Na Hrvaškem se borijo s hudimi poplavami. Najvišja je gladina reke Save v Jesenovcu, ki se je po tem, ko je sinoči presegel rekordno vrednost iz leta 1970, zviševal še vso noč. Boj pred najhujšim pa se nadaljuje tudi na drugih območjih ob rekah Savi in Uni, kjer so interventne službe in vojska vso noč gradile zasilne protipoplavne nasipe in pomagale prizadetim prebivalcem. Številni pred naraslimi vodami trepetajo že od nedelje, oblasti pa so za ogrožene prebivalce že pripravile zasilna prebivališča.
Vodostaj Save v bližini Jesenovca je bil danes visok 930 centimetrov, rekord leta 1970 pa je znašal 909 centimetrov. V kriznem štabu so sprejeli vse potrebne ukrepe za zajezitev Save in Une, a nasipi lahko zadržijo dvig vodne gladine le še za slabih 30 centimetrov.
Že od nedelje na širšem območju Jasenovca zaradi poplav veljajo izredne razmere, pri zaščiti pred naraslimi vodami in poplavami pa pomaga tudi več kot 100 pripadnikov hrvaške vojske. Med drugim pomagajo z amfibijskim vozilom, čolni in črpalkami, ter s polnjenjem vreč s peskom in gradnjo nasipov.
Noč je tam sicer minila mirno, a glede na napovedi naj bi vodostaj Save še naprej naraščal - vsako uro se poviša za približno centimeter. Na tem območju naj bi Sava vsega skupaj narasla še za 10 do 15 centimetrov, je poročal HTV.
Rečno vodo preusmerjajo v naravni park Lonjsko polje
Območje je v zgodnjih popoldanskih urah obiskal tudi hrvaški premier Andrej Plenković, ki se je udeležil seje kriznega štaba občine Jasenovac. Po sestanku je novinarjem dejal, da je vodostaj Save dosegel 930 centimetrov, kar je "največ v zadnjih 48 letih". Pohvalil je vse, ki so v preteklih dneh prispevali k protipoplavni zaščiti.
Poudaril je, da pristojne službe nadzirajo stanje pri Jasenovcu in da doslej nobena hiša ni bila poplavljena. Povedal je tudi, da veliko rečne vode preusmerjajo v naravni park Lonjsko polje, da bi zmanjšali pritisk na Savo, posebej na območju Jasenovca, kjer se v Savo izliva reka Una. Lonjsko polje se nahaja nedaleč od Siska in obsega več kot 50.000 hektarjev površine. Je največje zaščiteno močvirno področje na Hrvaškem.
V Plenkovićevem spremstvu je bil generalni direktor javnega podjetja Hrvatske vode Zoran Đuroković, ki je poudaril, da na Lonjskem polju 'skladiščijo' milijardo kubičnih metrov vode.
Lonjsko polje ne ščiti pred poplavami samo območja Jasenovca, temveč preprečuje naraščanje Save tudi v ostalih hrvaških krajih, ki ležijo nižje ob reki, kot tudi v BiH in še naprej, je še izjavil Plenković.
Najhujše so sicer razmere v mestu Trebež, kjer je za prebivalci, ki se dobro spomnijo leta 2014, ko so njihove hiše za las ušle poplavam, še ena neprespana noč. Vojaki in delavci so, da bi jih obvarovali pred naraslimi vodami, vso noč gradili nasipe s protipoplavnimi vrečami. Na pomoč pri gradnji nasipov so priskočili tudi potapljači.
Izredne razmere so prav tako v Kosinjski dolini ob reki Liki, kjer je od sveta odrezanih 500 prebivalcev. Nočno delo so reševalcem na prizadetih območjih oteževal tudi snežni zameti. Meščani so v strahu, da se ne bi ponovilo leto 2012, ko je voda zalila 150 objektov. Nivo vode v spodnjem toku reke raste od pet do osem centimetrov na uro. Kot poroča Center za civilno zaščito v Perušiću, je na tem območju poplavljenih več kot 50 hiš in poslovnih objektov. Prebivalci pričajo, da so z vodo v hiše prišli tudi kače in glodavci.
Izredno visok vodostaj zaradi novih padavin in taljenja snega ima reka pri vasi Mlaka, deset kilometrov vzhodno od Jasenovca, kjer je nekaj deset prebivalcev odrezanih od sveta. Sava je tik ped razlitjem, zato gorski reševalci, druge strokovne službe in prebivalci na tem območju že od ranega jutra s čolni vozijo material in še posebno budno spremljajo vremenske napovedi.
Vodostaj Save v Bosni in Hercegovini dosegel 965 centimetrov
Sava je v ponedeljek zjutraj ob 8. uri na območju Srbca v Republiki srbski v BiH dosegla 965 centimetrov, je sporočil hidrometeorološki zavod Republike srbske. Poudarili so, da je bil vodostaj 25 centimetrov višji od protipoplavnih nasipov in da je reka prestopila bregove tudi v nekaterih naseljih in poplavila nekaj hiš.
Kot so dodali, se je medtem v Prijedoru umirila reka Sana, a so še zmeraj v veljavi izredni protipoplavni ukrepi.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.