Izraelska vojska je davi izvedla enega najhujših napadov na palestinska območja. S helikopterji, tanki in pehoto je napadla begunsko taborišče blizu Dženina na Zahodnem bregu. Domnevajo, da naj bi se tam skrivali palestinski teroristi. Kot so sporočili palestinski zdravniški viri, je bilo v napadu ubitih najmanj pet Palestincev, 38 ljudi pa je bilo ranjenih. To taborišče je vojska obkolila že v četrtek.
V begunskem taborišču Balata pri Nablusu pa je izraelska vojska nadaljevala z iskanjem skrajnih Palestincev, medtem pa nihče od tamkajšnjih beguncev ni smel zapustiti taborišča. O aretacijah pa zaenkrat še ne poročajo.
V judovski naselbini Gilo na vzhodu Jeruzalema je v noči na petek prišlo do spopada med tamkajšnjimi prebivalci in Palestinci iz sosednjega palestinskega naselja Beit Džala, pri čemer so bili pod palestinskimi streli lažje ranjeni štirje Izraelci. Po poročanju izraelskega radia so se tam razmere danes že umirile. Do nemirov je v četrtek zvečer prišlo tudi v Betlehemu, kjer so Palestinci večkrat streljali na izraelske položaje.
To je prvič po začetku tokratne intifade, da so Izraelci vdrli v begunska taborišča. Kot poročajo dopisniki, je pred tem prevladala bojazen, da bodo spopadi v labirintih ozkih uličic pripeljali do prevelikega števila žrtev.
Arafatov poziv mednarodni skupnosti
Palestinski voditelj Jaser Arafat je na današnji novinarski konferenci v Ramali pozval mednarodno skupnost, naj čimprej ukrepa, da bi se izognili "eksploziji v regiji", potem ko je izraelska vojska v četrtek začela operacije v palestinskih begunskih taboriščih v Balati in Dženinu na severu Zahodnega brega. Palestinci so Izrael obtožili, da širi vojno in da ovira predviden nov mirovni načrt, ki ga je predlagala Savdska Arabija.
ZDA pozvale Izrael k zadržanosti
Kot je dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher, ZDA spoštujejo izraelsko pravico do samoobrambe, vendar pa je pomembno, da Izrael naredi korake v smeri normalizacije položaja v regiji in obvarovanju civilnega prebivalstva. Washington je najbolj zaskrbljen glede razmer v begunskem taborišču Balata.
Kot je pokazala najnovejša javnomnenjska raziskava, ki jo je v današnji izdaji objavil časnik Maariv, večina Izraelcev ni zadovoljna z delom izraelskega premiera Ariela Šarona, odkar je ta pred enim letom prišel na oblast. Svoje nezadovoljstvo s Šaronom je namreč izrazilo kar 53 odstotkov anketirancev, medtem ko jih je 42 odstotkov zadovoljnih z njegovim delom. Po mnenju 73 odstotkov vprašanih Šaron ni izpolnil obljub, ki jih je dal pred volitvami. Kar 68 odstotkov Izraelcev tudi meni, da so se razmere v državi po prihodu Šarona na oblast marca lani poslabšale, sedem odstotkov jih pravi, da se je položaj v državi izboljšal, 23 odstotkov pa meni, da se ni spremenilo nič. Ariel Šaron je na predsedniških volitvah 6. februarja lani premagal dotedanjega premiera, laburista Ehuda Baraka, med predvolilno kampanjo pa je Šaron obljubljal, da bo končal nasilje in ljudstvu zagotovil varnost.