Zdravniki zagrebškega kliničnega centra (KBC) so na novinarski konferenci pojasnili podrobnosti o zgodovinski operaciji, v kateri so pred dvema mesecema in pol ločili siamski dvojčici. Potrdili so, da je operacija trajala kar 15 ur in da deklici, ki sta zdaj stari štiri mesece, lepo okrevata.
Deklici, ki sta bili rojeni dva meseca prezgodaj in sta skupaj tehtali le štiri kilograme, sta bili združeni s spodnjim delom prsne kosti in delom trebuha, imeli sta skupna jetra in črevesje. Po rojstvu sta bili na intenzivni negi, ker je bilo njuno življenje ogroženo. Zdravniki so si kar šest tednov prizadevali, da bi ju obdržali pri življenju in so ju hkrati pripravljali na nujno potrebno operacijo.
Pri operaciji sodelovalo več kot 20 zdravstvenih delavcev
Operacija je bila ena najtežjih v zgodovini hrvaške medicine. Pripravljali so jo v strogi tajnosti, da bi se izognili dodatnim pritiskom. Pri ločitvi dvojčic je med večurno operacijo sodelovalo po sedem kirurgov in anesteziologov. Vse skupaj je bilo v operacijski dvorani 25 zdravstvenih delavcev, na intenzivni negi pa 30, so pojasnili.
Po prvi operaciji pred dvema mesecema in pol je sledila vrsta dodatnih posegov, deklici Valentina in Kristina pa sta izven življenjske nevarnosti in dobro okrevata, je poudaril vodja zavoda za otroško kirurgijo KBC Tomislav Luetić, ki je vodil celotno operacijsko ekipo. Čaka ju še nekaj operacij, nato pa bosta lahko odšli domov.
Luetić je med drugim študiral tudi na priznani ameriški univerzi Harvard. Zaradi uspehov v medicini ga na Hrvaškem primerjajo z nogometnim trenerjem Zlatkom Dalićem, ki je z državno nogometno reprezentanco osvojil srebro na lanskem svetovnem prvenstvu v Rusiji.
Direktor KBC Zagreb: Verjel sem v našo ekipo!
Direktor KBC Ante Ćorušić je povedal, da so mu svetovali, naj operacijo prepustijo kolegom v tujini, a je verjel hrvaškim strokovnjakom. "Mnogi so me spraševali, zakaj se zafrkavam s tem. Rekli so mu, naj pustim, da gresta v tujino in naj tam nekdo to naredi, saj bo šlo v vsakem primeru slabo. A jaz sem verjel v našo ekipo, v to, da imamo sposobne ljudi," je dejal.
Pojasnil je, da ne obstaja klinika za ločevanje siamskih dvojčkov ter da ni mogoče primerjati niti podobnih primerov ločevanja siamskih dvojčkov.
Ponosni in veseli
"Mislim, da govorim v imenu cele ekipe, ko rečem, da smo izjemno ponosni na to, da smo bili del tega veličastnega podviga. Presrečni smo, da je operacija potekala dobro, da deklici lepo okrevata in da smo jima omogočili možnost za normalno življenje," pa je za Dnevnik Nove TV povedal Krešimir Bulić, eden od zdravnikov, ki je s svojim znanjem pripomogel k tej medicinski senzaciji. Pomembno vlogo so odigrale tudi medicinske sestre, ki so bile ves čas ob deklicah.
Zagrebški primer je drugi na svetu s tako zapleteno ločitvijo in prvi, v katerem sta oba otroka prestala operacijo. Doslej naj bi na svetu uspešno ločili med 200 in 300 siamskih dvojčkov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.