Tujina

Izpustili iranskega diplomata

Rim/Bagdad, 27. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Iranski diplomat, ki so ga iraški skrajneži ugrabili v začetku avgusta, je na prostosti. Ugrabljeni italijanski talki sta po zadnjih podatkih živi.

Novico o izpustitvi Fereidopuna Jahanija je sporočila iranska državna televizija. Iranska ali iraška vlada novice o izpustitvi še nista potrdili.

Izpuščeni diplomat se nahaja na iranski ambasadi v Bagdadu. Diplomata naj bi po prvih podatkih ugrabila skrajna iraška skupina Islamska vojska, vendar je iranska televizija poročala, da naj bi ga dejansko ugrabila neka doslej neznana skupina skrajnežev.

Italijanski talki sta živi

Simona Pari
Simona Pari FOTO: Reuters

Jordanski kralj Abdulah II. je v intervjuju za italijanski časopis Corriere della Sera izjavil, da sta obe Italijanki še živi. Živ naj bi bil tudi britanski talec. Abdulah je ob tem poudaril, da bo Jordan storil vse, kar je v njihovi moči za izpustitev obeh talk.

Simona Torreta in Simona Pari sta bili ugrabljeni 7. septembra. V Iraku sta sodelovali v italijanski organizaciji Most za Irak.

Britanski talec po bratovih navedbah živ

Powell je priznal, da so razmere v Iraku vedno hujše
Powell je priznal, da so razmere v Iraku vedno hujše FOTO: Reuters
Bigleya so ugrabili pred desetimi dnevi na območju Bagdada skupaj z dvema Američanoma, ki ju je skupina jordanskega skrajneža Abuja Musaba al Zarkavija obglavila. Skupina ugrabiteljev je na svetovnem spletu objavila videoposnetek, na katerem je Bigley Blaira prosil, naj izpolni zahteve ugrabiteljev in izpusti zapornice iz iraških zaporov, ker ga bodo v nasprotnem obglavili.

Dobre novice prihajajo tudi iz tabora zajetega britanskega talca Kennetha Bigleya. Po trditvah njegovega brata Paula, naj bi bil ta še vedno živ. Kot je v pogovoru za ameriško televizijo CNN povedal Paul Bigley, z ugrabitelji tečejo pogovori. "V teku je dialog, ki pa ga ni začel Downing Street," je dodal. Pojasnil je, da dialog z ugrabitelji teče prek arabske televizije Al Džazira.

Irska vlada je v uradnem sporočilu, naslovljenem na Al Džaziro, zahtevala izpustitev Bigleya, ker njegova mati prihaja iz Dublina, britanska vlade pa ni storila ničesar zanj, je dodal Bigley in je obenem vojno v Iraku kritiziral kot nezakonito in nemoralno.

Burno jutro v Iraku

Ameriške sile so ponoči silovito napadale šiitsko četrt iraške prestolnice Sadr City, pri čemer so bile ubite najmanj tri osebe.

Major Phil Smith, ki vodi sile, ki nadzirajo to bagdadsko četrt, ni mogel potrditi napadov. Prebivalci pa trdijo, da je bilo ponoči moč slišati močne eksplozije, ameriška letala pa so nizko preletavala območje, kjer naj bi se skrivali privrženci skrajnega šiitskega vodje Moktade al Sadra.

Po zračnem napadu
Po zračnem napadu FOTO: Reuters

V Mosulu na severu Iraka pa je davi eksplodiral avtomobil bomba. Napad se je zgodil, ko se je mimo peljala patrulja narodne garde. Štirje člani iraške vojske so bili ubiti, ranjenih pa jih je bilo pet, med njimi tudi civilist. Na policijsko akademijo v središču Bagdada pa so davi izstrelili pet raket, ki pa niso zahtevale žrtev.

O nasilju pa poročajo tudi iz drugih krajev v Iraku. V eksploziji bombe blizu Bakube so bili tako v noči na ponedeljek ubiti štirje ljudje, eden pa ranjen.

Powell obljubil stabilizacijo razmer v Iraku

Simora Pari in Simona Torretta (foto: Reuters)
Simora Pari in Simona Torretta (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je dejal, da nameravajo ZDA pred januarskimi volitvami v Iraku s političnimi, vojaškimi in diplomatskimi prizadevanji doseči stabilizacijo razmer. Vojska namreč pripravlja načrte, s katerimi bi uporne regije spravili pod nadzor začasne vlade.

Powell je priznal, da postaja nasilni upor v Iraku vse hujši. Powell je sicer zagotovil, da ZDA podpirajo načrt iraške začasne vlade o pripravi mednarodne konference, na kateri naj bi sodelovale sosede Iraka ter skupina sedmih najbolj razvitih industrijskih držav in Rusije (G-8). Po navedbah Powella bi lahko to srečanje potekalo oktobra ali v začetku novembra.

Ameriški državni sekretar je že v nedeljo priznal, da bi zaradi nasilja pri organizaciji januarskih volitev na ozemlju celotnega Iraka lahko prišlo do težav.

Med temami mednarodne konference o Iraku, ki jo je predlagal Washington, bi moral biti tudi umik ameriških sil iz države, meni Francija. "To vprašanje mora biti na dnevnem redu konference," je dejal francoski zunanji minister Michel Barnier.

"Ne moremo reči, da ne bo napadov na volišča ali da ne bo krajev, kjer bo težko voliti," je dejal Powell. Dodal je, da je cilj Washingtona in iraške vlade izvedba volitev na celotnem iraškem ozemlju do konca januarja. Toda uporniki so po njegovih besedah odločeni motiti volitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10