"Kar se dogaja v Nablusu, je zločin, o katerem ne moremo molčati," je bil oster Arafat, ki je ob tem še pozval Združene narode in Varnostni svet ZN, naj "čimprej ukrepajo, da se položaj ne bo poslabšal". Izraelska vojska je v Nablus vdrla že v četrtek – kot povračilo za bombni napad na restavracijo v jeruzalemski judovski univerzi, tam pa vojaki preiskujejo hiše in iščejo aktiviste palestinskih skrajnih organizacij. Doslej so bili v spopadih ubiti trije Palestinci, več kot 30 pa je bilo aretiranih.
Izraelski vojaki so med nekaterimi skupaj stoječimi hišami v starodavnem središču Nablusa naredili kar prehode v stenah hiš, da bi se tako izognili morebitnemu obstreljevanju Palestincev na prostem. Izraelci uničujejo bivališča palestinskih borcev. Zaradi uničevanja hiš naj bi brez strehe nad glavo ostalo več palestinskih družin, ki pa ruševin zaradi policijske ure ne smejo zapustiti. V mestu, v katerem je 150 tisoč prebivalcev, živi tudi 32 tisoč palestinskih beguncev.
Vojska naj bi v Nablusu iskala predvsem aktiviste skrajne palestinske organizacije Hamas, na seznamu ciljev pa so tudi delavnice za izdelovanje in sestavljanje eksplozivnih naprav. Palestinski minister za zdravstvo Mondher Šerif je izraelsko vojsko obtožil, da reševalnim vozilom preprečuje delo v Nablusu, obenem pa je izrazil bojazen pred "humanitarno katastrofo" v mestu. Zdravniškemu osebju je že začelo primanjkovati zdravil, prav tako pa zdravniki zaradi policijske ure v mestu ne morejo do pomoči potrebnih.
Palestinski voditelj Arafat se je uprl tudi izraelski politiki izgonov sorodnikov tistih Palestincev, ki so izvedli napade na izraelske cilje. Tak ukrep je po Arafatovem mnenju nezakonit, o konkretni usodi obeh Palestincev pa bo predvidoma v nedeljo odločala izraelska vojaška prizivna komisija, kamor so se Palestinci pritožili. Na jugu Gaze pa je izraelska vojska ubila neko starejšo žensko.
Izraelci priznali napako za letalski napad na Gazo
Predstavniki izraelske vojske so priznali, da so v atentatu na enega vodij Hamasa 23. julija v Gazi, ravnali na podlagi slabih obveščevalnih podatkov. Kot je znano, je izraelsko letalo F-16 23. julija kmalu po polnoči bombardiralo stanovanjsko hišo vodje skrajne palestinske organizacije Hamas v Gazi Salaha Šehade in ga skupaj z njegovim namestnikom ubila. V napadu je umrla tudi Šehadova žena in trije njegovi otroci. Sicer je v napadu življenje izgubilo 15 ljudi, od tega devet otrok, ranjenih pa je bilo več kot 150 ljudi.
Smrt nedolžnih palestinskih civilistov so zakrivili "napačni obveščevalni podatki in napačne ocene o navzočnosti civilistov v stavbi, kjer se je skrival Šehada, in v okoliških hišah". To so "napake, ki so pripeljale do krvavega rezultata", priznava izraelska vojska, ki ob objavi rezultatov preiskave izraža tudi obžalovanje zaradi smrti civilistov. Izraelci se branijo, da so Šehado skušali likvidirati že dalj časa, priznajo pa, da "so v preiskavi ugotovili, da so bile informacije o točki napada v Gazi netočne, prav tako pa ocena o bližini bivališč nedolžnih prebivalcev." Vojska trdi, da bi v primeru, da bi imeli točne podatke, napad izvedli drugače, ter, da so od te akcije odnesli "operacijski poduk".
Izraelci zatrjujejo, da je bil Šehada eden glavnih načrtovalcev skupine Hamas – organizacija je zavezana dokončnemu ter da je imel skoraj pripravljene načrte za izvedbo "mega-teror" napadov na Izrael.
Od začetka palestinskega upora proti izraelski okupaciji septembra 2000 je bilo ubitih najmanj 1477 Palestincev in 574 Izraelcev.
Kmalu prvo srečanje Šarona s palestinskimi predstavniki?
Po večmesečnem stopnjevanju nasilja med Izraelom in Palestinci, ki se je vnovič razplamtelo v poldrugem letu, odkar je na oblasti izraelski premier Ariel Šaron, se kažejo morebitni prvi znaki morebitnega popuščanja napetosti. Šaron je namreč v soboto prvič po prihodu na položaj izrazil pripravljenost za srečanje s predstavniki avtonomnih palestinskih oblasti. Kot je poročala ameriška televizija CNN, naj bi se Šaron že prihodnji teden srečal z novim palestinskim notranjim in finančnim ministrom, Abdelrazekom al-Jahjo in Salamom Fajadom. Za zdaj ni znano, o čem naj bi se sogovorniki pogovarjali ter kje in kdaj natančno naj bi se sestali.
Srečanje z delegacijo visokih palestinskih predstavnikov je napovedal tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, vendar pa natančnega datuma sestanka ni želel izdati. "Upam, da bo do srečanja s palestinskimi predstavniki, ki imajo potrebno avtoriteto za pogovore z nami, kjer bomo skušali doseči napredek, prišlo v bližnji prihodnosti," je povedal Powell. Glavni palestinski pogajalec Saeb Erekat je že v četrtek sporočil, da naj bi bilo srečanje med Palestinci in Powellom s ponedeljka, 5. avgusta, prestavljeno na četrtek, 8. avgusta. Poleg Erekata naj bi bila v palestinski delegaciji tudi minister za notranje zadeve al-Jahja in minister za gospodarstvo Maher al-Masri.