
"Ne nameravam prenašati poskusov delitve Ukrajine, cepitve ukrajinskega ozemlja, jezikovno ali versko," je na srečanju s tujimi diplomati v Kijevu zatrdil premier Viktor Janukovič. Kot je še dodal, bo enotnost Ukrajine branil ne glede na položaj, ki ga bo zasedal. Gre za precejšen odmik od prejšnjih Janukovič izjav o regionalnem separatizmu in zagotovil, da bo na vse možne načine branil interese Doneškega bazena.
Poleg tega je Janukovič na srečanju dejal, da namerava Kijev okrepiti vzajemno koristno sodelovanje z Evropsko unijo, Rusijo, ZDA in Kitajsko. "Politika evropske integracije je naraven in nespremenljiv proces," je dejal premier in dodal, da EU je in bo ostala strateški partner Ukrajine. Kot je še poudaril, je Rusija največja partnerka in soseda Ukrajine in od stabilnega razvoja odnosov med njima je odvisen ne le nadaljnji razvoj obeh držav, temveč tudi situacija v Evropi.
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je povedal, da ne vidi težav za sodelovanje z ukrajinskim predsedniškim kandidatom Viktorjem Juščenkom, če bo le-ta izvoljen za predsednika Ukrajine.
Privrženci Janukoviča zaustavili "vlak miru"

V Donecku na vzhodu Ukrajine se je zbralo okoli 300 ljudi, ki so zažigali lutke Juščenka in njegovih najtesnejših sodelavcev Julije Timošenko in Petra Poročenka ter izražali podporo premieru Janukoviču. Protestniki, med katerimi so bili večinoma študentje, so se zbrali na osrednjem trgu, kamor bi moral danes prispeti opozicijski "vlak miru", vendar so mu Janukovičevi privrženci preprečili vstop v mesto.
"Vlak miru" je konvoj kakih 50 vozil v opozicijski oranžni barvi, ki se je prejšnji teden odpravil iz Kijeva na turnejo po krajih, kjer večinoma podpirajo premiera Janukoviča. Doneck je Janukovičevo rojstno mesto in velja za trdnjavo podpore premieru.
Mnogi očitki v televizijskem soočenju
Včerajšnje televizijsko soočenje so zaznamovale predvsem obojestranske obtožbe; opozicijski kandidat Juščenko je premieru med drugim očital, da je v novembrskem drugem krogu volitev, ki je bil kasneje razveljavljen, ukradel milijone glasov. Janukovič pa je Juščenka posvaril, da mu ne bo nikoli uspelo osvojiti ruskogovorečega vzhoda Ukrajine, in ga pozval k skupnemu prizadevanju za celjenje ran, ki jih je osvetlila ostra predvolilna tekma.
Volitve bo spremljalo 12.000 tujih opazovalcev
Evropska unija je za financiranje opazovalcev na nedeljskih predsedniških volitvah v Ukrajini ponudila do tri milijone evrov.
Za nadziranje ponovljenega drugega kroga predsedniških volitev v Ukrajini se je sicer prijavilo že več kot 12.000 tujih opazovalcev, je sporočila ukrajinska osrednja volilna komisija. Svoje predstavnike bodo v Ukrajino poslale vse glavne evropske institucije, od Evropskega parlamenta do Sveta Evrope in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Za slednjo bo nadziranje volitev v Ukrajini največja opazovalna misija v zgodovini organizacije, saj bo štela več kot 1000 strokovnjakov iz okoli 30 držav članic. Kot so pojasnili na slovenskem zunanjem ministrstvu, bo med opazovalci tudi pet slovenskih predstavnikov. Opazovalce so prijavile tudi številne vlade, kot ZDA, Velika Britanija in Kanada, prav tako pa tudi Skupnost neodvisnih držav (SND).
Sacjuk zanika vpletenost v zastrupitev Juščenka
Namestnik vodje ukrajinskih obveščevalnih služb (SBU, nekdanja KGB) Vododimir Sacjuk, ki je bil prejšnji teden odpuščen s položaja, je zanikal vsakršno vpletenost v zastrupitev opozicijskega kandidata za ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka.
"Ne le, da zanikam vse obtožbe na svoj račun, ampak si bom tudi prizadeval, da bodo ljudje, ki širijo te laži, za svoje besede odgovarjali pred sodiščem," je v pogovoru za dnevnik Stoličnije Novosti dejal Sacjuk. "Pretresen sem, da Juščenko dopušča, da njegova okolica širi tovrstne govorice. Ne morem si kaj, da se ne bi odzval, saj so te obtožbe preveč resne," je dejal.