ enga zakaj bi pol ti imel pravico živet?!?
User106144
10. 10. 2007 19.30
Uboj oz umor človeka se mora sankcionirati z smrtno kaznijo. Pravjo ni humana...sj nihče ni obsojen za brezveze. Če si storil tako hud prekršek da se sodišču zdi da si zaslužiš smrt...Žal. Čim nekomu vzameš življenje(seveda govorimo o raznih ropih,umorih itd...) nisi sposoben živeti v neki civilizirani družbi zato se te odstani. Preprosto an?