V Rimu se je skoraj pol milijona ljudi udeležilo dveh nasprotujočih si manifestacij, ene v podporo tradicionalnim družinam in druge za enake pravice poročenih in neporočenih oseb kot tudi istospolnih parov. Vzrok za te proteste je bil predvsem predlog zakona, s katerim namerava italijanska vlada priznati nekatere pravice tistim, ki živijo v zunajzakonskih skupnostih.
Shoda se je udeležil tudi nekdanji premier Silvio Berlusconi, poleg konservativnih strank pa ga je tiho podprl tudi Vatikan. Večinsko katoliška Italija je ena izmed zadnjih evropskih držav, ki ne priznava civilnih zvez med homoseksualci. Protestnike, ki jih je z vseh koncev Italije v Rim pripeljalo preko 3000 avtobusov, je nagovorila vrsta konservativnih politikov, ki sprejemu zakona nasprotujejo. Shod je bil organiziran v trenutku naraščajočega razdora med italijanskimi katoliki ter posvetnimi civilnodružbenimi skupinami.

Večja in bolj množična od obeh manifestacij, ki so jo na trgu svetega Janeza pripravile različne katoliške organizacije, je bila namenjena poudarjanju vrednot, ki jih predstavlja tradicionalna družina. Mnogo udeležencev protesta je poudarjalo, da je v Italiji tradicionalna družina ogrožena.
Po mnenju protestnikov naj bi družino ogrožal predlog, ki neporočenim parom priznal nekatere socialne pravice, ki jih že sedaj uživajo poročeni pari. Ker zakon ne dela razlik med istospolnimi in različnospolnimi pari, je naletel na ostro nasprotovanje predvsem katoliške cerkve in desno usmerjenih strank.

Protest in predlog zakona o pravicah homoseksualcev predstavlja za italijanskega premierja Romana Prodija velik problem. Demonstracije podpira Vatikan in pa različni katoliški škofje, vendar nihče od njih ni formalno vpleten v sam protest. "Družina pripada tako vernikom kot nevernikom“, je poudaril desno usmerjeni senator Gaetano Quagliariello in dodal "družina je povezana s kulturo in civilizacijo“. Predsednik italijanskih skupin za pravice homosekualcev Franco Grillini pa je opozoril, da je države strah predvsem drugačnosti in raznolikosti.
V Italiji je več kot 500.000 tisoč neporočenih parov, ki pa nimajo nobenih pravic na področju dedovanja in lastnine, prav tako pa niso kot državljani soudeleženi v različnih socialnih pravicah.
Ko je premier Romano Prodi lansko leto prišel na oblast je obljubil svojim podpornikom, da bodo predlagali nov zakon, ki bo urejel pravice parov. Toda z majhno večino v parlamentu pa Prodi za sprejetje tega zakona potrebuje glasove vseh strank, ki so v koaliciji, torej tako komunistov kot katoliške skupine.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.