Tujina

Izraelci ovirajo kampanjo

Jeruzalem, 03. 01. 2006 09.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Izraelci ovirajo palestinsko predvolilno kampanjo v vzhodnem Jeruzalemu. Ni še jasno, ali bodo Palestinci tam lahko volili.

Ni še znano, ali bodo palestinska volišča tudi v vzhodnem Jeruzalemu
Ni še znano, ali bodo palestinska volišča tudi v vzhodnem Jeruzalemu FOTO: Reuters
Ob uradnem začetku kampanje pred palestinskimi parlamentarnimi volitvami, ki so napovedane za 25. januar, je palestinski premier Ahmed Kurej ponovil, da volitev ne bo, če ne bodo smeli na volišča tudi prebivalci vzhodnega Jeruzalema. "Ne bo volitev brez Jeruzalema in ne bo države brez Jeruzalema," je dejal Kurej na zasedanju palestinske vlade v Ramali. Skrajno gibanje Hamas pa preložitvi volitev nasprotuje.

Izraelska policija je dvema kandidatoma na palestinskih parlamentarnih volitvah konec januarja preprečila predvolilno kampanjo v vzhodnem Jeruzalemu. 

Policisti za kratek čas aretirali neodvisnega kandidata Mustafo Bargutija in pridržali poslanko Hanan Ašravi, ki sta svojo predvolilno kampanjo želela začeti v vzhodnem Jeruzalemu. Shod Ašravijeve, ki je Palestincem v Jeruzalemu predstavila svojo listo Tretji glas, je trajal približno 15 minut, nato pa ga je prekinila izraelska policija. "Odločila sem se, da bom svojo kampanjo začela tukaj, ker je Jeruzalem prestolnica Palestine in ker je to okupirano mesto," je dejal Ašravijeva. 

Mustafo Bargutija je policija odpeljala na policijsko postajo, ker ni imel izraelskega dovoljenja za vstop v Jeruzalem. Barguti, ki se je na predsedniških volitvah januarja lani pomeril z Mahmudom Abasom, je po izpustitvi dejal, da si ne bo priskrbel dovoljenja, saj bi s tem priznal izraelsko oblast v arabskem delu Jeruzalema, kjer se je leta 1954 rodil. 

Abas napoveduje preložitev volitev

Palestinski predsednik Abas je v zadnjih dneh večkrat opozoril, da bo preložil parlamentarne volitve, če se jih Palestinci v vzhodnem Jeruzalemu, ki si ga je pripojil Izrael, ne bodo smeli udeležiti. Na parlamentarnih in predsedniških volitvah leta 1996 oz. 2005 so Palestinci smeli glasovati.
Vodja izraelske notranjeobveščevalne službe Šin Bet, Juval Diskin, pa je dejal, da bo zmaga ali dober izid skrajnega palestinskega gibanja Hamas na volitvah pomenila velike težave za Izrael. "V tem primeru bodo (predstavniki Hamasa) zasedli vladne urade in okrepili svoj vpliv na palestinskih ozemljih," je dejal Diskin. Po njegovem bo Hamas naredil vse, da bo zaščitil svoje oborožene aktiviste, zato je od palestinskih oblasti "iluzorno pričakovati, da se bodo borile proti terorizmu".

Ministri odhajajo iz izraelske vlade

Benjamin Netanjahu zahteva izstop svojih ministrov iz vlade
Benjamin Netanjahu zahteva izstop svojih ministrov iz vlade FOTO: Reuters
Nasilje med Palestinci in Izraelci se nadaljuje. Izraelska vojska je v ponedeljek zvečer z letali napadla območje Gaze, pri čemer so bili ubiti trije palestinski skrajneži, dva pa sta bila ranjena. Po prvih podatkih naj bi šlo za pripadnike skupine Saraja al Kuds, oboroženega krila skrajnega palestinskega gibanja Islamski džihad, ki je že napovedalo maščevanje. Izraelska vojska je medtem sporočila, da je bilo na izraelsko ozemlje s severa območja Gaze minulo noč izstreljenih šest raket, ki pa niso povzročile škode ali zahtevale žrtev. Rakete so sprožile preplah v izraelskem mestu Sderot, zato so se tamkajšnji prebivalci zatekli v zaklonišča.

Vodja izraelske desne stranke Likud Netanjahu je štirim ministrom stranke ukazal umik iz vlade. Na nedeljski seji naj bi tako iz vlade izstopili zunanji minister Silvan Šalom, minister za kmetijstvo Israeli Kac, ministrica za izobraževanje Limor Livnat ter minister za zdravje Dany Naveh.

Izraelski premier Ariel Šaron naj bi po pričakovanjih na njihova mesta imenoval ministre iz vrst svoje sredinske stranke Kadima. Za zunanjega ministra naj bi tako po poročanju izraelskega radia imenoval Šimona Peresa.

Kljub nasprotovanju ministrov iz svoje stranke se je Netanjahu za izstop iz vlade odločil, potem ko je v primeru izvolitve za predsednika Likuda obljubil, da bo stranka izstopila iz vlade. Netanjahu je bil na čelo stranke izvoljen decembra, potem ko je iz nje novembra izstopil Šaron in oblikoval stranko Kadima. 

"Od ministrov zahtevam, da v nedeljo odstopijo, tako da bo lahko Likud postal alternativa kot sila opozicije," je zapisal Benjamin Netanjahu v sporočilu za javnost. Vložitev odstopnih izjav, ki bodo vstopile v veljavo 48 ur po vložitvi, je Likud napovedal za nedeljo, potem ko naj bi imel 77-letni Šaron v četrtek operacijo. Operirali naj bi ga na srcu, potem ko je 18. decembra prestal lažjo možgansko kap.

Šaronov sin odstopil zaradi finančne afere

Sin izraelskega premiera Omri Šaron, je odstopil s položaja poslanca v izraelskem parlamentu, knesetu. Tako se je odločil v luči razglasitve sodbe 22. januarja v aferi o prikritem financiranju predvolilne kampanje očeta.

Šaronov sin je prestopke zagrešil med zbiranjem sredstev za predvolilno kampanjo svojega očeta za primarne volitve v stranki Likud leta 1999 in kasneje, ko se je pred državnim nadzornikom zagovarjal zaradi obtožb, da je bil velik del doniranih sredstev ilegalen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10