Izrael in ZN še vedno brez dogovora
Delegacija naj bi raziskala, kaj se je dejansko zgodilo med izraelskim napadom na taborišče. Izraelska vojska zavrača obtožbe, da naj bi bila odgovorna za smrt več sto civilistov.
Tiskovni predstavnik izraelske vlade Avi Pazner trdi, da načeloma pristajajo na misijo, vendar nasprotujejo njeni sestavi, češ da bo vnaprej pristranska.
"Zainteresirani smo za prihod preiskovalne misije, ki naj bi ugotovila, kaj se je res zgodilo v Dženinu Tako bi lahko zanikali propagando in laži, ki so jih zadnje tedne širili Palestinci. A zagotoviti moramo, da bo šlo res za preiskovalno misijo, ne pa nekakšno kazensko preiskavo, ki bi naredila več škode kot koristi, " je dejal
Predstavniki Združenih narodov so ob tej odločitvi izraelske vlade izrazili razočaranje. Odposlanec Evropske unije Miguel Moratinos, ki si je kljub temu ogledal begunsko taborišče v Dženinu, je bil zgrožen nad tistim, kar je videl:
"Ta človeška tragedija je poraz za ljudi, kot sem jaz, ki so si neutrudno prizadevali, da bi se izognili takšnim incidentom in zagotovili mir," je dejal.
Betlehemska pogajanja se nadaljujejo
Baziliko Jezusovega rojstva v Betlehemu, ki jo že od 2. aprila oblega izraelska vojska, je zapustila skupina 27 Palestincev. Cerkev so zapustili v spremstvu dveh menihov, potem pa so jih preiskali izraelski vojaki, 24 so jih odpeljali z avtobusom, ranjenca v bolnišnico, nekega predstavnika palestinskih oblasti, ki ga niso identificirali, pa so izraelski vojaki odpeljali neznano kam.
Dogovor o izpustitvi Palestincev iz oblegane bazilike je bil sklenjen med pogajanji med palestinskimi predstavniki in izraelskimi vojaškimi častniki v betlehemskem mirovnem centru.
Gre za največjo skupino, ki je zapustila oblegano cerkev, kot sporočajo iz izraelske vojske pa je polovica ljudi pripadnikov palestinskih varnostnih sil, polovica pa civilistov. Izraelskim vojakom so pokazali dokumente, potem pa so jih vkrcali na nek oklepljeni avtobus.
V cerkev, kjer se je po verovanju kristjanov rodil Jezus, se je 2. aprila k 32 duhovnikom in nunam pred izraelsko vojsko zateklo najmanj 200 civilistov. Cerkev je doslej zapustilo 50 oseb, v njej pa se še vedno nahaja okoli 150 ljudi, med njimi tudi 30 pripadnikov skrajnih islamističnih organizacij.
Umik iz Hebrona in nov vdor
Medtem je izraelska vojska nadaljevala operacijo na več krajih na Zahodnem bregu. V Hebronu in štirih okoliških vaseh izraelski vojaki preiskujejo hiše, pri čemer so po palestinskih podatkih doslej aretirali že 250 Palestincev. Včeraj so v Hebronu ubili 15 Palestincev. Izraelske enote so obkolile tudi neko bolnišnico v mestu, kamor so pobegnili palestinski borci. Med akcijo so ubili devet Palestincev. Več kot deset izraelskih oklepnikov je po nekaj urah zapustilo mesto. Umik se bo po poročanju izraelskega vojaškega radia predvidoma končal v noči na sredo.
Sicer je izraelska vojska davi zavzela tudi vas Silat Ahartija v bližini Dženina in vas Šavara v bližini Betlehema na Zahodnem bregu. "Cilj operacije je onesposobiti teroriste in aretirati oborožene Palestince," je dejal neimenovani predstavnik izraelske vojske. Streljanje je bilo slišati tudi iz Arafatove, a kot je sporočil nek palestinski predstavnik, Abu Amar (gre za Arafatovo aktivistično ime, t.i. "nom de guerre") ni ranjen.
V bližini kraja Deir el Bala na jugu območja Gaze so izraelski vojaki sinoči ubili 30-letnega Palestinca, ki se je v temi približal njihovi nadzorni točki. V bližini palestinskega begunskega taborišča Han Junes na jugu območja Gaze pa se je zgodil nov oborožen incident, v katerem so izraelske enote ustrelile nekega Palestinca, enega pa ranile.
Izraelska vojska je vdrla tudi v vas Silat al-Haratija v bližini Dženina na severu Zahodnega brega in pri tem zajela pet pripadnikov radikalnega islamskega gibanja džihad.