Japonski podpredsednik vlade Taro Aso je umaknil svojo ponedeljkovo izjavo, ki je zvenela kot poveličevanje nacistične Nemčije. Aso, ki je nekdanji premier, hkrati pa sedanji finančni minister, je dejal, da gre za nesporazum.
S svojo izjavo je na noge dvignil tako Kitajsko kot tudi Južno Korejo, kjer so še vedno živi bridki spomini na drugo svetovno vojno.
Aso je v ponedeljek dejal, da bi se lahko Japonska kaj naučila od Hitlerjeve Nemčije pri spreminjanju ustavnih določil, ki od druge svetovne vojne Japonski prepovedujejo uporabo sile.
"Nacistična Nemčija je nastala s spremembo nemške weimarske ustave, ne da bi to kdor koli opazil," je v ponedeljek dejal Aso. Kitajska je takrat dejala, da je Aso s svojimi besedami povzročil alarm med japonskimi sosedami. "Zahtevamo, da japonska stran s konkretnimi dejanji spoštuje svoje obveze glede zgodovinskih vprašanj in si pridobi zaupanje azijskih sosed in mednarodne skupnosti," je dejal predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei.
Južnokorejsko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da so Asove besede zagotovo prizadele veliko ljudi.
Aso je danes v odzivu dejal, da umika svojo primerjavo z nacistično Nemčijo, saj je privedla do nesporazuma. "Iz vseh mojih navedb je jasno razvidno, da je moj pogled na dogodke, ki vključujejo naciste in weimarsko ustavo izredno negativen," je dodal.
Debata o ustavnih spremembah je na Japonskem zelo občutljiva. 9. člen povojne ustave namreč Japonski prepoveduje uporabo oboroženih sil za reševanje konfliktov, razen v primeru samoobrambe.
Premier Šinzo Abe, ki ima večino v obeh domovih parlamenta, je v zadnjem času napovedal spremembe ustave, s katerimi bi se odzvali na spremenjene varnostne razmere na azijsko-tihomorskem območju.
Aso je s svojo retoriko že v preteklosti povzročil ogorčenje javnosti. Ko je bil še premier, je dejal, da zdravnikom primanjkuje zdrave pameti, starejše pa je označil za slabiče, in to čeprav se njegova stranka zanaša predvsem na glasove starejših volivcev.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.