Tujina

VIDEO: Drugi potres na Japonskem terjal še več žrtev. Iz ruševin po več urah rešili nepoškodovano dojenčico

Tokio, 16. 04. 2016 07.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V zadnjih potresih, ki so Japonsko stresli v četrtek in petek, je umrlo najmanj 37 ljudi, več kot 2000 jih je bilo ranjenih. Reševalci hitijo z reševanjem ljudi, ki so jih prizadeli potresi. Zaradi neugodnih vremenskih razmer – meteorologi napovedujejo močan veter in deževje – sedaj prebivalce območja poleg popotresnih sunkov ogrožajo tudi zemeljski plazovi.

Potres na Japonskem - 3
Potres na Japonskem - 3 FOTO: AP

Tudi drugi močan potres, ki je v zadnjih dneh stresel jug Japonske, je zahteval smrtne žrtve. Po navedbah tujih tiskovnih agencij je v njem umrlo najmanj 28 ljudi, okoli 2000 jih je bilo ranjenih. Število žrtev utegne še narasti, saj so nekateri predeli še vedno odrezani od sveta.

Reševalci hitijo z reševanjem prizadetih na jugozahodu Japonske, ki jo je prizadelo več močnih potresnih sunkov. Na otok Kjušu so napotili približno 20.000 vojakov, potem ko so v petek po našem času zaznali potresa z magnitudo 7,3. 

V potresu, ki je Japonsko stresel v četrtek, je umrlo devet ljudi. Oba potresa skupaj sta tako terjala vsaj 37 smrtnih žrtev.

Drugi potres, ki je bil na globini 10 kilometrov v bližini mesta Kamamot, je bil močnejši in je prizadel večje območje kot tisti, ki je prizadel prefekturo Kumamoto v četrtek. Ta je imel magnitudo 6,2. Strokovnjaki japonske agencije za meteorologijo domnevajo, da je bil četrtkov potres dejansko le predpotresni sunek pred močnejšim glavnim potresom.

Posnetki kažejo številne porušene hiše, razdejane ceste, vas Minamiaso kakih 20 kilometrov vzhodno od mesta Mashiki pa je prizadel velik zemeljski plaz. V mestu Uto se je delno porušila mestna hiša, v dolino je zgrmel 200 metrov dolg most. Približno 200.000 gospodinjstev je brez elektrike. Zaradi potresa je izbruhnil vulkan Aso, a je šlo za manjši izbruh. Izdano je bilo tudi opozorilo pred cunamiji, vendar se napovedi k sreči niso uresničile. 

Zrušila se je tudi streha letališča v Kumamotu, zaradi česar so odpovedali vse polete. Iz neke bolnišnice v Kumamotu so bili prisiljeni po potresu evakuirati vse bolnike, potem ko se je stavba nevarno nagnila.

Zaradi neugodnih vremenskih razmer - meteorologi napovedujejo močan veter in deževje - sedaj prebivalce območja poleg popotresnih sunkov ogrožajo tudi zemeljski plazovi, je na novinarski konferenci opozoril direktor oddelka za potrese in cunamije japonske meteorološke agencije Gen Aoki. Dogajanje je sprožilo tudi številne požare.

Oblasti pa medtem niso zaznale kakršnih koli odstopanj v treh jedrskih elektrarnah na širšem območju. Jedrska elektrarna Sendai, v kateri so lani znova zagnali dva jedrska reaktorja - prva od uvedbe novih pravil za jedrske elektrarne po katastrofi v Fukušimi leta 2011 - stoji 130 kilometrov južno od Kumamota.

Iz ruševin rešili nepoškodovano deklico

Rešena dojenčica
Rešena dojenčica FOTO: AP

Se pa ob tragedijah že pišejo tudi lepe zgodbe. Reševalci so namreč iz ruševin po četrtkovem potresu potegnili osemmesečno deklico. Posnetki prikazujejo reševalce in gasilce, ki dojenčico nesejo na varno, potem ko je bila v ruševinah ujeta kar osem ur.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

emilzapata
16. 04. 2016 11.55
-1
Japonci so se skušali rešiti tega negostoljubnega , in potresno zelo aktivnega otoka, pa jim tega ostali imperialisti ni9so dovolili, za poplačilo pa so dobili še jedrski klobuk.Japoncev je 130 milijonov, kot da bi v sloveniji živelo 6,5 milijonov ljudi. Že sedaj se gremo eden drugemu naživce, kaj bi bilo šele tedaj.