V Bagdadu so ameriške sile izpustile več kot 300 ujetnikov iz zloglasnega zapora Abu Graib. Prvi avtobus z ujetniki je zapor zapustil že v zgodnjih jutranjih urah.
Pred enim tednom je bilo v zaporu okrog 3800 zapornikov. Novi upravitelj zapora, general Geoffrey Miller, je povedal, da namerava zmanjšati število jetnikov na 1500 do 2000, je poročala ameriška televizijska mreža CNN.
Izpustitev zapornikov je v sredo napovedal predstavnik sil koalicije, do nje pa prihaja dan potem, ko je zapor obiskal ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld.
24-letni vojaški policist Jeremy Sivits iz Pensilvanije, ki se bo moral kot prvi zagovarjati pred vojaškim sodiščem zaradi mučenja zapornikov v zaporu Abu Graib, pa je danes povedal, da so se ameriški vojaki smejali in šalili, ko so pretepali, slačili in spolno zlorabljali ujetnike. Povedal je še, da višji po rangu v poveljniški strukturi niso odobrili zlorab.
Sivits, proti kateremu se bo proces začel 19. maja, se bo po pričakovanjih zagovarjal kot kriv in bo pričal proti svojim kolegom. Pristal je na sodelovanje s tožilci in zato se mu obetajo milejše obtožbe. Odvetniki vojakov, ki jih obremenjuje pričanja Sivitsa, pa mu očitajo prav dogovor s tožilstvom.
Proces zaradi zlorab je za prihodnji teden napovedan še proti dvema vojakoma, danes pa je ameriški general Mark Kimmitt sporočil, da se bo pred vojaškim sodiščem pojavil še četrti vojak Charles Graner. Datum procesa še ni določen.
Nek Iračan je za arabsko televizijo Al Arabija danes povedal, da so britanske sile mučile in ubile njegovega priprtega sina, nato pa se opravičile in mu ponudile 3000 dolarjev odškodnine.
Preiskave naj bi šle po hierarhiji navzgor
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v četrtek izjavil, da je bilo ravnanje z iraškimi zaporniki, ki so bili žrtve ameriških vojakov, posledica pomanjkljivosti v poveljevanju, do katerih ne bi smelo nikoli priti. Kot je ob tem še ocenil, pa to še ne pomeni, da bi obrambni sekretar Rumsfeld zaradi tega moral zapustiti položaj. Ameriški pravni sistem deluje in, kot je že poudaril Rumsfeld, preiskava se ne bo ustavila le pri tem, kaj se je zgodilo v zaporu Abu Graib, temveč bo šla tudi po hierarhiji do tistih, ki so odgovorni, je izpostavil Powell. Ameriški državni sekretar je tudi priznal, da so objava fotografij iraških zapornikov in nestabilne razmere v Iraku v minuli tednih poslabšale ugled ZDA v svetu. "Ni nam vseeno za učinek, ki so ga povzročile te podobe, niti za dejstvo, da je težaven položaj, s katerim smo se soočali aprila, naredil škodo naši podobi v svetu," je dejal Powel.
Wolfowitz: Zveni kot kršitev Ženevskih konvencij
Rumsfeldov namestnik Paul Wolfowitz pa je medtem prvič priznal, da bi lahko zlorabe v iraškem zaporu Abu Graib predstavljale kršitev Ženevskih konvencij. Pokrivanje zapornikov s kapucami za tri dni ni človeško, je med zaslišanjem v odboru za obrambo ameriškega senata dejal Wolfowitz. "To, kar so mi opisali, zveni kot kršitev Ženevskih konvencij," je dejal Wolfowitz, potem ko mu je demokratski senator očital, da so v Iraku uporabljali metode, odobrene s strani ameriškega vojaškega vodstva.
Slike mučenja iraških zapornikov, ki so hudo razburile tako ameriško, iraško kot mednarodno javnost, prikazujejo dogajanja v tem zaporu. Kdo od nadrejenih je odgovoren za ravnanje ameriških vojakov v zaporih ni jasno, saj vojska prelaga odgovornost na obveščevalne službe te pa nazaj na vojaške službe.