Potem ko je rusko tožilstvo Mihaila Hodorkovskega obtožilo kraje družbenega premoženja, utaje davkov in večkratnih goljufij, je ta včeraj odstopil s položaja predsednika Jukosa. Na čelo družbe je stopil Simon Kukes, vodilni menedžer ruskega naftnega koncerna Tyumen, po rodu iz Rusije, ki pa naj bi imel ameriško državljanstvo.
Po mnenju analitikov bo Kukes bolje zavarovan pred ruskim pravosodjem kot njegov predhodnik. 57-letnik Kukes pa je zagotovil, da Jukos ne bo spremenil svoje strategije na naftnem tržišču in da bo strogo izpolnjeval obveznosti do svojih delničarjev.
Kot predsednik naftnega velikana Tyumen (TNK) je Kukes februarja britanskemu energetsko-naftnemu koncernu British Petroleum omogočil 6,75 milijarde dolarjev vreden vstop na ruski naftni trg, kar je doslej največja tuja naložba na tem področju.
Za aretacijo ni bilo razlogov?
Odvetnik Hodorkovskega Robert Amsterdam je dejal, da za priprtje Hodorkovskega ni nobenega zakonitega razloga niti po ruskem niti po mednarodnem pravu. Po mnenju kritikov je bila namreč aretacija Hodorkovskega politično motivirana, da bi ruske oblasti omejile njegov naraščajoč finančni in politični vpliv ter se mu maščevale zaradi njegove finančne podpore opozicijskim strankam.

Putin vztraja pri privatizaciji
Ruski predsednik Vladimir Putin je poskušal pomiriti strahove, ki jih je povzročilo posredovanje Kremlja pri poslih ruskega energetskega velikana Jukos. Kot je poudaril nima nobenega namena opustiti privatizacijo v Rusiji. Pri tem je menil, da je mogoče biti kritičen do tega procesa, a korak nazaj bi imel zelo negativne posledic za gospodarstvo in družbo.
Medtem so privrženci Hodorkovskega od visokih predstavnikov Evropske unije zahtevali, naj primer nekdanjega predsednika Jukosa omenijo v pogovorih. Putin bo namreč nocoj prispel na obisk v Rim, kjer se bo sestal z italijanskim vodstvom. V četrtek bo v Rimu potekal še vrh EU-Rusija, nato pa bo ruski predsednik odpotoval v Pariz na pogovore s francoskim kolegom Jacquesom Chiracom.