ZDA so vse od leta 2002, ko so odprli taborišče za afganistanske ujetnike, osumljene sodelovanja z teroristično organizacijo Al Kaido in talibani, tarča ostrih kritik mednarodne skupnosti, organizacij za človekove pravice in celo zavezniških držav. V Guantanamu, ameriškem vojaškem oporišču, je zaprtih okrog 660 ljudi iz 44 držav, ki so bili ujeti med vojno v Afganistanu. Med njimi so tudi otroci, ki nimajo pravice do odvetnikov ali sodišč, proti njim pa prav tako niso vložene obtožnice.
Ameriško vrhovno sodišče je pred kratkim sporočilo, da bo obravnavalo pritožbo, vloženo v imenu skupine ujetnikov, o tem, ali jim morajo omogočiti pritožbe na ameriška sodišča. Pentagon je taborišče postavil na Kubo, da bi se izognil pristojnosti ameriških sodišč, kar je po mnenju kritikov navadna prevara, ki bi se je morala pravna država sramovati. Revija Time ugiba, da je morda nenaden razmislek o izpustitvi oziroma premestitvi dela ujetnikov posledica pripravljenosti vrhovnega sodišča, da se vmeša v primere. Po navedbah revije Time ameriške oblasti zdaj čakajo le še najprimernejši trenutek, da se znebijo dela ujetnikov, od katerih nimajo več nobene koristi, preden vrhovno sodišče odloči, da so ameriška sodišča pristojna obravnavo pritožb, in se sproži plaz neprijetnih tožb.
Ameriška vojska trdi, da je Guantanamo namenjen predvsem zasliševanju ujetih domnevnih teroristov, doslej pa so imeli več kot dovolj časa, da odkrijejo, če so med ujetniki tudi taki, ki s terorizmom nimajo nobene zveze. Precej neprijetno bi bilo, če bi se na ameriških sodiščih razkrilo, da so bili na Guantanamu zaprti nedolžni ljudje, ki bi lahko kasneje vlagali odškodninske tožbe.
Američani so doslej iz Guantanama izpustili 84 ljudi, štiri pa so predali v zapore v Savdski Arabiji. Kmalu naj bi predali drugim državam tudi tri otroke, stare od 13 do 15 let, katerih ujetništvo posebej razburja zagovornike človekovih pravic. Američani naj bi se dogovarjali z Dansko, Veliko Britanijo, Švedsko, Francijo in Španijo o izročitvi njihovih državljanov, zaprtih na Guantanamu. Britanci so upali, da bo ameriški predsednik George Bush v času svojega državniškega obiska v Londonu sporočil, da bo kmalu izročil devet britanskih državljanov, vendar se to ni zgodilo.