Voditelji Evropske unije so se v Bruslju ob precej poostrenih varnostnih ukrepih sestali na izrednem vrhunskem zasedanju, kjer osrednjo pozornost posvečajo nedavnemu terorističnemu napadu na ZDA in njegovim posledicam. Med drugim naj bi na njem ponovili že izraženo solidarnost z ZDA, tako pri iskanju odgovornih za napad, kot tudi v boju proti terorizmu, a obenem naj bi tudi opozorili, da se ta ne sme sprevreči v boj z islamskim svetom.
Zavzeli naj bi se predvsem za okrepljen in globalen boj proti terorizmu, ki naj bi zajemal politični, diplomatski, gospodarski, finančni in transportni vidik. Državljanom unije naj bi zagotovili tudi, da bo petnajsterica oblikovala evropsko politiko za boj proti terorizmu. Podlago za ukrepanje v tej smeri so že pripravili notranji in pravosodni ministri EU.
Voditelji bodo govorili tudi o posledicah terorističnega napada za gospodarstvo v uniji, o katerem so neposredno pred njimi razpravljali tudi finančni in gospodarski ministri unije. Po pričakovanjih naj bi evropskim trgom poslali pomirjujoče sporočilo, čeprav bodo posledice napada na evropsko gospodarstvo večje od prvotno pričakovanih.
Ob osrednji temi pa se bodo voditelji EU jutri najverjetneje dotaknili še vsaj ene aktualne teme: razmer na Bližnjem vzhodu. Tudi v luči terorističnega napada na ZDA so Izraelci in Palestinci ta hip sicer blizu nadaljevanja dialoga, vendar so razmere napete, stanje pa se bi ob ameriškem vojaškem ukrepanju najverjetneje takoj poslabšalo.
Evropska unija se mora na nedavne teroristične napade na ZDA odzvati enotno in takoj, takšen odziv pa terja velik kakovostni preskok tudi v evropskem projektu. "Široka razprava o prihodnosti Evrope v teh razmerah dobiva še večji pomen," ," je v tradicionalnem nagovoru ob začetku zasedanja poudarila predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine.
Odziv petnajsterice ne sme biti le na načelni ravni, temveč tudi v izbiri ukrepov in njihovem izvajanju, je poudarila. EU mora v boj proti terorizmu in pri tem sprejeti vse predlagane ukrepe, na čelu z evropskim zapornim nalogom, okrepiti mora sodelovanje med organi, ki so odgovorni za varnost, "saj imamo lahko le popolno varnost ali sploh nobene". Tako učinkovit in enoten mora biti tudi odziv na gospodarskem področju, je opozorila predsednica parlamenta in dodala, da "resnost svojih namer EU v mednarodni skupnosti lahko dokaže le z lastnim vzorom".
Fontainova je ponovno izrazila solidarnost z ameriškim narodom, ob tem pa tudi upanje, da se ZDA na napad ne bodo odzvale s "preveč enostranskim odgovorom ali odgovorom, ki bo videti tak". Odgovor mora podpreti široka koalicija, je menila in še opozorila, da islama ne gre enačiti z islamskim fundamentalizmom. "Takšen strah namreč ostaja in je velik," je še poudarila Fontainova. V nagovoru se je dotaknila še razmer na Bližnjem vzhodu in poudarila, da brez dialoga med Izraelci in Palestinci napredka ne bo. "In če ne bo moč doseči miru, bo konflikt ogrozil cel svet," je še dejala.