48-letni američan Anthony Gignac je bil v Miamiju obsojen zaradi kraje in goljufij v vrednosti vsaj osmih milijonov evrov. Za toliko je namreč oškodoval vlagatelje, ko se je pretvarjal, da je Sultan Bin Kahlid Al- Saud, poroča The New York Times. Z denarjem od goljufij je skoraj trideset let živel razsipno življenje, se vozil z jahtami, zbiral drage umetnine, kupil ferrarija, številne ure Rolex in najel stanovanje na ekskuzivnem floridskem otoku. Živel je v luksuznem stanovanju na elitnem otoku Fisher Island v zalivu Biscayne Bay na Floridi, ki velja za eno najdražjih sosesk v ZDA. V objavah na družbenem omrežju pa nikoli ni kazal svojega obraza.
Sodnica ga je med sojenjem označila za 'mastermind'. Dejala je tudi, da se je tako uspešno predstavljal za savdskega princa, da mu je uspelo preslepiti vse okoli sebe. Da je okolico prepričal, da je savdski princ, je imel celo lažne diplomatske tablice, dokumente in varnostnike. Nosil je drag nakit in oblačila.
Pretvarjal se je, da ima dostop do ekskuzivnih kupčij
Seznam njegovih goljufij v skoraj tridesetih letih je dolg. Med drugim naj bi Gignac podjetje z limuzinami oškodoval za vsaj 10.000 evrov. Prav tako je poskušal z bančnega računa, ki ne obstaja, dvigniti štiri milijone evrov.
Njegova zadnja goljufija, ki jo je izvedel s svojim pokojnim 'poslovnim partnerjem', je ustanovitev goljufivega investitorskega podjetja. Vlagatelje je prepričeval, da je savdski princ, zaradi česar ima dostope do ekskluzivnih kupčij.
Leta 2017 je tako prepričal Jeffreyja Sofferja, lastnika enega od prestižnejših hotelov v Miamiju, da želi v njegov resort vložiti na stotine milijonov evrov.
Lažni sultan je z njim stopil v stik pod pretvezo, da želi investirati 440 milijonov dolarjev (cca. 375 milijonov evrov) v zameno za 30-odstotno lastništvo enega od hotelov v lasti Sofferja. Obnova hotela na Miami Beachu je namreč ocenjena na okoli milijardo dolarjev. Soffer mu je sprva verjel in prevarantu celo podaril za 50.000 dolarjev (cca. 42.600 evrov) luksuznih daril.
Enega od sestankov sta Gignac in Soffer imela celo v smučarskem središču Aspen. Tam mu je Soffer podaril Cartierovo zapestnico, vredno več deset tisoč dolarjev, saj naj bi mu eden od Gignacovih predstavnikov dejal, da se to spodobi kot znamenje spoštovanja do sultana.
Potem pa ga je ta ujel, kako lažni savdski princ 'uživa v slanini', zato je podvomil v resničnost Gignaceve zgodbe in ga prijavil policiji.
"V zadnjih treh desetletjih se je Anthony Gignac predstavljal kot savdski princ, da bi manipuliral, prevaral in oškodoval številne vlagatelje z vsega sveta," je dejal ameriški državni tožilec Fajardo Orshan.
"Gignac je kot vodja prefinjene mednarodne goljufije uporabil svojo lažno identiteto za prodajo lažnega upanja. Posledica tega je, da je bilo veliko nič hudega slutečih vlagateljev oškodovanih, saj so z lažnimi naložbami izgubili več kot osem milijonov evrov," je dodal.
Razlog naj bi bilo njegovo težko otroštvo
Na sojenju, na katerem je krivdo priznal, je dejal, da so bili v goljufijo vpleteni tudi drugi ljudje in da bi morali biti kaznovani tudi oni. "Nisem pošast," je dejal med obravnavo.
Pojasnil je, da sta skupaj s poslovnim partnerjem Carlom Mardenom Williamsonom ustanovila lažno investicijsko podjetje Marden Williams International za resnične posle po svetu. Ena od njunih žrtev je v podjetje vložila pet milijonov dolarjev (4,26 milijona evrov).
Njegova zagovornica je na sodišču trdila, da je za njegove 'probleme' krivo težko otroštvo. Njegovi biološki starši naj bi ga zapustili, njegovi krušni starši pa so se ločili, zato je moral zanj skrbeti njegov brat: "Ta grozljiva zgodovina je razlog za njegova kriminalna dejanja," so trdili njegovi zagovorniki.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.