
Neimenovani izraelski predstavnik je pojasnil, da načrt umika sam po sebi ne določa natančnega urnika umika, zato se je Izrael odločil, da se bo umikal in vračal po lastni presoji.
Izraelski obrambni minister Benjamin Ben Eliezer in palestinski notranji minister Abdel Razak Jahja sta se o postopnem izraelskem umiku dogovorila 18. avgusta. Načrt predvideva postopen umik izraelske vojske z območij, ki jih je Izrael zasedel po izbruhu zadnje palestinske vstaja, intifade, septembra 2000, na teh območjih pa bi palestinske varnostne sile morale preprečevati protiizraelske napade in atentate.
Izraelska vojska se je v skladu z načrtom v ponedeljek že umaknila iz Betlehema. Skrajni palestinski skupini Hamas in Islamski džihad pa sta v četrtek na srečanju s palestinskim notranjim ministrom Jahjo ponovili nasprotovanje načrtu postopnega umika izraelske vojske s palestinskih avtonomnih ozemelj in napovedali nadaljevanje napadov proti Izraelu.

Zaradi nadaljevanja nasilja so nato izraelske oblasti v petek zavrnile načrtovan umik iz Hebrona, o čemer so se s palestinskimi predstavniki pogovarjali več dni. Svetovalec palestinskega predsednika Jaserja Arafata, Nabil Abu Rudeina, je ob tem obtožil Izrael, da ni izpolnil svojih obveznosti, ki se jim je zavezal z načrtom postopnega umika.
Na Tempeljskem griču 40.000 arabskih Izraelcev
Na Tempeljskem griču na vzhodu Jeruzalema se je zbralo kakih 40.000 arabskih Izraelcev, večinoma študentov. Z zborovanjem, ki ga je pripravilo Islamsko gibanje v Izraelu, so slovesno sklenili kampanjo za ohranitev mošeje Al Aksa, ki je po Meki in Medini tretje najpomembnejše sveto mesto islama. Izraelska policija je na območju v strahu pred morebitnimi incidenti okrepila enote, za promet pa zaprla nekatere ceste.

Islamsko gibanje je zakonita izvenparlamentarska stranka, ki se zavzema za vrnitev k islamu ter za zaščito in ohranitev mošeje Al Aksa, ki jo po njenem prepričanju ogroža Izrael. Gibanje je predvsem s pomočjo sredstev iz tujine financiralo izgradnjo prostorov za molitev v podzidju mošeje. Izraelske oblasti so že večkrat zagrozile, da bodo izobčile Islamsko gibanje, ki ga obtožujejo širjenja radikalnega islamizma med arabskimi Izraelci. Gibanju tudi očitajo sodelovanje s skrajnimi palestinskimi gibanji, Hamasom in Islamskim džihadom, ki sta odgovorni za večino samomorilskih napadov proti Izraelu. Voditelj Islamskega gibanja, šejk Raed Saleh, ima prepoved odhoda v tujino.
Tempeljski grič je bil povod za izbruh zadnje palestinske vstaje, intifade, po spornem obisku vodje izraelske desnice, sedanjega premiera Ariela Šarona 28. septembra 2000.
Nasilje se nadaljuje

Na Bližnjem vzhodu sicer tudi danes ni bilo mirno. V predmestju mesta Nablus na Zahodnem bregu so se Palestinci spopadli z izraelskimi vojaki, potem ko je vojska preprečila skupni arabsko-judovski mirovni koaliciji, da bi dostavila hrano Palestincem v mestu, kjer že več kot dva meseca velja policijska ura. Po besedah očividcev je izraelska vojska uporabila solzivec, mladi Palestinci pa so metali kamenje. Ranjenih ni bilo.
Izraelska vojska je danes na območju Gaze, od koder naj bi prihajalo do vdorov v judovska naselja, uničila tri palestinske hiše. V mestu Hebron na Zahodnem bregu pa so vdrli v policijsko postajo in aretirali nekega Palestinca. Podrobnosti o osumljencu in razlogih za njegovo aretacijo izraelska vojska še ni sporočila.