Tujina

Je strah pretiran?

Peking/Bruselj, 27. 10. 2005 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Direktorica Evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni je dejala, da je strah pred ptičjo gripo v EU pretiran.

testiranje virusa ptičje gripe
testiranje virusa ptičje gripe FOTO: Reuters
Jakabova meni, da bi morala EU bolj pomagati azijskim državam, v katerih je od leta 2003 zaradi ptičje gripe umrlo 62 ljudi.

Direktorica Evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni Zsuzsana Jakab je prepričana, da je "tveganje za ljudi v tem trenutku skoraj zanemarljivo in obstaja le pri tistih, ki delajo neposredno s perutnino." Kot pravi, je treba ljudem jasno povedati, da gre zaenkrat za bolezen, ki prizadeva ptice in ne ljudi. "Če bo virus mutiral in se začel širiti s človeka na človeka, bodo razmere povsem drugačne," je dodala.

Je pa Jakabova vseeno opozorila, da bi se morala EU bolje pripraviti na izbruh gripe pri ljudeh. "Širjenje virusa H5N1 bi moralo pospešiti priprave. Ne bi smeli izgubljati časa z razmišljanjem o tem, kdaj bo prišlo do pandemije in ali jo bo povzročil virus H5N1 ali kakšen drug," je dejala Jakabova.

Cepivo proti virusu H7N1

Virus H7N1 je leta 1999 izzval izbruh ptičje gripe v Italiji, povezan pa je tudi z virusom H7N7, ki so ga odkrili na Nizozemskem. Kot ocenjuje Evropska komisija, bi bile lahko raziskave virusa H7 pomemben vir razvoja cepiv proti pandemijam v prihodnje.

Znanstveniki iz Velike Britanije, Italije in Norveške so s podporo raziskovalnega programa Evropske unije FLUPAN in kolegov iz francoskega inštituta Sanofi Pasteur razvili prvo cepivo proti virusu ptičje gripe tipa H7N1 za ljudi, je v Bruslju sporočila Evropska komisija. Novo cepivo z imenom RD-3 naj bi začeli klinično testirati spomladi prihodnje leto.

Doslej se je sicer večina raziskav osredotočala na visoko patogeni virus ptičje gripe tipa H5N1, vendar pa izsledki raziskovalnega projekta FLUPAN, ki so jih objavili v zadnji številki specializirane revije za infekcijske bolezni (Journal of Infectious Disease) kažejo, da se lahko tudi virus tipa H7 prenaša iz perutnine na človeka.

Projekt FLUPAN financira Evropska komisija, ki želi s tem dokazati sposobnost izdelave varnega in učinkovitega cepiva proti visoko patogenim virusom ptičje gripe. V projektu sodeluje šest partnerjev: Agencija za varnost zdravja iz Velike Britanije, Višji inštitut za zdravje iz Italije, britanski Nacionalni inštitut za biološke standarde in nadzor, inštitut Sanofi Pasteur iz Francije, Univerza v Bergnu iz Norveške in britanska univerza v Readingu.

Kitajsko zdravstveno ministrstvo je potrdilo, da v državi ni obolelih oseb za ptičjo gripo
Kitajsko zdravstveno ministrstvo je potrdilo, da v državi ni obolelih oseb za ptičjo gripo FOTO: Reuters

Projekt so začeli izvajati septembra leta 2001 z izborom virusa H7N1 kot potencialnega virusa, ki bi lahko izzval pandemijo. Kljub temu pa je tveganje, da bi pandemijo gripe sprožil virus H7, vendarle manjše kot v primeru virusa tipa H5N1, priznavajo v Bruslju.

Kitajska deklica ni bila okužena

Evropa je po oceni Svetovne zdravstvene organizacije danes bolje pripravljena na morebiten izbruh pandemije ptičje gripe, kot je bila pred šestimi meseci. Kar 46 od 52 evropskih držav ima namreč nacionalne načrte za boj proti možnim posledicam ptičje gripe za ljudi. Na možno pandemijo se doslej niso pripravile še Rusija, San Marino in Monako, medtem ko so Turkmenistan, Moldavija in SČG sporočile, da sploh nimajo takšnih načrtov.

