V Slonokoščeni obali se nadaljujejo spopadi med silami nekdanjega predsednika Laurenta Gbagboja, ki ne želi predati oblasti, in privrženci izvoljenega predsednika Alassana Ouattare.
Le še okoli 1000 vojakov naj bi bilo zvestih Gbagboju, je danes ocenil francoski obrambni minister Gerard Longuet. Vsi naj bi bili v prestolnici Abidžan, okoli 200 od tega pa jih je nameščenih okoli predsedniške palače, kamor se je zatekel Gbagbo, poroča BBC.
Francoski vojaški helikopterji so napadli in uničili dve vozili, na katerih so bili oboroženi napadalci, ki so poskušali vdreti v rezidenco francoskega veleposlanika v Slonokoščeni obali, je sporočil francoski obrambni minister Gerard Longuet. Oboroženi moški naj bi bili zvesti Gbagboju.
Boji v Abidžanu potekajo tudi v bližini rezidence japonskega veleposlanika, ki ga je v sredo zvečer evakuiral francoski vojaški helikopter.

Kot poroča BBC so neznani vojaki vdrli v rezidenco veleposlanika. Ni še jasno, ali gre za Gbagbojeve ali Ouattarove sile. Po nekaterih podatkih naj bi poslopje uporabili kot izstrelišče za rakete, tako da so se bili veleposlanik in ljudje, ki so bili z njim v hiši, prisiljeni zabarikadirati. Pozneje je ponje prišel francoski vojaški helikopter in jih odpeljal v francosko vojaško oporišče v bližini Abidžana.
Gbagbo je medtem še vedno v zaklonišču predsedniške rezidence, ki so se ji sile Ouattare v sredo približale na 150 metrov, a so se morale nato umakniti.
Ouattarovi vojaki so poskušali zavzeti rezidenco, potem ko so bili pogovori med ZN, Francozi in Gbagbojem neuspešni. Napadi so bili neuspešni.

Francija, kot nekdanja kolonialna sila Slonokoščene obale, je prevzela vodilno vlogo pri pogajanjih. Po podatkih ZN se pogovori še nadaljujejo, a še ni jasno, ali kam vodijo, še posebno zato, ker je Gbagbo za francoski radio dejal, da ne namerava odstopiti.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.