V vasi Allah Dino Seelro na jugu Pakistana, kjer živijo pretežno kmetje, je z virusom hiv okuženih skoraj 700 ljudi. Živijo v kočah iz blata, pri kuhanju uporabljajo tudi iztrebke goveda in za prevoz koristijo voze z osli, vse pa je na smrt strah, da bi se okužili.
V družini 70-letnega Hazarja Khana Seelra so v zadnjem mesecu z virusom diagnosticirali kar pet ljudi. Seelro je dejal, da so jih vaščani nehali obiskovati in da nočejo z njimi pojesti niti skupnega obroka. Zadnji mesec je v vasi, kjer živi 1500 ljudi, s seboj prinesel 21 novih diagnoz, med okuženimi pa je tudi 17 otrok. Pismenost je v tem delu države zelo nizka, glede bolezni pa niso izobraženi, zato ne razumejo, kako so dobili virus. A problemi te vasi so le vrh ledene gore.
Pakistanske oblasti so sporočile, da je v zadnjih dveh mesecih v distriktu Ratodero na jugovzhodu province Sindh zbolelo 681 ljudi, med njimi 537 otrok, starih med dve in dvanajst let.
Pakistan je šesta država po številu prebivalcev – več kot 200 milijonov ljudi – ki se spopada z izbruhom virusa hiv. Strokovnjaki krivdo pripisujejo zdravnikom, ki po celotni državi uporabljajo rabljene igle. Zafar Mirza, predstavnik ministra za zdravje, je na tiskovni konferenci v Islamabadu dejal, da imajo v državi ogromen problem tudi s ponovno prodajo že uporabljenih igel, ki jih na novo zapakirajo.
Bolnišnice prenatrpane, zdravstvena kriza
Strah pred izbruhom epidemije se je pojavil aprila, ko je pakistanski zdravnik Imran Arbani opazil nenadno povečanje števila obolenj in na to opozoril lokalne medije. Od takrat so testirali več kot 14.000 ljudi. Novinarji CNN-a so se odpravili v provinco Ratodero, da so preverili situacijo.
Ker je število obolenj največje predvsem v provinci Sindh, ki se nahaja okrog 1000 kilometrov od prestolnice, so tamkajšnje bolnišnice preobremenjene in prenatrpane. Konec aprila so aretirali zdravnika Muzaffara Ghanghra in ga obtožili poskusa umora ter ogrožanja življenj, saj naj bi uporabljal rabljene igle.
Njegov odvetnik Athar Abbas Solangi je vztrajal, da njegova stranka ni kriva: "Uporabili so ga za grešnega kozla, ker je v regiji izbruhnila večja kriza," je dejal Solangi in dodal še, da njegov klient v svoji ordinaciji ni uporabljal okuženih igel.
Ta izbruh je nenavaden predvsem, ker je večina obolelih otrok. Pred tem je bilo z virusom okuženih "le" 1200 otrok med 150.000 obolelimi. Glede na starost okuženih, pakistanske oblasti sklepajo, da so bile vzrok okužbe injekcije.
Kulturno prepričanje: zdravila so bolj učinkovita v obliki injekcije
Problem okuženih igel se pojavlja po vsej državi in to že več let. Vodja infekcijske klinike Indus Hospital Karachi na jugu Pakistana Naseem Salahuddin je dejala, da "že leta na vsa pljuča kričijo, da bi opozorili oblasti, ampak jih do zdaj niso poslušali".
V Pakistanu obstaja kulturno prepričanje, da so zdravila, ki jih vbrizgajo v obliki injekcij, bolj učinkovita od tistih, ki so v obliki tablet. Raziskava, ki je bila objavljena leta 2005, je ugotovila, da jih preveč uporabljajo predvsem v provinci Sindh.

V manjših klinikah zdravniki na dan sprejmejo okrog 200 pacientov, da bi prihranili čas, pa pogosto uporabljajo isto iglo na različnih, je še razložila Salahuddinova. Dodala je, da mnogi zdravniki niso primerno izšolani na področju preprečevanja infekcij.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in ameriški Center za nadzor bolezni so sestavili ekipo, ki se bo odpravila v Rotadero, da bi ugotovila, kje je vzrok tega izbruha in kako ga ustaviti. Okužene igle namreč uporabljajo že več let, številke pa so v zadnjih mesecih vseeno strmo narasle.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.