Samooklicani "kralj tun" Kiyoshi Kimura je tako zapravil dvakrat več kot leta 2013, ko je postavil prvi rekord – za tuna je takrat odštel okoli 1,2 milijona evrov.
"Kupil sem odlično ribo," je po dražbi dejal Kimura, sicer predsednik verige japonskih restavracij Sushi Zanmai. Kot je še povedal, je bila cena višja, kot je pričakoval, a vseeno upa, da bo njegovim strankam tun dobro teknil.
Kimora že sedem let velja za najvišjega ponudnika na novoletni dražbi. Veleprodajalci in lastniki suši restavracij sicer pogosto odštejejo visoke zneske za najboljše ribe na prvi dražbi v novem letu.
Na povsem običajen dan bi se podobne vrste rib prodale za približno 52.000 evrov. Novoletni rekord pa je povezan z družbenim statusom – ustvarja publiciteto za Kimora in njegov suši imperij. A vendar je visoka cena tudi odraz pomanjkanja populacije velikega pacifiškega modroplavutega tuna. Organizacija World Wildlife Fund jih uvršča med najbolj ogrožene vrste.
Višje cene, nova tržnica
Preteklo leto se je sicer ulov ob obali Japonske znatno zmanjšal in od sredine leta so se cene na ribjih tržnicah povečale za več kot 40 odstotkov. Letošnja novoletna dražba je prvič potekala na novi ribji tržnici Toyosu ki se nahaja v prostorih nekdanje plinske elektrarne.
Tržnica na bivši lokaciji je bila odprta vse od leta 1935 in postala znana kot največja ribja tržnica na svetu, hkrati pa je bila tudi priljubljena turistična atrakcija. Tržnico so na novo lokacijo prestavili zaradi vprašljive higiene.
Medtem je Japonska pretekli mesec sporočila, da bo ponovno obudila komercialni kitolov. Kot je pojasnila japonska vlada, se bodo umaknili iz Mednarodne komisije za kitolov, kljub valu neodobravanja s strani številnih članic komisije, med drugim Avstralije. Prepoved kitolova je veljala vse od leta 1986, potem ko so nekatere vrste zaradi množičnega ribolova skoraj izumrle.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.