
Sodišče v New Yorku je 24-letnemu priseljencu iz Pakistana Shahavarju Siraju izreklo 30-letno zaporno kazen zaradi razmišljanja o terorističnem napadu na postajo podzemne železnice v času nacionalne konvencije republikanske stranke v New Yorku leta 2004.
Tožilstvo, ki sicer ni moglo dokazati, da bi Siraj kadarkoli razpolagal z razstrelivom ali prišel v stik s katerokoli teroristično organizacijo, je na sodišču vztrajalo, da je nameraval obtoženi razstreliti vedno živahno podzemno postajo Herald Square v Manhattnu. Siraj je sicer priznal, da je razmišljal o napadu.
Odvetniki pakistanskega priseljenca so vztrajali, da je bil njihov klient le "zmeden in zaveden mladenič" in ne nevaren terorist. Sodišče pa ga je kljub pomanjkljivim materialnim dokazom spoznalo za krivega in mu izreklo visoko zaporno kazen.

Siraj je bil spoznan za krivega snovanja teroristične zarote lani maja, obsodba pa je v veliki meri temeljila na pričevanju policijskega ovaduha Osame Eldawoodyja, katerega naloga je bilo spremljanje in opazovanje muslimanov po terorističnih napadih 11. septembra 2001.
Ga je izzval ovaduh?
Mladega Siraja, ki je takrat še živel pri starših, je Eldawoody spoznal v neki muslimanski knjigarni v Brooklynu. Z njim je navezal stike in mu začel pripovedovati o "grozodejstvih" ameriških vojakov v Iraku, ki mučijo in posiljujejo iraška dekleta ter zlorabljajo iraške zapornike. Obenem je namigoval, da bi bilo treba kaj storiti.
"To je bilo zame dovolj. Pripravljen sem storiti karkoli. Ni mi mar za moje življenje," na enem od posnetkov, ki jih je ves čas na skrivaj snemal Eldawoody, pripoveduje Siraj. Eldawoody, ki je prevzel vlogo zarotnika, je mladeniča ves čas podžigal ter mu zatrjeval, da bo vsak njegov načrt podprla izmišljena skupina, imenovana Bratovščina.
Na posnetkih policijskega ovaduha Siraj sprva razmišlja, kako bi lahko škodoval ameriškemu gospodarstvu, na primer z razstrelitvijo newyorških mostov ali atentatom na ustanovitelja Microsofta Billa Gatesa, nato pa se odloči za napad na postajo podzemne železnice. Postajo naj bi si že tudi ogledal in preučil, kje bi lahko podtaknil bombo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.