Tujina

Japonci volijo senatorje

Tokio, 11. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Japonci so volili polovico predstavnikov v zgornji dom parlamenta, senat. Stranka premiera Koizumija po prvih delni rezultatih ni dosegla zadanih ciljev.

Japonec pred plakati za volitve (foto: Reuters)
Japonec pred plakati za volitve (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Japonski volivci so danes izbirali predstavnike za polovico od 242 sedežev v zgornjem domu parlamenta, senatu. Za 121 mest se poteguje 320 kandidatov, med njimi pa jih bo 73 izvoljenih neposredno in 48 po proporcionalnem sistemu.

Rezultati vzporednih volitev kažejo, da stranka premiera Koizumija ni osvojila potrebnih 51 sedežev v senatu, temveč tam nekje med 46 in 48 sedeži. Kljub slabi podpori, pa je premier dejal, da zaradi tega ne namerava odstopiti. Največje opozicijska stranka DPJ naj bi osvojila 52 ali 53 sedežev.

Japonska Liberalnodemokratska stranka (LDP) premiera Džuničira Koizumija je po prvih projekcijah rezultatov volitev v senat, doživela poraz, za oceno njegove teže pa bo potrebno še počakati.

Kot navajajo zasebne televizijske hiše, je LDP dobila med 46 in 48 sedežev, medtem ko je največja opozicijska stranka Japonska demokratska stranka (DPJ) dobila 52 ali 53 sedežev. Premier Koizumi je že zavrnil odstop, če bo vladajoča koalicija v senatu ohranila večino, kar se bo po pričakovanjih tudi zgodilo. Generalni sekretar LDP Šinzo Abe pa je dejal, da rezultati za stranko niso dobri.

Japonka na volišču (foto: Reuters)
Japonka na volišču (foto: Reuters) FOTO: Reuters

LDP in njena koalicijska partnerica, majhna, a pomembna budistična stranka Nova Komeito, bosta kot vse kaže obdržali večino v senatu. LDP, ki je skoraj brez prekinitve na oblasti že pol stoletja, bi lahko računala na skupno 112 sedežev, njena zaveznica Nova Komeito pa na 23 ali 24 sedežev, medtem ko naj bi DPJ imela 84 ali 85 sedežev.

Koizumijev položaj na čelu predsednika vlade pa ni ogrožen, saj gre le za volitve polovice senata. "Ker volitve ne odločajo o oblasti, odgovornosti ne smemo pripisati premieru," je poudaril Abe. Ob tem je še izrazil upanje, da se Koizumi ne bo odpovedal programu reform. Koizumi je morebiten odstop že pred volitvami zavrnil, vendar pa bi po mnenju politologov znatno zmanjšanje sedežev njegove stranke v senatu Koizumijevo vlado precej oslabilo in bi lahko napovedalo njen konec.

Japonski premier Koizumi ne namerava odstopiti (foto: Reuters)
Japonski premier Koizumi ne namerava odstopiti (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Rezultati odvisni od udeležbe

Kot ugotavljajo analitiki, bi lahko bila volilna udeležba ključna za rezultat volitev. Premieru Koizumiju in njegovi stranki naj bi koristila nizka volilna udeležba, bojijo pa se, da je opozicija uspela mobilizirati neopredeljene volivce.

Podpora Koizumiju padla

Da se Japonci ne strinjajo z pošiljanjem svojih vojakov v Irak, so večkrat pokazali tudi z demonstracijami - prav odločitev pošiljati japonske vojake v Irak, naj bi bila ena od točk, ki so premierjevi stranki zmanjšale podporo
Da se Japonci ne strinjajo z pošiljanjem svojih vojakov v Irak, so večkrat pokazali tudi z demonstracijami - prav odločitev pošiljati japonske vojake v Irak, naj bi bila ena od točk, ki so premierjevi stranki zmanjšale podporo FOTO: Reuters

62-letni Koizumi je še konec aprila užival izjemno podporo javnosti, ki pa se je nedavno precej zmanjšala. Analitiki ta drastični padec podpore pripisujejo reformi pokojninskega sistema, ki ji nasprotuje kar 70 odstotkov Japoncev, in proameriški politiki v Iraku.

Še več Japoncev pa bolj kot to - verjamejo namreč, da je pokojninska reforma neizogibna, japonska napotitev v Irak pa v nacionalnem interesu - moti Koizumijev slog in aroganca, ki se je med drugim pokazala tudi pri sprejetju slabo pripravljene pokojninske reforme.

Koizumijev položaj na čelu predsednika vlade pa kljub vsemu ni ogrožen, saj gre le za volitve polovice senata. Koizumi je morebiten odstop že zavrnil, vendar pa bi po mnenju politologov znatno zmanjšanje sedežev njegove stranke v senatu Koizumijevo vlado precej oslabilo in bi lahko napovedalo njen konec. Liberalnodemokratska stranka pričakuje 51 sedežev - doslej jih je imela 50 -, medtem ko ji javnomnenjske raziskave napovedujejo 48. Koizumi je danes izrazil prepričanje, da bo stranka dosegla zastavljen cilj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10