Tujina

Japonski cesar Akihito se je na obredu odrekel prestolu

Tokio, 30. 04. 2019 11.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
K.H. / STA
Komentarji
9

Japonski cesar Akihito se je na tradicionalnem obredu v cesarski palači v Tokiu odrekel prestolu krizantem. To je prva abdikacija v deželi vzhajajočega sonca po več kot 200 letih.

V kratkem govoru ob sestopu s prestola je 85-letni japonski cesar Akihito dejal, da je svoje naloge opravljal z globokim spoštovanjem in ljubeznijo do ljudi. "To je bil izreden blagoslov," je dejal Akihito o svoji 30-letni vladavini.

V desetminutnem obredu v Borovi dvorani, ki velja za najelegantnejšo v cesarski palači, je izrazil tudi hvaležnost prebivalcem Japonske, ki so ga sprejeli kot simbol države in so ga pri tem podpirali.

Slovesnosti v cesarski palači se je udeležilo okoli 300 ljudi, med njimi premier Šinzo Abe in ministri v njegovi vladi. Premier se je zahvalil cesarju in dejal, da je izpolnil svojo odgovornost kot simbol Japonske. Dodal je, da je cesarski par, ki je pogosto obiskoval žrtve naravnih katastrof, Japonce napolnil s pogumom in upanjem.

Uradno bo Akihito ostal cesar še do polnoči, ko bo tudi nastopilo novo obdobje pod novim cesarjem Naruhitom.

Prva abdikacija v več kot 200 letih

Akihito je 125. japonski cesar postal 8. januarja 1989 po smrti svojega očeta cesarja Hirohita, v čigar imenu se je Japonska borila in izgubila v drugi svetovni vojni. To je prva abdikacija na Japonskem od leta 1817, ko je odstopil cesar Kokaku.

V sredo bo potekala še ena slovesnost, na kateri bo prestolonaslednik, 59-letni Naruhito zasedel prestol in nasledil cesarske insignije, kot sta sveti meč in dragulj. Tudi ta obred bo trajal le deset minut.

Bodoči japonski cesar Naruhito s soprogo, princeso Masako.
Bodoči japonski cesar Naruhito s soprogo, princeso Masako. FOTO: AP

Z ustoličenjem novega cesarja se za deželo vzhajajočega sonca začenja novo obdobje. Vlada je mesec dni pred menjavo na prestolu sporočila, da bo to obdobje imenovano Reiwa. Akihitovo obdobje se je imenovalo Heisei.

PREBERITE TUDI: Dolgoročno preživetje najstarejše monarhije na svetu bo kmalu odvisno od dečka, ki danes šteje le dvanajst let. Mnogi tako ob abdikaciji cesarja Akihita pozivajo k spremembi zakonodaje, ki prepoveduje ženskam, da bi zasedle japonski prestol.

Beseda Reiwa je sestavljena iz dveh japonskih pismenk kanjijev – rei, ki pomeni lep, in wa, ki pomeni harmonija. Kot so sporočili z japonskega veleposlaništva v Ljubljani, je ime obdobja prvič v zgodovini vzeto iz starodavnega japonskega vira, in sicer iz najstarejše znane antologije japonske poezije Manjošu, stare prek 1200 let.

Cesar Akihito je avgusta 2016 šokiral državljane, ko je nakazal, da se želi umakniti s prestola. V video sporočilu je izrazil zaskrbljenost, da zaradi visoke starosti in šibkega zdravja ne bo več mogel opravljati svojih dolžnosti.

Japonska je bila ob začetku Akihitove vladavine globalna visokotehnološka sila, zdaj pa se sooča s stagnirajočim gospodarstvom, starajočim se prebivalstvom in pomanjkanjem delovne sile, njen primat na tehnološkem področju pa ogrožata sosedi Kitajska in Južna Koreja. Otoška država je v Akihitovem obdobju doživela vrsto naravnih nesreč in najhujšo jedrsko katastrofo po nesreči v Černobilu leta 1986.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KAPIBARA
01. 05. 2019 07.37
+2
Ta Jponska čast-spoštljivost..
kure bedne
30. 04. 2019 14.22
-3
Od kar je Fukošimo razneslo tam nč ni več kot je bilo.
AlternativeFacts
30. 04. 2019 13.07
+22
Japonci bi nam bili lahko vzgled, kako se krepi družbena odgovornost in patriotizem...pa en da bi se hvalil, da sem se ravno vrnil iz 6mesečnega bivanja v tej prelepi državi... :))
ggargamell
30. 04. 2019 13.11
+5
povej pol par info .. recimo za začetek koliko dni dopusta imajo delavci na japonskem ?
Thor33
30. 04. 2019 13.50
-4
Večje podjetje 1000+ majo 19,4 dni dopusta tak da je skor isto ko pr nam. Sam koristjo ga pa res ne vsega povprečno po 10 dni. mala podjetja pa 17, plus pol otroc, delavna doba, izobrazba...
AlternativeFacts
30. 04. 2019 13.55
+32
Par stvari za info....V šolah nimajo čistilk, ker sanitarije in učilnice čistijo učenci (vseh razredov) sami. Učenci si tudi sami delijo malico in po malici pospravijo jedilnico....Na ulicah ne najdeš odpadnih košev, na tleh pa niti enega same odvržene embalaže. Kar se tiče tradicije, katero imajo naši politiki polna usta. Japonci hranijo in prakticirajo vse, kar jim je določeno obdobje dobrega/koristnega prineslo, tako je tudi pri pisavah, saj poznajo 2 (Katakana , Hiragana). ne tako kot mi, ki hočemo izbrisati OF/NOB pa čeprav je to obdobje temelj tega kar imamo danes...Recimo Japonci so ww2 katastrofo izrabili, da so povsem spremenili družbo, ki je sedaj bolj homogena...priporočam ogled anime Pokopališče kresničk...In ker že omenjaš dopust. Bolj ko izkoriščaš delavce, več dopusta jim moraš dati, da ti reveži ne umrejo na delovnem mestu....
fairplayy
30. 04. 2019 13.07
+4
samo delajo zato nimajo energije za parjenje
siFBI
30. 04. 2019 19.14
+6
Pri nas tud ne več. Zato jih država uvaža iz balkana in bližnjega vzhoda.
lumpimonster
30. 04. 2019 12.44
-13
Tm sezmer živijo v pravljici