Tujina

Iz države zbežalo že 14 tisoč beguncev

Abidjan, 26. 12. 2010 16.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po podatkih ZN je iz Slonokoščene obale zbežalo že vsaj 14 tisoč beguncev, ki se bojijo, da bo v državi izbruhnila državljanska vojna. Potovanje do Liberije, kamor večina beži, za nekatere traja tudi več dni.

Prebivalci Slonokoščene obale
Prebivalci Slonokoščene obale FOTO: Reuters

Slonokoščeno obalo, ki je zaradi povolilnega spora med predsedniškima kandidatoma že na robu državljanske vojne, je po podatkih Združenih narodov zapustilo že okrog 14.000 ljudi, ki bežijo pred nestabilnostjo in nasiljem. To je doslej terjalo že najmanj 170 življenj. Po podatkih visokega komisarja ZN za begunce ljudje bežijo predvsem v sosednjo Liberijo, do koder nekateri potrebujejo nekaj ur, drugi pa tudi več dni hoda.

Naporno potovanje se je za nekatere končalo tudi s smrtjo. Med njimi je bil celo otrok, ki je utonil med prečkanjem neke reke. Opazovalci sicer poročajo o podhranjenih otrocih in ljudeh, ki imajo malarijo, respiratorne infekcije in diarejo. Nekateri imajo težave z zelo otečenimi podplati in nogami, saj več dni skupaj pešačijo skozi divjino z malo ali celo skoraj nič hrane. Opazovalci ZN nekatere najbolj prizadete odvažajo kar z vozili UNHCR.

Švicarske in francoske oblasti so sporočile, da so na letališču v švicarskem Baslu-Mülhausen danes zadržale letalo, na katerem je donedavni predsednik Slonokoščene obale Laurent Gbagbo. Akcija naj bi bila del prizadevanj mednarodne skupnosti, da Gbagba prisilijo k odstopu, poročajo tuje tiskovne agencije. Gbagbo je sicer dejal, da bi tuje posredovanje, s katerim bi ga skušali odstraniti z oblasti, lahko zanetilo civilno vojno.

Humanitarno pomoč potrebujejo predvsem ženske in otroci ter tudi vasi po poti, kjer se begunci ustavljajo. Te skupnosti se namreč zaradi vse več prišlekov prav tako soočajo s pomanjkanjem.

ZN so za zdaj zabeležili že 14.000 beguncev samo v vzhodni Liberiji, prostora in sredstev pa imajo za največ 30.000 ljudi. "Zalog hrane nam zmanjkuje, kljub temu da se vlada in človekoljubne organizacije zelo trudijo pomagati," so sporočili iz ZN. "Naše osebje poroča, da so skupnosti, ki gostijo begunce, prenatrpane. V nekaterih skrajnih primerih si isto streho nad glavo deli tudi dvajset družin, ki spijo v istem prostoru. Mnogi pa spijo tudi na hodnikih in na verandah."

Spomnimo, da sta po predsedniških volitvah minuli mesec razglasila zmago oba kandidata – tako Laurent Gbagbo kot tudi Alassane Ouattara, zaradi česar se je Slonokoščena obala znašla na robu državljanske vojne, državo pa pretresa nasilje. Svetovne sile, ZN in Afriška unija so kot zmagovalca priznali Ouattaro, Gbagba pa so pozvale, naj se umakne.

Pritisk je začela stopnjevati tudi Ouattarjeva stranka, ki je prebivalce pozvala k splošni stavki od ponedeljka naprej, dokler Gbagbo ne odstopi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenija-tone
26. 12. 2010 22.09
delo britancev in e.u.-ja
vzhod
26. 12. 2010 21.39
ko pa je bilo izgnanih 300.000 srbov iz hrvaske ?*
b77
26. 12. 2010 21.03
boer
26. 12. 2010 20.12
LIBERIJA in sierra leone drzave OSVOBOJENIH SUŽNJEV ki so SVOBODNE že več kot 130 let kdo bo iskal izgovore pri *hudobnih* kolonialistih?
Ankh Oberman
26. 12. 2010 19.51
To opet Amkerika skup skuhala 100% !
ciferleague
26. 12. 2010 19.36
*; pa res bežijo:S
Milivoje Hajdukovi?
26. 12. 2010 17.35
Nič jim ne bo koristilo, kajti, država je država. Pobegli so z dežja pod kap.Očitno se ti ljudje ne zavedajo, če bodo hoteli preživeti, kot tujci bodo mogli biti velko bolj krotki kot so to bili doma.