Egiptovske oblasti pravijo, da počnejo vse, kar je v njihovi moči, za rešitev Hrvata Tomislava Salopeka iz rok skrajnežev lokalne celice teroristične skupine Islamska država.
"Našli smo nekaj dokazov, preverjamo nekatere sledi in ga skušamo najti," je za hrvaški Jutarnji list dejal tiskovni predstavnik egiptovskega zunanjega ministrstva. Povedal je tudi, da so vseskozi v stiku s hrvaškimi oblastmi.
Točne potrditve, ali je Salopek še živ, sicer tudi v Egiptu nimajo. "Predpostavljam pa, da bi v nasprotnem primeru to že vedeli," meni Ahmed Abu Zeid.
Egiptovski mediji medtem poročajo, da se nadaljuje operacija vladnih sil na lokacijah skrajnežev, napadli naj bi tudi oporišče ekstremistov na Sinaju.
Zeid sicer trdi, da je ugrabitev Hrvata, ki je v Egiptu delal kot geodet za francosko podjetje, osamljen incident. "Egipt ni področje terorističnih skupin, pri nas se to načeloma ne dogaja," pravi. Je pa po njegovem dogodek pokazal, da teroristi napadajo pravzaprav kjer koli, zato je po njegovem izjemno pomembno sodelovanje med državami, predvsem ko gre za izmenjavo informacij.
"Teroristi imajo svojo dinamiko, svoje teorije … Lahko sicer želijo osvajati zemljo, a Sinaj je egiptovski in tako bo tudi ostalo. Trenutno imajo pod kontrolo le pet odstotkov tega ozemlja," pravi Zeid. Spomnil pa je, da so vir zla v regiji pravzaprav države, kjer je razpadel sistem – kot na primer v Libiji, tam pa imajo zdaj teroristi prostor za širjenje svoje dejavnosti, ker so odpovedale tudi mejne kontrole pa imajo prosto pot tudi drugam – podobno kot trgovci z orožjem. "Egiptovska vlada sicer počne vse, da iztrebi terorizem," je dejal.
Da je ugrabitev Hrvata povezana s slovesnostmi ob odprtju novega Sueškega prekopa, ni izključil. Veliko je bilo namreč govora o tem, da so želeli teroristi oslabiti vlado in gospodarstvo države v trenutku, ki jim je za kaj takšnega ponujal najboljšo priložnost – čas, ko so bile oči svetovne javnosti uprte v Egipt. "Gre za simbol ponovne izgradnje Egipta, njihovo početje pa kaže na to, da jih takšni dogodki frustrirajo," meni.
Zahteve islamistov, ki v zameno za Salopeka zahtevajo izpustitev vseh muslimanskih zapornic, povezanih z Muslimansko bratovščino, se mu zdi preveč splošen. "Če bi šlo za resno zahtevo, bi povedali, koga konkretno želijo, da izpustimo," meni. Dejanje je sicer označil za destruktivni teror, ki nima opravičila.
Družini ugrabljenega Salopeka je izrazil podporo in sočutje v težkih trenutkih, a po drugi strani dal vedeti, da obstaja v zadevi za egiptovsko stran jasna meja – pravilo o tem, da se s teroristi ne pogajajo. "Imamo ničelno toleranco do teroristov, zato upamo, da ga bomo našli na podlagi zbranih dokazov."
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.