
Ameriški predsednik George Bush je na skupni tiskovni konferenci pohvalil dobro in močno vodstvo iraškega premierja Nurija Al Malikija. Voditelja sta se dogovorila za pospešen prenos varnostnih pooblastil na iraške varnostne sile, Bush pa je hkrati je poudaril, da bo ameriška vojska ostala v Iraku dokler bo njena prisotnost potrebna in bo to zahtevala iraška vlada.
Ameriški umik pa bi se po besedah al Malikija lahko začel že junija naslednje leto. Takrat bodo iraška vojska in policija pripravljeni na prevzem vseh varnostnih nalog v državi, ocenjuje.
Ameriški predsednik je sicer priznal, da se doma krepijo pritiski nanj za začetek ameriškega umika iz Iraka. "V Iraku bomo na zahtevo suverene izvoljene vlade, dokler naše delo ne bo končano,"
je zagotovil in dodal, da želi začeti umik "čimprej", a je glede tega
realist, ker razume, kako težke so razmere v tej državi.
Maliki o prihodnosti Iraka malce drugače

Sadamu in šestim soobtožencem sodijo zaradi genocida in vojnih zločinov med tako imenovano operacijo Anfal, v okviru katere je v letih 1987 in 1988 potekalo množično prisilno preseljevanje Kurdov na severu Iraka. Pri tem je bilo opustošenih okoli 3000 vasi, tožilci pa trdijo, da je bilo ubitih do 180 tisoč ljudi.
"Premier je jasno povedal, da razdelitev države na posamezne dele, kot so predlagali nekateri, ni tisto, kar si želijo Iračani. Vsakršna delitev Iraka bi vodila le k povečanju sektaškega nasilja", je po srečanju z iraškim premierjem zatrdil Bush, ki je poudaril, da je za uspeh v Iraku potreben enoten Irak.
Medtem ko Bush še naprej zavrača sodelovanje Irana pri vzpostavljanju stabilnosti v Iraku, al Maliki pušča odprta vrata za vse, poleg Irana tudi za Sirijo. "Pripravljeni smo sodelovati z vsemi, ki verjamejo v potrebo po sodelovanju z vlado narodne enotnosti, posebej z našimi sosedi," je dejal al Maliki. Dodal je, da je "Irak za Iračane, njegove meje pa bodo trdne".
Bush in al Maliki bi se morala sestati že v sredo, a je bilo srečanje odpovedano, domnevno zaradi objave mnenja svetovalca za nacionalno varnost Stephena Hadleyja, da iraški premier ni sposoben zaustaviti nasilja v državi.
Pogoji za vrnitev v vlado
Šiitski poslanci in ministri, ki so v sredo izstopili iz vlade zaradi srečanja al Malikija in Busha, so danes postavili dva pogoja za vrnitev v politični proces. Kot je dejal poslanec Baha al Aradži, mora al Maliki najprej okrepiti varnost in povečati število dobro izurjenih pripadnikov varnostnih sil. Drugi pogoj je, da mora vlada zagotoviti elektriko, plin in druge osnovne storitve, zlasti v južnih provincah, kjer je manj nasilja kot v osrednjem in severnem Iraku.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.