Ljudje v Turčiji so proti gradnji jezu na jugovzhodu države, ki bi poplavil eno izmed najstarejših naseljenih področij v zgodovini. Zaradi narasle vode reke Tigris bi morali preseliti okoli 50 tisoč ljudi.
Jez Islu, ob turški meji z Irakom in Sirijo, so turške oblasti hotele zgraditi že pred peti leti, vendar so izgradnjo preložili, saj je Velika Britanija takrat odrekla denarno pomoč pri projektu. Zdaj so finančne donacije obljubile Nemčija, Avstrija in Švica.
Mesto Hasankeyf leži na jugovzhodu anatolske plošče. Območje je bilo poseljeno že v bronasti dobi, ostanki ruševin v mestu pa kažejo na razvito kulturo od Antike pa vse do otomanskega imperija. Danes tu živijo predvsem Kurdi. Zgodovinar iz Hasankeyfa Arif Arslan pravi, da bi bila škoda ob poplavljenju nepopravljiva. „Če bi bil Hasankeyf nekje v Evropi, bi mesto zaradi zgodovinske vrednosti zagotovo zaščitili. Mnogo arheoloških zakladov je še vedno zakopanih pod zemljo, če bodo območje poplavili, bodo ti za vselej izgubljeni,“ pojasnjuje Arslan.
Vlada v Turčiji pravi, da morajo dolino, kjer leži tudi zgodovinsko mesto, nujno poplaviti, če hočejo s hidroelektrarno zagotoviti zadostno količino električne energije, ki jo država nujno potrebuje. Obljubljajo tudi, da bodo arheološke ostanke preselili na drugo lokacijo. Arheologi in župan mesta pravijo, da je to absurd. „Mogoče bodo preselili nekaj zgodovinskih ostankov, ampak Hasankeyf ima pomen v svoji celoti,“ je prepričan župan Vahap Kusen.
Zgodovina ni edini problem pri gradnji jezu. Narasla voda bo namreč poplavila celotno dolino, kar pomeni, da bodo morale turške oblasti preseliti okoli 50 tisoč ljudi. To so večinoma revni Kurdi, ki so žrtve nenehnih spopadov med kurdskimi separisti in turško vojsko. Kurdi menijo, da jih hočejo Turki s poplavljenjem območja dokončno izgnati iz njihove dežele.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.