Ob svetovnem dnevu proti smrtni kazni, ki ga svet letos obeležuje petič, je portugalsko predsedstvo EU danes ponovilo nasprotovanje smrtni kazni v vseh okoliščinah, za kar se EU zavzema že več let. "Odprava smrtne kazni prispeva k večjemu človeškemu dostojanstvu in napredku na področju človekovih pravic", je v sporočilu za javnost v Bruslju zapisalo predsedstvo EU.
EU je eden vodilnih akterjev v boju za odpravo smrtne kazni v svetu. Junija je povezava predlagala tudi resolucijo Generalni skupščini Združenih narodov, da bi pozvala k moratoriju na izvajanje smrtnih kazni v svetu. Prav tako pa EU v tem boju pomaga tudi finančno; kot navajajo v Bruslju, je komisija od leta 1994 za približno 30 projektov boja proti smrtni kazni namenila okoli 15 milijonov evrov.
EU in Evropska komisija proti smrtni kazni
Ob današnjem svetovnem dnevu smrtne kazni se je odzvala tudi komisarka za zunanje odnose in sosedsko politiko Benita Ferrero-Waldner in poudarila, da je potrebno "prekiniti krog nasilja in zavarovati življenje". Sicer pa sta Evropska komisija in portugalsko predsedstvo EU že v torek potrdila enotno nasprotovanje izvajanju smrtne kazni, ne glede na okoliščine. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je ob tem pozval tudi k splošni odpravi smrtne kazni po vsem svetu.
Poljska zadržana
Svet Evrope je sicer 10. oktober razglasil tudi za evropski dan boja proti smrtni kazni, vendar pa se EU temu ni uspela združeno pridružiti zaradi nasprotovanja Poljske. Varšava svoje stališče utemeljuje z zahtevo po širši razpravi o življenju, češ da smrtna kazen ni več problem v EU, saj se ne izvaja več, medtem ko splav in evtanazija ostajata pereči vprašanji, o katerih je treba razpravljati.
Kje največ smrtnih kazni?
Večino smrtnih kazni so v letu 2006 izvršili na Kitajskem, v Iranu, Iraku, Pakistanu, Sudanu in ZDA. V 55 državah, ki poznajo to obliko kaznovanja, je bilo na smrt lani skupno obsojenih vsaj 3861 ljudi. Evropa je z izjemo Belorusije območje brez smrtne kazni, premiki k njeni odpravi pa so po podatkih Amnesty International vidni tudi drugod po svetu.
V Aziji se je junija za odpravo smrtne kazni odločil Kirgizistan, Kazahstan ima moratorij na usmrtitve od leta 2003, Tadžikistan pa od leta 2004. Smrtno kazen so lani odpravili tudi na Filipinih. Premiki so vidni tudi med afriškimi državami, kjer je lani usmrtitve izvajalo šest držav, v večini od njih pa so že začeli s koraki v smeri odprave smrtne kazni.
Kar se tiče severne in južne Amerike, so edina država, ki izvaja smrtno kazen ZDA. Vseeno pa AI opaža, da se tudi v ZDA počasi obračajo proti smrtni kazni. Lani so izvršili 53 usmrtitev, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Število usmrtitev se v ZDA sicer konstantno zmanjšuje od sredine 90. let.
Aktivisti AI Slovenije danes v središčih Ljubljane, Maribora in Celja z izobešenim transparentom in zankami opozarjajo javnost na to "kruto in nečloveško obliko kaznovanja". Zanke simbolizirajo vešala, ki se poleg injekcije, ustrelitve in električnega stola, uporabljajo za izvrševanje smrtne kazni po svetu, so še sporočili iz omenjene organizacije.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.