Tako se je tudi četrti krog pogajanj izraelskih in palestinskih varnostnih predstavnikov o ustavitvi ognja včeraj zvečer končal brez uspeha. Izraelski in palestinski varnostni predstavniki naj bi se danes znova pogovarjali o predlogu prekinitve ognja na Bližnjem vzhodu, ki ga je predlagal ameriški odposlanec za Bližnji vzhod Anthony Zinni, vendar pa so sestanek tik pred napovedanim začetkom odpovedali.

Palestinci podpirajo savdski mirovni predlog
Palestinski minister za mednarodno sodelovanje Nabil Šat je danes izrazil polno palestinsko podporo savdskemu predlogu za rešitev bližnjevzhodnega vprašanja. Pobudo, ki predvideva normalizacijo odnosov arabskih držav in Izraela v zamenjavo za umik izraelskih enot z ozemelj, ki so jih zasedle leta 1967, bodo obravnavali na vrhu Arabske lige, ki se bo v sredo začel v Bejrutu.
Kot je pojasnil Šat, mirovna pobuda savdskega prestolonaslednika, princa Abdulaha, vsebuje tri pozitivna in jasna izhodišča, in sicer vrnitev palestinskih ozemelj, zasedenih leta 1967, ustanovitev neodvisne palestinske države s prestolnico vzhodnim Jeruzalemom, in rešitev vprašanja palestinskih beguncev. Šat je ob tem še izrazil prepričanje, da bo savdski predlog na vrhu soglasno sprejet in bo tako postal arabska mirovna pobuda.

Šat je sicer ponovil, da so možnosti, da bi se palestinski voditelj Jaser Arafat udeležil vrha v Bejrutu, zelo majhne. Kot je Šat včeraj pojasnil v pogovoru za palestinski radio, se bo Arafat o udeležbi na srečanju odločil "šele v zadnji minuti". Poudaril je, da bo palestinski voditelj, ki mu izraelske oblasti že od začetka decembra lani ne dovolijo zapustiti Ramale, v Libanon odpotoval le, če mu bo zagotovo omogočena vrnitev na palestinska avtonomna ozemlja. Šat je še dejal, da je Arafatova udeležba na vrhu obenem odvisna od mednarodnega pritiska. Po njegovih besedah Arafat ne bo prišel na vrh, ki se bo začel v sredo, če bo to imelo negativne posledice na "palestinski upor".
Izid današnjih pogovorov bo tako vplival tudi na odločitev izraelskega premiera Ariela Šarona, če naj pusti palestinskega voditelja Jaserja Arafata na vrh Arabske lige v Bejrut, kar Sharon pogojuje z vzpostavitvijo premirja. Združene države pritiskajo na izraelske oblasti, da palestinskemu voditelju Arafatu dovolijo odhod na srečanje Arabske lige v Bejrut. Tiskovni predstavnik Bele hiše je povedal, da ameriški predsednik Bush verjame, da bodo Arafatu dovolili odhod na arabsko srečanje. Ameriški predsednik tudi upa, da bodo arabski voditelji v Bejrutu dosegli spoznanje, ki je v skladu s savdsko mirovno pobudo in ki prepoznava izraelsko pravico do obstoja in varnih mej, je še dejal Fleischer.

Tiskovni predstavnik izraelske vlade Arieh Mekel pa je medtem sporočil, da bodo predstavniki izraelskega kabineta odločitev o tem, če bo Arafat smel oditi v Bejrut, sprejeli na sestanku v torek zjutraj. Po Mekelovih besedah je njihova odločitev odvisna od zaustavitve nasilja na območju, do katere pa zaenkrat še ni prišlo, in rezultatov misije posebnega ameriškega odposlanca za Bližnji vzhod Anthonyja Zinnija. Sestanku bo predsedoval premier Šaron, udeležil pa se ga bo tudi izraelski zunanji minister Šimon Peres, ki se trenutno mudi na Kitajskem.
Izraelske oblasti Arafatu že od začetka decembra lani ne dovolijo zapustiti Ramale. Arafatov osebni zdravnik Ašraf al-Kurdi pa meni, da bi moral palestinski voditelj v primeru, da mu bo Izrael dovolil izhod iz Ramale, najprej oditi v Aman in tam opraviti zdravniški pregled. Zadnji takšen pregled je Arafat opravil 10. novembra lani, moral pa bi ga opravljati vsake tri mesece. Zdravnik je še dejal, da je Arafat sicer v dobrem zdravstvenem stanju, pa tudi njegova morala je dobra.
Srečanje arabskih ministrov v Bejrutu

