Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je v televizijskem intervjuju za ameriško televizijo CNN dejal, da si priseben človek ne more predstavljati jedrskega spopada med Indijo in Pakistanom, ter da po njegovem nobena stran ni tako neodgovorna. Mušaraf je še menil, da se takšne možnosti ne bi smelo niti omenjati, saj bi se vsak priseben človek moral upirati kakršnimkoli pritiskom, ki bi vsiljevali takšno nekonvencionalno vojno. Indija je sicer zagotovila, da prva ne bo napadla z jedrskim orožjem, Mušaraf pa poziva k dogovoru, ki bi izključeval možnost vsakršne vojne med sosedama. "Pozvali smo k umiku jedrskega orožja iz južne Azije in zmanjšanju zmogljivosti vojaških sil," je še dodal Mušaraf.
Mušaraf je v intervjuju sicer izrazil pripravljenost na srečanje z indijskim premierom Atalom Beharijem Vajpayeejem na regionalni varnostni konferenci, ki bo v ponedeljek in torek potekala v kazahstanskem mestu Almaty. Dodal pa je, da je vse odvisno od indijskega voditelja.
Pomirjujoče izjave Mušarafa gre razumeti kot odgovor na zahteve, ki prihajajo predvsem s strani ZDA in Velike Britanije, da mora Pakistan končati z izkazovanjem vojaške moči, ter učinkoviteje preprečevati vpade skrajnežev prek razmejitvene črte v Kašmirju.
Pomirjujoč indijski obrambni minister
Na mirovni konferenci v Singapurju je razmere na meji med obema jedrskima velesilama indijski obrambni minister Fernandes označil kot "stabilne" in poudaril, da trenutno ni nobenega razloga za skrbi. Pozneje je nekoliko spremenil svoje stališče in povedal, da ne vidi nobene rešitve za napete odnose med Indijo in Pakistanom, saj po njegovem mnenju še ni opazno nobeno zbliževanje med sprtima stranema.
Na konferenci sodeluje tudi namestnik ameriškega obrambnega ministra Paul Wolfowitz, ki je zbrane opozoril pred "katastrofalnimi posledicami" morebitne vojne med Indijo in Pakistanom. Dodal je še, da bi vojna tudi uničila s težavo dosežene napredke v odnosih med ZDA in obema državama. Na dvodnevni konferenci v Singapurju, ki se je udeležuje več kot 150 obrambnih ministrov in ostalih visokih predstavnikov, bodo med drugim govorili tudi o ameriški strategiji za regijo, kitajski vojaški in varnostni politiki ter o vlogi Evrope pri zagotavljanju varnosti v Aziji.
Ameriški predsednik George Bush je sicer že v četrtek napovedal, da bo prihodnji teden v regijo poslal tudi obrambnega ministra Donalda Rumsfelda in namestnika državnega sekretarja Richarda Armitagea.
ZDA in Velika Britanija sta medtem že pozvale svoje državljane, naj zapustijo Indijo, odhod iz države pa sta svetovali tudi večini svojih diplomatov. Podobno so se odločili tudi Združeni narodi, ki naj bi "v prihodnjih dneh" evakuirali svojce svojega osebja iz Indije in Pakistana.
Diplomatsko posredovanje
Medtem tuji diplomati nadaljujejo prizadevanja za mir. O razmerah v sporni pokrajini Kašmir sta se danes po telefonu pogovarjala ruski zunanji minister Igor Ivanov in ameriški državni sekretar Colin Powell, ki sta se dogovorila, da bodo Rusija in ZDA okrepile diplomatsko posredovanje v kašmirskem konfliktu za prekinitev nasilja med Indijo in Pakistanom.
Spopadi se nadaljujejo
Pokrajino Kašmir sta danes pretresla dva nova bombna napada, v katerih je po zadnjih podatkih umrl en človek, najmanj 50 pa je ranjenih. V bombnem napadu na indijske obmejne policiste v mestu Šrinagar je v noči na soboto umrla ena oseba, kakih trideset pa jih je bilo ranjenih. Nekaj ur zatem je bilo v eksploziji bombe na policijski postaji v kraju Anantnag, 50 kilometrov južno od kašmirske poletne prestolnice Šrinagar po podatkih policije ranjenih 16 civilistov in en policist. Pet jih je utrpelo hujše, ostali pa lažje poškodovani. Napadalci so očitno ciljali na policiste, ki so stražili poslopje krajevne uprave.
Indijski viri pa poročajo o novem napadu z granato na indijske varnostne sile v kraju Kulgam, okoli 70 kilometrov južno od mesta Šrinagar, v katerem je umrl civilist, sedem oseb pa je bilo ranjenih.