Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je v letošnje praznovanje državnega praznika vnesel veliko sprememb. Med drugim je prekinil tradicijo pomilostitev zapornikov ob prazniku. Lani je namreč Jacques Chirac pomilostil 3000 zapornikov, ki so bili zaprti zaradi nenasilnih kriminalnih dejanj. Skrajšal pa je tudi seznam povabljenih na tradicionalno vrtno zabavo v predsedniški palači, nanjo pa je povabil tudi večje število navadnih državljanov. Prvič po letu 1981 Sarkozy ni nagovoril javnosti preko televizijskih ekranov.
Tradicionalni državni praznik
Vojaška parada se je začela s preletom 60 zračnih plovil iz vojaškega letalstva in mornarice nad avenijo Elizejske poljane ter trgom Concorde. Nadaljevala se je z mimohodom 4200 vojakov in policistov, 240 konjenikov francoske republikanske garde in 400 vojaških vozil ter motorjev. Na paradi je sodelovalo 900 vojakov iz vseh članic unije, med njimi 32 pripadnikov častne enote Slovenske vojske.
Slovenija je bila letos v Parizu deležna še posebne časti, saj je slovenski vojak skupaj z vojakoma iz Nemčije in Portugalske nosil zastavo Unije. Slovenija je namreč skupaj z Nemčijo in Portugalsko v trojki predsedujočih držav EU.
Svoboda, demokracija in boj proti zatiranju
14. julij je v Franciji simbol svobode, demokracije in boja proti zatiranju, saj se na ta dan spominjajo padca Bastilije leta 1789, ki je sprožil revolucijo.
Francija je ta dan izbrala za svoj državni praznik 6. julija 1880. Že takrat so se Francozi odločili, da bodo na svoj državni praznik organizirali vojaški mimohod. V 60. letih prejšnjega stoletja so lokacijo vojaškega mimohoda iz trga Bastille preselili na prostor, kjer se odvija še danes, to je od trga Slavoloka zmage po Elizejskih poljanah do trga Concorde.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.