Tujina

Je soobstoj sploh mogoč?

Dunaj/Bruselj, 06. 04. 2006 13.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vse več je dvomov, ali je možen soobstoj gensko spremenjenih in naravnih rastlin za prehrano ljudi in živali.

Na Dunaju se je nadaljuje ministrska konferenca o genetsko modificiranih organizmih, na kateri udeleženci razpravljajo o prihodnji politiki EU na tem področju ter dilemah, povezanih z vprašanji možnosti sožitja genetsko spremenjenih in naravnih rastlin.

Avstrijski minister Josef Pröll ter evropska komisarja Stavro Dimas in Mariann Fischer Boel (z leve proti desni) so takole prisluhnili demonstrantom, ki v deklaraciji pozivajo k 'Evropi brez gensko spremenjenih organizmov'.
Avstrijski minister Josef Pröll ter evropska komisarja Stavro Dimas in Mariann Fischer Boel (z leve proti desni) so takole prisluhnili demonstrantom, ki v deklaraciji pozivajo k 'Evropi brez gensko spremenjenih organizmov'. FOTO: Reuters

"Obstajajo namreč dvomi, ali je ta soobstoj možen, če bo obseg gojenja genetsko spremenjenih rastlin vse večji," je ob tem opozoril evropski komisar za okolje Stavros Dimas. "Še večji pa so strahovi glede vpliva genetsko modificiranih pridelkov na okolje in biološko raznovrstnost." Ocenil je sicer, da bi morali kmetom omogočiti svobodo pri odločanju o tem, ali bodo gojili genetsko modificirane rastline.

Nekoliko drugačno mnenje je izrazila evropska komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja Mariann Fischer-Boel, ki je opozorila, da možnosti soobstoja ne bo, "če bodo genetsko spremenjeni in navadni pridelki nenamenoma pomešani". Zato je po njenem prepričanju treba zagotoviti, da bodo pridelki obeh vrst ustrezno ločeni.

Na osmi konferenci Konvencije o biotski raznovrstnosti, ki se je v brazilski Curitibi končala minuli teden, je EU močno nasprotovala genski manipulaciji semen, ki ogroža biološko raznovrstnost rastlin. "Po težkih pogajanjih se kaže moznost, da bo sprejet moratorij za tovrstno tehnologijo," je dejal predsednik ministrskega sveta EU Avstrijec Josef Pröll.

Ena glavnih točk pogovorov je bila tudi pravična razdelitev dobička iz izrabe naravnih virov, predvsem za izdelavo zdravil in kozmetike. EU se zavzema za to, da bi imele države v razvoju, katerih naravne vire in tradicionalno znanje izkoriščajo mednarodni koncerni, od tega korist in bi prizadete, npr. južnoameriške Indijance, vključili v pogajanja.

Nevladne organizacije opozarjajo, da takšno ločevanje rastlin na dolgi rok ni mogoče, zato bi bilo treba prepovedati gojenje vseh genetsko modificiranih pridelkov. "Če bodo kmetje gojili genetsko modificirane pridelke, bo klasično in biokmetijstvo ogroženo," je dejal predstavnik Greenpeace Eric Gall.

Dolgoročna tveganja, povezana z gojenjem genetsko modificiranih organizmov, so še vedno neznanka, mešanje genetsko spremenjenih in nespremenjenih rastlin pa bi po mnenju Greenpeaca povzročilo finančne izgube tistim kmetom, ki vztrajajo pri klasičnem ali pa ekološkem kmetijstvu.

Nevladne organizacije v Evropi si prizadevajo za enotno evropsko politiko glede soobstoja modificiranih in nemodificiranih rastlin, medtem ko Bruselj vztraja, naj politika na tem področju ostane v pristojnosti držav članic. "Menimo, da ne bi bilo koristno predlagati zavezujočih evropskih pravil o soobstoju teh organizmov," je dejala Fischer-Boelova.

Pred kongresnim centrom na Dunaju, se je pred začetkom zasedanja v sredo zbralo približno 2000 demonstrantov iz vse Evrope, ki so pod sloganom 'Svoboda izbire' opozarjali na vprašanja soobstoja oziroma na problematiko gojenja tako genetsko modificiranih kot nemodificiranih rastlin v Evropi. Evropskima komisarjema pa so izročili deklaracijo, v kateri pozivajo k 'Evropi brez genetsko modificiranih organizmov'.

Predstavniki Greenpeace med protestom proti gensko spremenjenim rastlinam
Predstavniki Greenpeace med protestom proti gensko spremenjenim rastlinam FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.