Iran bo kljub sobotni odločitvi Sveta guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) za napotitev iranskega jedrskega vprašanja pred Varnostni svet ZN nadaljeval po diplomatski poti. "Pot za pogajanja je še vedno odprta. V mesecu dni bomo poskušali uporabiti vse diplomatske zmožnosti," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi.
Asefi je s tem zanikal predhodne navedbe iranskih predstavnikov, da pomeni napotitev pred VS ZN konec diplomacije. Kot je pojasnil Asefi, bo Iran v skladu z zakonom, ki ga je novembra lani sprejel iranski parlament, ustavil vse primere prostovoljnega sodelovanja z IAEA, še vedno pa bo spoštoval Sporazum o neširjenju jedrskega orožja (NPT).
Po besedah Asefija bo Teheran tudi nadaljeval pogajanja z Rusijo o predlogu za prenos dejavnosti plemenitenja urana na rusko ozemlje, "vendar se bo spremenila oblika vsebine". "Okoliščine so se spremenile. Soočeni smo z novo situacijo," je dejal.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je v soboto, takoj po odločitvi Sveta guvernerjev IAEA, ukazal obnovitev dejavnosti bogatenja urana in prepovedal nenapovedane inšpekcije IAEA v Iranu. Kot je pojasnil Asefi, je predsednik s tem mislil na obnovitev tistih jedrskih aktivnosti, ki so jih prostovoljno ustavili, da bi si tako pridobili zaupanje mednarodne skupnosti.
Ahmadinedžad je danes ponovil, da se njegova država resolucije Sveta guvernerjev IAEA ne boji. "Sprejmete lahko toliko resolucij, kolikor hočete, in se z njimi zabavate, a ne morete preprečiti iranskega napredka," je dejal predsednik. "Mislijo, da je še vedno mračni srednji vek, vendar je obdobja, ko so sedeli v steklenih palačah in odločali o usodi drugih narodov, že zdavnaj konec," je dodal Ahmadinedžad.
Bush pozdravil odločitev agencije
Odločitev Sveta guvernerjev IAEA za napotitev Irana pred Varnostni svet ZN je jasno sporočilo, da svet ne bo dovolil, da bi Teheran imel jedrsko orožje, pa je dejal ameriški predsednik George Bush.
"Ta pomemben korak pošilja jasno sporočilo režimu v Iranu, da mu svet ne bo dovolil pridobiti jedrsko orožje," je v sporočilu z ranča Crawford v Teksasu ocenil predsednik ZDA Bush. Kljub temu pa to še ne pomeni konca diplomacije ali vloge IAEA, temveč začetek okrepljenih diplomatskih prizadevanj za preprečitev, da bi iranski režim razvil jedrsko orožje, je dejal. "Pot, ki so jo ubrali novi voditelji Irana - grožnje, prikrivanje, kršenje mednarodnih dogovorov in odstranitev pečatov IAEA -, je neuspešna, saj je mednarodna skupnost ne bo tolerirala. Neomajna trma režima le še bolj oddaljuje Iran od preostalega sveta," je dodal Bush.
Japonska pozdravila odločitev IAEE
Podobno ocenjujejo na Japonskem. "Japonska ceni sprejetje te resolucije kot jasno sporočilo Iranu in pomemben korak k reševanju tega vprašanja z diplomatskimi sredstvi," je v odzivu dejal predstavnik japonskega zunanjega ministrstva Jošinori Katori. "Japonska močno upa, da bo Iran vzel to resolucijo resno in odgovoril nanjo na odkrit način," je dodal.
V Indoneziji dvomijo
"To bi lahko bilo kontraproduktivno," pa je menil indonezijski zunanji minister Hasan Wirayuda. "Iran lahko zavrne sodelovanje in se enostransko odloči, da bo nadaljeval s plemenitenjem urana. S tem bi se poskusi, da bi vzpodbudili Iran k sodelovanju z IAEA in transparentnosti delovanja, obrnili na glavo," je pojasnil.
Svet guvernerjev IAEA je v soboto s 27 glasovi za, tremi proti in petimi vzdržanimi podprl napotitev iranskega jedrskega vprašanja pred Varnostni svet ZN. Zahodne države in Rusija so predajo pozdravile, iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pa je takoj zatem ukazal obnovitev dejavnosti bogatenja urana in prepovedal nenapovedane inšpekcije IAEA v Iranu.
Resolucija predajo VS ZN utemeljuje s tem, da je Iran kršil določbe Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT), in s "pomanjkanjem zaupanja, da Iran svoj jedrski program razvija izključno v miroljubne namene". Od generalnega direktorja IAEA Mohameda El Baradeja resolucija zahteva, da VS ZN poroča o korakih, ki jih mora narediti Iran, da se bo lahko vzpostavilo zaupanje za izključno miroljubno naravo iranskega jedrskega programa.
Iran pa resolucija poziva, naj zamrzne plemenitenje urana in s tem povezane dejavnosti, razmisli o ustavitvi gradnje reaktorja na težko vodo, ki bi lahko bil vir plutonija za orožje, formalno ratificira dogovor, ki bo IAEA dovoljeval večja pooblastila pri nadzoru, ter IAEA odobri dodatna pooblastila pri preiskavi iranskega jedrskega programa.
Tik pred sprejetjem resolucije je Washington pod pritiskom Egipta privolil, da se v resoluciji omeni tudi oblikovanje območja brez jedrskega orožja na Bližnjem vzhodu. To cilja predvsem na Izrael, ki je tesen zaveznik ZDA.