Zunanji ministri arabskih držav so se zbrali v Bejrutu, kjer se bo v sredo začelo vrhunsko srečanje Arabske lige. Glavna tema srečanja naj bi bil poleg obravnave napovedanega ameriško-angleškega napada na Irak savdski mirovni predlog za Bližnji vzhod. Oblasti iz Rijada so predlagale, da arabske države v zameno za umik Izraela z vseh področij, ki jih je zasedel v vojni 1967, priznajo to državo in normalizirajo odnose. Več zunanjih ministrov je poudarilo, da bo srečanje Arabske lige neuspešno, če se ga ne bo udeležil tudi palestinski voditelj Arafat. Vrha Arabske lige v Bejrutu se bo udeležil tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki bo z govorom nastopil na sredinem slovesnem odprtju srečanja. Solana skuša s tem okrepiti podporo Evropske unije mirovnemu načrtu savdskega princa Abdulaha, ki predvideva normalizacijo odnosov med arabskimi državami in Izraelom v zamenjavo za umik izraelskih enot iz leta 1967 zasedenih ozemelj.
Izraelski zunanji minister na Kitajskem

Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je med obiskom izraelskega kolega Šimona Peresa v Pekingu dejal, da bi Izrael moral omejiti vojaške akcije proti Palestincem, če želi ponovno izgraditi in izboljšati svoj mednarodni ugled. Izraelski vdori na palestinska območja namreč kršijo mednarodno pravo in bližnjevzhodne mirovne sporazume, je povedal Tang. Obenem je sprti strani pozval k ponovni vzpostavitvi zaupanja.
Minister Peres, ki je kitajskega kolega seznanil s trenutnim stanjem na Bližnjem vzhodu, pa je dejal, da je Izrael pripravljen nadaljevati pogovore s Palestinci. Hkrati je pozval Kitajsko, naj prevzame večjo vlogo pri doseganju miru na Bližnjem vzhodu.
Kitajska je v zadnjem času večkrat pozvala sprti strani k prekinitvi nasilja, večkrat pa tudi poudarila izraelsko "čezmerno uporabo" nasilja. Peking tudi podpira savdski mirovni načrt, ki predvideva normalizacijo odnosov med arabskimi državami in Izraelom v zamenjavo za umik izraelskih enot iz leta 1967 zasedenih ozemelj. Peres je v Peking prispel v nedeljo, v torek pa naj bi se srečal še s kitajskim premierom Zhujem Rongjijem.
Nasilje ne poneha
Potem, ko je včeraj v bližnjevzhodnem nasilju umrlo deset ljudi, agencije tudi danes poročajo o incidentih na Zahodnem bregu in na območju Gaze. Izraelski vojaki so davi pri Rafi na jugu območja Gaze s strelnim orožjem ubili 19-letnega Palestinca. Izraelske enote pa so s 15 tanki vdrle več sto metrov globoko v palestinsko begunsko taborišče Brazil, uničile so več hiš, pri čemer je bil najmanj en Palestinec ubit.
V palestinski vasi Husan je izraelska vojska z gumijastimi naboji in solzivcem skušala razgnati palestinske protestnike. V eksploziji pred neko versko šolo v Hebronu je bil lažje ranjen nek izraelski vojak in pet Palestincev.
Od septembra 2001, ko se je začela druga intifada, je na Bližnjem vzhodu umrlo najmanj 1101 Palestincev in 357 Izraelcev.

Še naprej pa so v pripravljenosti izraelski vojaki v dolini reke Jordan, kjer naj bi jordansko mejo vnovič prestopilo šest palestinskih skrajnežev.Na jugu Golanske planote so bili v nedeljo ubiti štirje Palestinci, ki so poskušali ilegalno vstopiti na zasedena območja.
Izraelska vojska je po poročanju izraelskega radia v nedeljo zvečer tudi preprečila načrtovan bombni napad. Pri rutinskem pregledu nekega avtomobila na nadzorni točki na Zahodnem bregu so našli velike količine razstreliva. Voznik avtomobila je pobegnil, posebne enote pa so avtomobil razstrelile.
Pred tem je bil na ulici južno od Hebrona na Zahodnem bregu ubit nek izraelski voznik, potem ko so neznanci streljali v njegov avtomobil.