Testi so pokazali, da je pred dnevi najdena mrtva raca bila okužena z visokopatogeno različico ptičje gripe H5N1, so sporočili s francoskega kmetijskega ministrstva. Gre za prvi tak primer v Franciji. Raco so našli v ponedeljek v bližini mesta Lyon na jugovzhodu države, v predelu, kjer se nahaja veliko rejcev perutnine.
Virus se širi
V Indoneziji je zaradi okužbe z virusom H5N1 umrl 23-letni trgovec, ki je postal 19. smrtna žrtev ptičje gripe v državi.
''Rezultati testov laboratorija v Atlanti so pokazali, da je bil pacient, ki je umrl 10. februarja, okužen s H5N1. Umrli je za časa svojega življenja na tržnici prodajal kokošja jajca,'' je povedal predstojnik oddelka za bolezni živali na indonezijskem ministrstvu za zdravje, Hariadi Wibisono.
V Indoneziji se je z virusom H5N1 do sedaj okužilo 27 ljudi, od tega jih je 19 umrlo. V zadnjih tednih se je pojavilo veliko število domnevnih okužb z virusom ptičje gripe pri človeku, še posebej v glavnem mestu Džakarti in okolici, kjer ljudje kljub urbanemu okolju živijo v stiku s perutnino.
Prvi okuženi človek v Bolgariji?
Iz Bolgarije pa poročajo o morebitni okužbi moškega iz vasi Preslavtsi na jugu države. Pacient, ki ima visoko vročino, je trenutno v izolaciji v bolnišnici v mestu Haskovo, preiskave pa še potekajo. Moški je bil v stiku z dvema poginulima racama, ki sta bili okuženi z nevarnim virusom H5N1.
Egipt poziva k uboju perutnine
Egiptovska vlada je medtem svetovala rejcem, naj se znebijo perutnine, da se ptičja gripa ne bi širila. V Egiptu so sicer virus ptičje gripe odkrili pri sedmih kokoših, ki so jih redili na manjših kmetijah.
''Prišel je čas, ko lahko opustimo idejo o reji kokoši na prostem. Svetovni trendi narekujejo velike farme, kjer je reja kokoši nadzorovana,'' je povedal egiptovski premier Ahmed Nazif. Dodal je še, da bo skušala vlada kmetom pomagati z odškodnino za ubite kokoši.
Gripa v Hongkongu, Indiji in Bosni
V Hongkongu pa so potrdili, da je poginula sraka, ki so jo v četrtek našli v neki stanovanjski četrti, umrla zaradi človeku nevarnega virusa ptičje gripe H5N1. V petek so sicer na cvetličnem trgu našli še eno mrtvo srako, pri kateri prav tako sumijo na okužbo s H5N1, je sporočil hongkonški oddelek za kmetijstvo in ribištvo. V Iranu so virus H5N1 potrdili pri 135 poginulih divjih pticah, na avstrijskem Dunaju pa so H5N1 potrdili pri labodu.
Medtem so strokovnjaki v Bosni in Hercegovini na področju Plivskega jezera v bližini Jajca po najdbi dveh okuženih labodov, za katera sumijo, da sta okužena z virusom ptičje gripe, začeli uvajati preventivne ukrepe. Med ukrepi so vzpostavitev karantene v premeru treh kilometrov od mesta, kjer so našli omenjena laboda in usmrtitev vseh labodov, za katere obstaja sum, da so bili v bližini tega mesta.
V vasi Maharaštra na zahodu Indije pa so odkrili poginule kokoši, okužene s H5N1, so sporočile indijske oblasti. V zadnjih nekaj dneh je v Indiji umrlo kar 50.000 ptic. V prestolnici New Delhi so že sklicali izredno zasedanje vlade. Indijske oblasti so še sporočile, da pregledujejo osem Indijcev, za katere sumijo, da so okuženi z virusom H5N1. Med njimi so tudi trije otroci.
Vse več žarišč v Evropi
O pojavu ptičje gripe poročajo tudi iz sedmih držav Evropske unije. Bolezen se vse bolj širi proti zahodu EU, potem ko se je pojavila pri divjih pticah v Italiji in Grčiji, nato pa v Sloveniji, Avstriji, Nemčiji in na Madžarskem, nato pa še v Franciji. Prav tako je virus pri divjih pticah odkrila pristopnica Bolgarija, medtem ko ga ima Romunija tudi pri perutnini, enako kandidatka Turčija, ki pa beleži že tudi smrtne žrtve med ljudmi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.