Tujina

Med okopi protekcionizma

Dunaj, 12. 05. 2006 09.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prizadevanja po vzpostavitvi prostocarinske cone na vrhu EU-Latinska Amerika ostajajo samo želje.

Zvezdnik evro-latinskega vrha je levičarski venezuelski predsednik Hugo Chaverz
Zvezdnik evro-latinskega vrha je levičarski venezuelski predsednik Hugo Chaverz FOTO: Reuters

Dunaj gosti vrh Evropske unije in Latinske Amerika, na katerem so se zbrali voditelji 25 članic EU in 33 držav Latinske Amerike in Karibov. Osrednja tema razprav je krepitev regionalnega partnerstva med stranema.

To je že četrto srečanje doslej. Leta 1999 so se voditelji EU in Latinske Amerike sestali v brazilskem Riu de Janeiru, 2002 v Madridu, 2004 pa v mehiškem Guadalajaru. Vedno znova je v ospredju pogovorov medsedbojna podpora pri zavračanju ameriške zunanje politike, da pa ne bi spodbujali napetosti v odnosu do ZDA, vsa srečanja na vrhu tečejo pod milozvočnim sloganom o medsebojnem ‘strateškem partnerstvu’.

Predsedujoči EU, avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je ob odprtju vrha poudaril, naj "vrh ne bo le srečanje praznih besed, temveč delovno srečanje", na katerem bosta strani določili, kakšni so njuni odnosi in kam vodijo.

Kofi Anan in gostitelj srečanja avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta se že v četrtek sestala z nekaterimi voditelji EU in Latinske Amerike
Kofi Anan in gostitelj srečanja avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta se že v četrtek sestala z nekaterimi voditelji EU in Latinske Amerike FOTO: Reuters

Rezidenca nekdanjih avstrijskih cesarjev Hofburg vse od zgodovinskega Dunajskega kongresa ni doživela tako pomembnega diplomatskega dogodka, menijo avstrijski mediji. Toda na dosedanjih srečanjih niso sprejeli nobenih ključnih odločitev, pričakovati pa je, da se tudi na tokratnem ne bo zgodilo nič presentljivega.

Vzporedno z vrhom EU-Latinska Amerika na Dunaju poteka tudi poslovni vrh, ki se ga iz obeh regij udeležujejo vidnejši predstavniki iz poslovnega sveta. Razpravljajo predvsem o trgovinskih odnosih, naložbah, storitvah in poslovnih priložnostih.

Zlasti neuresničena je ostala ambicija o vzpostavitvi prostocarinske cone, ki bi obsegala 450 milijonov Evropejcev in 550 Latinoameričanov. Namesto odpiranja trgov se namreč na obeh bregovih Atlantika trdno oprijemljejo protekcionizma. V mnogih latinskoameriških državah so na oblasti levičarske vlade, ki so do vrednot liberalizma skrajno nezaupljive. Po drugi strani pa EU ne želi v celoti liberalizirati svojih kmetijskih trgov.

Za varnost gostov na Dunaju skrbi več kot 1500 policistov. Samo ob hotelih, kjer so nastanjeni udeleženci, je 100 pripadnikov specialnih enot in 200 policistov v civilu.

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v uvodnem nagovoru pozval k boju proti brezposelnosti mladih. "Naraščajoče število brezposelnih med mladimi v obeh regijah je zaskrbljujoče. Mladi brez možnosti za izobraževanje in zaposlitev dvomijo v vrednote demokracij in tržnega gospodarstva. To ogroža družbo," je bil jasen Annan. Med točkami dnevnega reda vrha so človekove pravice in demokracija, terorizem, droge in organiziran kriminal, okolje, energetika, rast in zaposlenost, boj proti revščini, razvojno sodelovanje, migracije in regionalna integracija ter trgovina.

Mehiški predsednik Vicente Fox je zbranim povedal, da je razvoj demokracije in "tržnega gospodarstva s človeškim obrazom" najpomembnejši predpogoj za ublažitev socialnih napetosti v regiji. Pri tem je EU označil za vzor Latinski Ameriki. "Pot izgradnje EU je ambiciozen primer, ki naj nam služi kot model. Gre za integracijo, ki vsem članicam prinaša koristi," je še dejal.

Ob jutranjem fotografiranju, ko se je 59 udeležencev vrha postavilo pred številne objektive, je med množico nenadoma završalo. Pred voditelje je namreč prikorakala brhka Argentinka, ki se je nekako uspela izmuzniti varnostnikom in - oblečena zgolj v bikini - opozorila na onesnaževanje lesne industrije ob argentinsko-urugvajski meji.

Udeleženci vrha pa se po pričakovanjih niso mogli izogniti aktualnemu dogajanju v južnoameriški regiji. Posebno skrb zbujata v EU nedavno podržavljenje naftne in plinske industrije v Boliviji ter zavzemanje venezuelskega predsednika Huga Chaveza za dodatno obdavčitev tujih naftnih družb. Tako Chaveza kot bolivijskega predsednika Eva Moralesa so na vrhu pozvali, naj se energetske politike lotita bolj odgovorno.

Slovenski premier Janez Janša je na delovnem zasedanju na temo rast in zaposlovanje zbrane nagovoril kot uvodni govornik.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.