Njegova mama pravi, da je »priden, sladek in plašen fant, ki so mu oprali možgane«, njegov oče pa »da si ga želi objeti, preden mu bo dal brco v rit«. Vse starše skrbi, kaj bodo postali njihovi mali otroci, ko bodo »veliki«. Tudi citirana (ločena) starša dvajsetletnega Američana Johna Philipa Walkerja Lindha je skrbelo, kaj bo z njim, posebej po tistem, ko je postal Abdul Hamid in prevzel muslimansko vero, najbolj pa po tistem, ko sta aprila letos izgubila stike z njim. Zadnje, kar jima je sporočil iz Jemna, kjer je študiral koran, je bilo to, da se bo »čez poletje preselil v hladnejše kraje«. Pred dnevi sta izvedala, skupaj s celim svetom, da je njun sin postal taliban in vojaški ujetnik svoje domovine, ZDA, in celo več od tega, da je preživel zadušitev upora talibanskih ujetnikov v trdnjavi Kvala-i-jangi pri mestu Mazar-i-šarif v Afganistanu, ki se je spremenila v eno od najbolj barbarskih bitk sodobnega časa. 85 od približno 400 talibanov se je umaknilo v globoke kleti trdnjave, in – začuda! - preživelo, ne samo ameriško bombardiranje, ampak tudi vse, kar so proti njim uporabili vojaki uzbekistanskega vojnega barona Rašida Dostama, da bi jih prisilili k vdaji – kleti so zasuli z granatami, zalili z bencinom, ki so ga potem zažgali, na koncu pa so jih zalili že z vodo.
Ko so po šestih dneh in nočeh talibani prilezli iz teme, da bi se vdali, je eden od 70 tujih talibanov takoj pritegnil pozornost vseh prisotnih, med katerimi so bili tudi ameriški novinarji. Res je bil dolgolas in bradat kot vsi drugi, vendar pa je bil daleč najbolj »bled« in belopolt. Ko so ga prvič vprašali, kdo in od kod prihaja, je odvrnil, da je iz Abdul Hamid iz Kavkaza. Čez čas je priznal, da je iz okrožja Marin v Kaliforniji in da se je nekoč pisal John Philip Walker Lindh. To je bil trenutek, ki so se ga ameriški strategi bali, čeprav so morali pričakovati, da se bo zgodilo, da bodo med talibani odkrili tudi kakšnega ameriškega državljana.
FBI že nekaj časa dobro ve, da ima talibansko gibanje simpatizerje in podpornike tudi v ZDA. Po 11. septembru se je ukvarjal z malokom drugim kot z njimi, vendar so Američani pričakovali, da bodo v Afganistanu naleteli na »ameriške talibane« arabskega porekla, pripadnike velikega vala libanonskih, jemenskih in palestinskih priseljencev, ki so v preteklih dvajsetih letih prihajali v ZDA in se vključevali v velike muslimanske skupnosti okrog mest kot sta Detroit in New York. Prav gotovo niso pričakovali, da bodo med talibani naleteli na dvajsetletnega belega ameriškega fanta z irskim poreklom in švedskim priimkom, z zelo vernim katoliškim očetom in budistično materjo. Res je, da je John oziroma Hamid z območja severno od San Francisca, ki je znano ne le po ilegalnih nasadih marihuane, ampak tudi pisani množici verskih ločin in protivojnemu aktivizmu že mnogo dlje, kot je na svetu zajeti ameriški taliban, ki je s svojo pojavo in izjavo, da podpira septembrske napade v ZDA, šokiral rojake. Njihov šok in v njegovem ozadju vprašanje je glasno, pred vsem svetom postavila voditeljica ameriške tv mreže CNN, ko je dejala: »Obstajati mora nekakšna razlaga za to, da tako sovraži Ameriko.«
John je odkril al Kaido in talibane že veliko pred začetkom sedanje vojne v Afganistanu. Nad islamom se je navdušil pri šestnajstih letih, ko je prebral življenjepis Malcolma X, črnskega voditelja ameriških muslimanov v šestdesetih letih. Čez čas je prišel iz šole in oznanil, da bo postal musliman in da hoče študirati koran. Leto kasneje je odšel v Jemen, da bi se naučil arabščine. Čeprav se je za krajši čas vrnil v Kalifornijo, kjer je delal za muslimansko humanitarno skupino, je lani ponovno odšel v Jemen in se doslej ni vračal domov. Starša sta mislila, da v Pakistanu, ki naj bi bil »hladnejši kraj«, na katerega je namignil, ko je bil zadnjič v stiku z njima, in da študira koran. V resnici pa se je pridružil talibanom in se bojeval z njimi. S talibanskim gibanjem je prišel v stik med študijem korana na severu Jemna, kjer, po njegovih besedah, obožujejo talibane. »Zato sem začel brati literaturo gibanja. Moje srce se je navdušilo nad njimi,« je povedal. »Pohvalil« se je, da se je uril v vojaških vežbališčih al Kaide in spoznal »samega Osamo bin Ladna«, da se je pred prihodom v Afganistan bojaval za islamske aktiviste v Kašmirju, da je bil med talibanskimi branilci Kunduza v Afganistanu...
Njegovi ameriški ječarji nedvomno upajo, da jim bo lahko povedal veliko več o svojih dovčerajšnjih soborcih in njihovih gospodarjih, ameriški pravniki raziskujejo, kakšna kazen ga čaka v domovini, najrazličnejši modreci pa bodo poskušali odgovoriti na vprašanje, zakaj je nekoč pridni, sladki, plašni ameriški najstnik postal islamski skrajnež.