Časnik navaja oceno neimenovanega ameriškega vojaškega strokovnjaka, da so pred tremi leti Rumsfeldovi ekonomski in osebni interesi prevladali nad prizadevanji za preprečitev širjenja jedrskega orožja. Washington sicer Severno Korejo skupaj z Irakom in Iranom uvršča na os zla, ZDA pa Pjongjang obtožujejo, da je program za proizvodnjo jedrske energije obnovila, da bi ga uporabila v vojaške namene.
Japonski tisk: Pjongjang priznal, da ima jedrski bombi
Severnokorejski predstavnik Li Gun je na pogajanjih s Kitajsko in ZDA, ki so potekala aprila v Pekingu, priznal, da ima Pjongjang dve jedrski bombi, poroča japonski časnik
Kot še poroča Sankei, je to prvič, da je kak severnokorejski predstavnik navedel točno število jedrskih bomb, ki naj bi ga imela njegova država. Ameriški predstavniki so doslej trdili, da že več let menijo, da ima Pjongjang "eno ali dve" jedrski bombi.
Pjongjang naj bi nadaljeval s proizvodnjo jedrskega orožja
Po aprilskih pogovorih o severnokorejskem jedrskem programu v Pekingu je Severna Koreja ZDA obvestila, da so že predelali 8000 uporabljenih gorilnih palic, s pomočjo katerih bi lahko v nekaj mesecih izdelali nekaj jedrskih bomb. ZDA so sicer Južni Koreji v četrtek posredovale fotografije, posnete z vohunskim satelitom, na katerih je viden dim, ki prihaja iz severnokorejskega jedrskega objekta Yongbyon. To bi lahko bil znak, da je Pjongjang začel predelovati že uporabljene jedrske gorilne palice.
Kriza na Korejskem polotoku je izbruhnila oktobra lani, ko je Pjongjang priznal, da je razvijal tajni jedrski program in s tem kršil sporazum z ZDA iz leta 1994. Washington in njegovi zavezniki so zato začasno ustavili dobavo nafte Severni Koreji, ki pa je v odgovor izgnala inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) ter odstopila od Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT).