Tujina

Vihar ali človeški faktor?

Moskva, 03. 05. 2006 07.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Za strmoglavljenje letala v Črno morje, v katerem je umrlo 113 ljudi, naj bi bila kriva človeška napaka.

Na krovu airbusa 320 je bilo 113 ljudi, od tega pet otrok in osem članov posadke.

Vzrok za nesrečo letala vrste airbus 320 armenske letalske družbe Armavia airline bi bil lahko človeški faktor, je izjavil strokovnjak za letalstvo. Letalo je namreč moralo opustiti poskus pristanka na letališču Adler v bližini Sočija, nato pa se je skušalo na hitro dvigniti, a je bila hitrost za to prenizka, je pojasnil omenjeni strokovnjak, ki je s tem zavrnil domneve predstavnikov armenske letalske družbe, da je nesrečo povzročil vihar. V času nesreče je namreč na področju divjala nevihta.

Delo reševalcev ovirata slabo vreme in vidljivost.
Delo reševalcev ovirata slabo vreme in vidljivost. FOTO: Reuters

Zaradi prenizke hitrosti strmoglavilo v morje

Letalo airbus 320 je izginilo z radarskih zaslonov pet kilometrov od obale ob 0.15 po srednjeevropskem času.

Letalu v prvem poskusu ni uspelo pristati, kontrolorji na letališču pa so nato posadki letala naročili, naj se dvigne na 600 metrov in še drugič poskusi z zasilnim pristankom. Pilot se je začel ponovno dvigati, vendar pa je imel po navedbah omenjenega letalskega strokovnjaka prenizko hitrost - le 250 kilometrov na uro. Po preletu bližnjih gora je letalo strmoglavilo v Črno morje.

Sorodniki žrtev na letališču
Sorodniki žrtev na letališču FOTO: Reuters

Predstavnik armenske družbe Armavia, ki je bila lastnica letala, je predtem povedal, da so zaradi slabega vremena sprva prepovedali pristanek. Kasneje so si premislili, saj so ocenili, da letalo lahko pristane. ''Letalo je bilo v dobrem stanju. Tudi posadka je bila zelo izurjena,'' je dejal predstavnik Armavie Andrej Agajanov

Na letalu je bilo 85 armenskih in 26 ruskih državljanov ter gruzijski in ukrajinski državljan.

Rusija in Armenija žalujeta

Kot je znano je bilo na krovu letala, ki je potovalo iz armenske prestolnice Erevan v Soči na jugu Rusije, 113 potnikov. Po podatkih ruskega ministrstva za izredne razmere nesreče ni preživel nihče. 

Upanja na preživele ni
Upanja na preživele ni FOTO: Reuters
Predsednik vlade Janez Janša je armenskemu premieru Andraniku Margarjanu poslal brzojavko, v kateri mu je izrazil sožalje ob tragični nesreči.

Rusija in Armenija sta zaradi nesreče za petek razglasili skupen dan žalovanja. Kot so pojasnili v Kremlju, sta se tako med telefonskim pogovorom odločila ruski in armenski predsednik, Vladimir Putin in Robert Kočarjan. Predsednika sta poudarila, da je nesreča tragedija za obe državi, in svojcem žrtev izrekla sožalje.

V Armeniji bo dan žalovanja tudi v soboto, saj je bila večina žrtev armenskih državljanov. Na kraj nesreče je medtem odpotovalo 78 svojcev žrtev, pa tudi armenski reševalci in člani preiskovalne komisije.

Reševalci v pristanišču Soči
Reševalci v pristanišču Soči FOTO: Reuters
Armavia je največja letalska družba v Armeniji. Doslej so strmoglavili trije airbusi omenjene družbe.

Reševalci so sicer iz morja v bližini Sočija, kjer so še vedno ostanki letala in prtljage, doslej potegnili posmrtne ostanke številnih potnikov, njihova identifikacija pa že poteka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.