Tujina

Jordanski minister obiskal Arafata

Ramala/Kairo/Atene, 18. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Jordanski zunanji minister Marvan Muašer se je srečal s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom. Izraelska vlada je obisk odobrila, čeprav si Izrael še vedno prizadeva za izolacijo Jaserja Arafata.

Jaser Arafat
Jaser Arafat FOTO: Reuters

Tiskovni predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Emmanuel Nachshon je pojasnil, da je Jordanija prijateljska država, zato upajo, da bo minister Muašer uspel prepričati Arafata, da terorizem ni prava rešitev. Jordanskega ministra je na obisku spremljal tudi zdravnik, ki naj bi pregledal Arafata.

Jordanski minister Muašer se je sicer včeraj v Kairu srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom in egiptovskim kolegom Ahmedom Maherjem. Po vrnitvi v Aman pa je Muašer dejal, da se bo po vrnitvi Powella v ZDA posvetoval z Arafatom o "prihodnjih ukrepih".

Z Arafatom se je prejšnji teden srečal tudi vodja egiptovske diplomacije Maher. Egipt in Jordanija sta sicer edini državi, ki sta podpisali mirovno pogodbo z Izraelom, in sicer v letih 1979 in 1994.

Solana v Atenah o razmerah na Bližnjem vzhodu

Javier Solana
Javier Solana FOTO: Reuters

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je po današnjem srečanju z grškim premierom Kostasom Simitisom v Atenah razmere na Bližnjem vzhodu označil kot zelo nevarne. Povedal je, da je v stalni navezi z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, in pozval, naj si EU, ZN, ZDA in Rusija še naprej skupaj prizadevajo za končanje nasilja na območju. Cilj prizadevanj teh držav je po besedah Solane "čimprejšnji začetek uresničevanja resolucije Varnostnega sveta ZN na Bližnjem vzhodu", ki zahteva takojšnjo dosego prekinitve ognja, in "začetek političnega procesa, ki bi lahko potekal v obliki konference". Solana je v Atenah še izrazil obžalovanje, da so bila dosedanja prizadevanja EU na Bližnjem vzhodu neuspešna.

Powell čez dva tedna spet na Bližnjem vzhodu?

Colin Powell
Colin Powell FOTO: Reuters

Neki neimenovani visoki ameriški predstavnik je sinoči povedal, da naj bi se ameriški državni sekretar Powell, ki je včeraj že zapustil Bližnji vzhod, na območje vrnil v roku dveh ali treh tednov, da bi nadaljeval svoja prizadevanja za vzpostavitev miru med Izraelci in Palestinci. Ameriški predstavnik je še dejal, da je točen datum Powellove vrnitve na območje odvisen od rezultatov, ki jih bo dosegel pomočnik ameriškega državnega sekretarja, pristojnega za Bližnji vzhod, William Burns. Burns, ki je spremljal Powella na njegovi turneji, je namreč ostal na območju, da bi nadaljeval posvete s palestinskimi in izraelskimi predstavniki.

Načelnik generalštaba izraelske vojske Šaul Mofaz pa je v včerajšnjem pogovoru za izraelski radio dejal, da je bilo med tritedensko izraelsko vojaško operacijo na Zahodnem bregu aretiranih pet tisoč Palestincev, med njimi 1200 "pripadnikov terorističnih organizacij in tistih, ki so izvajali napade".

Arabske države zahtevajo novo resolucijo

Arabske države so v sredo od Varnostnega sveta ZN zahtevale sprejetje nove mednarodnopravno obvezujoče resolucije, ki bi od Izraela zahtevala umik iz zasedenih palestinskih mest. Palestinski veleposlanik pri ZN je obenem svetovno organizacijo pozval, naj ustanovi komisijo, ki bi preiskala domnevni pokol izraelskih sil nad civilisti v palestinskem begunskem taborišču v Dženinu na Zahodnem bregu.

Kitajska pozvala Plaestince k ustavitvi samomorilskih napadov

Kitajska je medtem pozvala mednarodno skupnost, naj nadaljuje prizadevanja za vzpostavitev miru na Bližnjem vzhodu, in prvič tudi odkrito pozvala Palestince, naj ustavijo samomorilske napade. Iz kitajskega zunanjega ministrstva so sporočili, da Kitajska ostro obsoja vsakršne napade na nedolžne civiliste. Kitajska je bila sicer prva država, ki je leta 1988 vzpostavila diplomatske odnose s Palestinci, vedno pa je tudi podpirala palestinska prizadevanja za ustanovitev svoje države.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10