Na Kitajskem so ovrgli sum prvega smrtnega primera med ljudmi zaradi ptičje gripe. Kot so sporočili z ministrstva za zdravje province Hunan v osrednji Kitajski, so prvotni testi preiskave pokazali, da 12-letna deklica iz vasi Wantang, ki je pred smrtjo kazala simptome gripe, ni bila okužena z virusom ptičje gripe. Negativne teste morajo še potrditi, je poročala hongkonška televizija.

Deklica He Yin in njen desetletni brat sta se že pred enim tednom slabo počutila, potem ko sta pojedla piščanca, ki je poginil zaradi neimenovane bolezni. Njun oče je povedal, da so imeli piščance že prej, in da zaradi tega še nikomur ni bilo slabo. Testi so tudi pokazali, da njen brat ni okužen z virusem.

Zdravstveni delavci na vzhodu Kitajske razkužujejo kmeta in njegovo kolo
Zdravstveni delavci na vzhodu Kitajske razkužujejo kmeta in njegovo kolo FOTO: Reuters
Kitajska je doslej poročala o treh žariščih, ki so izbruhnili ta teden: prvo v provinci Hunan, drugo v Mongoliji na severu in tretje v vzhodni provinci Anhui. Oblasti še navajajo, da so vsi trije izbruhi pod nadzorom.

Kitajska je sicer danes začela obsežne ukrepe proti širjenju ptičje gripe. Premier Wen Jiabao je sporočil, da so odredili množično izbiranje domače perutnine za zakol in strogo karanteno, s katero naj bi preprečili širjenje smrtonosnega virusa H5N1. Na nekaterih območjih so tudi začeli s cepljenjem ljudi. “Kitajska bo s temi ukrepi zagotovo uspela omejiti ptičjo gripo," je še napovedal Wen Jiabao.

Belgijski analitiki pregledujejo jajca
Belgijski analitiki pregledujejo jajca FOTO: Reuters

Inšpektorji na Hrvaškem opozarjajo

Hrvaške veterinarske službe so doslej prejele okoli 1600 vzorcev različnih ptic, med katerimi pa niso odkrili nobenega novega primera virusa ptičje gripe.

Potem ko so poročali o nenavadnem obnašanju labodov v Baranji, je višji inšpektor za zaščito narave Željko Vuković ukazal, naj meščani Novog Nevesinja ne plašijo labode. Ti namreč, ko so okuženi z virusom ptičje gripe, gredo na samotno mesto, poginejo in postanejo plen divjadi. Zagrožena denarna kazen za vnemirjenje in plašenje zaščitenih vrst ptic je od 7000 do 30.000 kun, je še povedal Vuković.

Novi primeri gripe v Rusiji

Ruske oblasti pa so danes sporočile, da so pri piščancih in racah v Sibiriji zabeležili nove primere ptičje gripe. V vasi Rotovka v sibirski regiji Omsk je poginilo kakih 90 ptic, za katere so testi pokazali, da so bile okužene s človeku nevarnim sevom virusa ptičje gripe H5N1. Lokalne oblasti so za vas odredile karanteno.

Francoski kmet nadzoruje okoli 4000 piščancev na svoji farmi blizu mesta Nantes
Francoski kmet nadzoruje okoli 4000 piščancev na svoji farmi blizu mesta Nantes FOTO: Reuters

Indonezija preiskuje kokoši na Baliju

Indonezija je začela s preiskavami o možnih novih primerih pričje gripe na otoku Bali, potem ko je umrlo več domačih kokoši, je sporočilo kmetijsko ministrstvo. V izbruhu ptičje gripe leta 2003 so na Baliju pobili na tisoče piščancev, z virusom pa se ni okužila nobena oseba.

Filipinske oblasti so v strahu pred pojavom virusa ptičje gripe, ki ga prenašajo ptice selivke, poostrile nadzor nad 55 mokrišči po vsej državi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10