Jared Kushner, zet ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegov svetovalec je v okviru preiskav ruske afere pričal pred komisijo v kongresu. Ta je želela od Kushnerja izvedeti več o njegovih srečanjih z ruskim veleposlanikom v Washingtonu, vodjo večje ruske banke in rusko odvetnico Natalijo Veselnicko. Slednjega srečanja se je udeležil skupaj s Trumpovim sinom Donaldom mlajšim.
Kushner je po zaključku zaslišanja za zaprtimi vrati na Kapitolskem griču prišel poročat v Belo hišo, kjer je podal kratko izjavo za javnost. "Želim biti zelo jasen. Nisem koval zarote z Rusi, niti ne vem za nikogar v kampanji, ki bi to počel. Vsa moja dejanja so bila primerna in običajna za dogajanje v sklopu kampanje", poroča BBC. 36-letni Kushner je poudaril, da je bil pri odgovorih povsem transparenten.
V izjavi, ki jo je predhodno naslovil na Senat in obveščevalne komisije, pa je ponovno zatrdil, da se ni srečal z nobenim predstavnikom ruskih oblasti, razen s tistimi, ki jih je že priznal.
Je pa v Kushner v 11 strani dolgi izjavi prvič javno predstavil ozadje spornih srečanje z Rusi med lansko ameriško predvolilno tekmo za predsednika. Kushner vztraja, da med srečanju niso razpravljali o nobenih neprimernih temah, poroča CNN. Potrdil je sicer dva sestanka z ruskim veleposlanikom v Washingtonu, srečanje z vodjo ruske državne banke, z rusko odvetnico junija lani ter nekatere druge sestanke, za katere se je dogovoril Trumpov najstarejši sin Donald Trump Jr.
"Nisem se skrivaj srečeval z nobenim predstavnikom tuje vlade, pa tudi nikogar iz kampanje ne poznam, ki bi se," je v izjavi zapisal Kushner. "Nobenih neprimernih stikov ni bilo. Nisem se posluževal ruskih sredstev, da bi podprla moj posel v privatnem sektorju. Poskušal sem delovati povsem transparentno. Upam, da bo to sedaj pomirilo dvomljivce."
36-letni soprog Ivanke Trump oporeka tudi Reutersu, ki je namigoval, da je Trumpov zet med aprilom in novembrom leta 2016 po telefonu dvakrat govoril z ruskim veleposlanikom Sergejem Kisiljakom. Pojasnil je, da se ne spomni teh klicev in da tudi dokazi o tem ne obstajajo.
Kushner v izjavi razkriva tudi več podrobnosti o elektronski pošti, ki jo je junija 2016 le 10 minut po začetku sestanka v Trumpovi stolpnici poslal svojemu pomočniku. "Me lahko prosim pokličeš po telefonu? Potrebujem izgovor, da se izmuznem s sestanka," je takrat zapisal. Pošto je predložil tudi obveščevalni komisiji.
Podrobnosti javnosti do zdaj niso bile znane. Kushner je elektronsko pošto objavil, da bi očistil svoje ime in se rešil sumov, da je Trumpu pomagal priti do predsedniškega položaja s skrivnimi srečanju z Rusi.
Pojasnil je tudi sporni varnostni obrazec SF-86, zatrdil je, da je njegov pomočnik obrazec oddal prehitro, še preden ga je Kushner v celoti izpolnil. "Osebje v newyorški pisarni mi je pomagalo pri izpolnjevanju obrazca. Mojemu pomočniku v Washington so poslali elektronsko sporočilo, da je en del že izpolnjen. Pomočnik je napačno domneval, da je izpolnjen celoten obrazec," je zapisal Kushner. "Zaradi nesporazuma je asistent odstopil 18. januarja letos."
Donald Trump je namige o dogovarjanjih z Rusi večkrat opisal kot "lov na čarovnice", a je prav junijski sestanek ponudil precej trdne dokaze, da so predsednikovi tesni sodelavci med predsedniško kampanjo sodelovali z rusko vlado.
Ameriški predsednik je v ponedeljek zjutraj sicer izstrelil nekaj tvitov, v katerih je vodilnega demokrata v odboru za obveščevalne dejavnosti predstavniškega doma kongresa Adama Schiffa označil za sluzastega, ker podpira rusko preiskavo, ki je demokratski izgovor za poraz na volitvah. Poleg tega se je spraševal, zakaj nihče ne preiskuje povezav demokratke Hillary Clinton z Rusi.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.