Hrvaški predsednik Ivo Josipović se te dni mudi na uradnem obisku v Bosni in Hercegovini. Včeraj je izrazil globoko obžalovanje, ker je tudi Hrvaška s svojo politiko doprinesla k delitvam v BiH in posledično do vojne, ki je trajala od 1992 do 1995. "Globoko obžalujem, ker je takšna politika prinesla trpljenje ljudi in delitve, ki nas mučijo tudi danes," je izjavil in izrazil sožalje za vse žrtve vojne v BiH ter poudaril, da vsako izgubljeno življenje pomeni izgubo za vse.
'Zavračamo opravičilo kot zlonamerno'
Njegove izjave pa so na Hrvaškem dvignile veliko prahu. Najprej so se oglasila hrvaška veteranska društva iz BiH, ki so ostro obsodila Josipovićeve besede. "Mi kot organizatorji upora v BiH, Hrvaški obrambni svet (HVO) in prostovoljci domovinske vojne ter kot priče časa zavračamo opravičilo predsednika Iva Josipovića kot zlonamerno, enostransko in zgodovinsko napačno," so zapisali v skupnem sporočilu za javnost. Združenji sta ocenili, da je Josipovićev govor "nadaljevanje propagande reformiranih komunistov in jugonostalgikov" iz vrst hrvaške Socialdemokratske stranke (SDP) in Hrvaške narodne stranke (HNS). Poudarili so, da pričakujejo opravičilo Hrvatom v BiH. Spomnili so, da je hrvaška država spodbujala Hrvate v BiH, naj glasujejo za neodvisnost BiH, ter da je Hrvaška priznala to državo. Kot so izpostavili, so notranje delitve rezultat delovanja mednarodne skupnosti ter da so hrvaški predstavniki sprejeli vse mirovne načrte, ki jih je ponujala mednarodna skupnost.
Kosorjeva: Hrvaška se je le branila
Nato se je oglasila premierka Jadranka Kosor, ki je predsedniku sporočila, da "Hrvaška nikoli ni napadala, temveč se je le branila". "To so zgodovinska dejstva, ki so zapisana tudi v deklaraciji o osamosvojitveni vojni. Deklaracijo je sprejela že nekdanja vlada Ivice Račana, v njej je pa tudi zapisano, da je bila osamosvojitvena vojna pravična, obrambna in osvobodilna," je dejala Kosorjeva in dodala, da "Hrvaška ni napadla BiH", temveč je "bila ta država, tako kot Hrvaška, žrtev velikosrbske agresije Slobodona Miloševića".
Premierka je dodala, da ji je žal za vse žrtve. Pripomnila je, da je Hrvaška sprejela številne begunce iz BiH, ne glede na to, katere nacionalnosti so bili.
'Pogumna in odločna državniška poteza'
Medtem je predsednik SDP Zoran Milanović ocenil, da je Josipovićevo opravičilo v Sarajevu "pogumna in odločna državniška poteza". Na novinarsko vprašanje, ali meni, da bo BiH izkoristila Josipovićevo izjavo kot podlago za tožbo proti Hrvaški za agresijo, je odgovoril, da ni temeljev za takšno tožbo. "Če bi bili za kaj takšnega volja, razpoloženje ali zli nameni, bi se že zdavnaj zgodilo. Gre za misijo dobre volje, in sicer obojestranske," je izjavil Milanović.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.