Hrvaškemu novinarju Domagoju Margetiću grozi izročitev haaškemu sodišču. Na svoji spletni strani je namreč objavil identitete vseh 102 zaščitenih prič v procesu proti obsojenemu hrvaškemu generalu Tihomiru Blaškiću, z utemeljitvijo, da je to v interesu javnosti.
Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine storjene na območju nekdanje Jugoslavije je od hrvaških oblasti zahtevalo, naj nadaljno objavo seznama prič prepreči. Margetića obtožuje neupoštevanja sodišča zaradi objave identitete in izjave zaščitene priče v primeru sojenja proti Blaškiću in od Hrvaške zahteva njegovo izročitev.
Margetić, ki so ga hrvaške oblasti prijele v petek v Slavonskem Brodu, je trenutno je v priporu v Zagrebu, o njegovi izročitvi pa bo odločalo zagrebško okrožno sodišče.
Margetić že enkrat obtožen skupaj s tremi drugimi novinarji
Haško sodišče je sredi julija umaknilo obtožnico proti Margetiću in še dvema novinarjema, Stjepana Šešlja in Marijana Križića, ker so leta 2004 v hrvaškem tedniku Hrvatsko slovo objavili indentiteto in izjavo zaščitene priče. Šlo je za Stjepana Mesića, danes hrvaškega predsednika, ki je v Hagu pričal na sojenju proti Tihomirju Blaškiću.
Za isto kaznjivo dejanje nespoštovanja sodišča je bil obtožen tudi nekdanji glavni urednik Slobodne Dalmacije Josip Jović, ki je zapis Mesićevega pričanja objavil leta 2000 v Slobodni Dalmaciji.
Primer je na Hrvaškem vzbudil razprave, ali ni sodišče prekoračilo meje in poseglo na področje svobode tiska. Razdelil je tudi hrvaško novinarsko skupnost – nekateri so bili prepričani, da bi moralo Hrvaško novinarsko društvo novinarje zaščititi, drugi pa so trdili, da so postopki sodišča upravičeni.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.