Tujina

Odstop obrambnega ministra

Seul/Pjongjang, 24. 10. 2006 10.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Južnokorejski obrambni minister je ponudil odstop. Vzroka za svojo odločitev ni izdal.

Obrambni minister Južne Koreje, Jun Kvangung
Obrambni minister Južne Koreje, Jun Kvangung FOTO: Reuters
V Južni Koreji je nameščenih 32.500 ameriških vojakov, ki naj bi bili v podporo 650.000 južnokorejskim vojakom, s katerimi naj bi skupaj skrbeli za južnokorejsko varnost in odvračali severno sosedo od načrtov vojaške invazije.

Obrambni minister Južne Koreje Jun Kvangung se je odločil, da bo odstopil, je poročala lokalna televizija JTN. Predstavnik obrambnega ministrstva informacij o odstopu ni potrdil. Južnokorejska agencija Jonhap News je poročala, da bo predsednik Ro Muhjun naslednika Kvangunga imenoval prihodnji teden.

Jun je bil pred odstopom tarča ostrih kritik s strani konservativcev zaradi sklenitve sporazuma z ZDA, da bo Južna Koreja do leta 2012 prevzela popoln nadzor nad silami na Korejskem polotoku. Jun je dogovor, da bo Seul med letoma 2009 in 2012 prevzel popoln nadzor nad silami na Korejskem polotoku, sklenil prejšnji teden z ameriškim kolegom Donaldom Rumsfeldom.

Nadzor nad območjem trenutno izvajajo ameriški in južnokorejski vojaki. ZDA so se s Korejskega polotoka želele umakniti najkasneje leta 2009, vendar je Južna Koreja predvsem v luči grožnje, ki jo trenutno predstavlja njena severna soseda, dosegla, da so ta rok podaljšali še za tri leta.

Sklenitev sporazuma je ostro obsodila opozicijska Velika nacionalna stranka, ki je sporočila, da gre za "varnostno napako" in zahtevala odstop ministra Juna. Dogovoru nasprotujejo tudi južnokorejski konservativci, ki menijo, da bo do prevzema nadzora prišlo prekmalu, s tem pa se bo zmanjšalo zastraševanje Severne Koreje.

El Baradej za dialog z Iranom in Severno Korejo

Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je zavrnil govorice, da se je severnokorejski voditelj Kim Jong Il opravičil kitajskemu odposlancu Tang Jiaksuanu za severnokorejski jedrski poskus. Kot je dejal, navedbe "vsekakor niso točne".

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko agencijo (IAEA) Mohamed El Baradej je medtem po srečanju z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice v Washingtonu pozval k dialogu z Iranom in Severno Korejo, s katerim bi rešili krizi zaradi jedrskih programov obeh držav. "Mislim, da moramo spremeniti način razmišljanja o dialogu kot nagradi; dialog je nujno orodje za spremembo vedenja," je dejal El Baradej. Kot je dodal, samo nadzor izvoza orožja ne zadostuje, temveč se je treba potruditi, da bi razumeli, zakaj te države razvijajo jedrsko orožje.

El Baradej je priznal, da je bil prvi jedrski poskus Severne Koreje 9. oktobra "udarec" za Sporazum o neširjenju jedrskega orožja, obenem pa ga je označil tudi kot "klic na pomoč" s strani severnokorejskega režima, ki se počuti ogroženega. Menil je še, da sankcije, ki jih je proti Severni Koreji zaradi njenega jedrskega programa uvedel Varnostni svet ZN, ne bodo delovale kot kazen. Ob tem je dejal, da ne verjame, da bi severnokorejski poskus v regiji sprožil tako imenovano "domino efekt", tako da si bodo tudi druge države, kot sta Japonska in Južna Koreja, skušali pridobiti jedrsko orožje.

Iran pa je po mnenju El Baradeja drugačen primer. Kot je dejal, je za Iran ključnega pomena normalizacija odnosov z ZDA. "Iranci si želijo, da bi jih spoštovali in priznali kot pomembno silo v regiji," je dodal.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.