Tujina

Juščenko hoče nove volitve

Kijev, 01. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ukrajinski opozicijski voditelj Viktor Juščenko vztraja pri ponovitvi drugega kroga predsedniških volitev in se ne strinja s ponovnim štetjem.

Juščenko hoče 19. decembra nove volitve
Juščenko hoče 19. decembra nove volitve FOTO: Reuters

Opozicijski voditelj Viktor Juščenko je na trgu neodvisnosti v ukrajinski prestolnici danes ponovno nagovoril svoje privržence in povedal, da vztraja pri ponovnih predsedniških volitvah. Predlagal je tudi že datum ponovitve drugega kroga volitev, to je 19. december.

Janukovič zavrača nezaupnico

Ukrajinski parlament je izglasoval razpustitev vlade premiera Janukoviča in oblikovanje začasne vlade. Z 229 glasovi ZA je parlament izglasoval nezaupnico vladi premier Janukoviča, ki so ga razglasili za zmagovalca volitev. Opozicija je premieru očitala slabo upravljanje države in netenje separatizma v rusko govorečem in ekonomsko bolj razvitem vzhodnem delu Ukrajine. Prav tako trdijo, da so bile nedeljske volitve prevara. Poleg nezaupnice pa je parlament izglasoval še oblikovanje vlade narodne enotnosti.

Premier Janukovič se ne strinja z izglasovano nezaupnico njegovi vladi (Foto: Reuters)
Premier Janukovič se ne strinja z izglasovano nezaupnico njegovi vladi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na začetku zasedanja je bilo v parlamentu za sprejetje odločitev prisotnih premalo število glasovalcev. Od potrebnih 226 poslancev je bilo registriranih le 216. Predsednik parlamenta Volodimir Litvin je nato množico protestnikov pred parlamentom pozval, naj poslancem dovolijo vstop v stavbo. "Juščenko je ukazal obnovitev blokade. Pogajanja so prekinjena. Ne smemo sprejeti nobenega kompromisa," je povedal eden od organizatorjev blokade.

Parlament je o nezaupnici Janukoviču razpravljal že v torek, vendar so besedilo zavrnili. Predlog je podprlo samo 196 od 410 poslancev, medtem ko je bilo za sprejetje potrebnih 226 glasov. Poslanci so nato načeloma sprejeli ukrep, s katerim bi razveljavili sobotno nezavezujočo odločitev parlamenta, da je drugi krog volitev neveljaven. To je razjarjene opozicijske protestnike še bolj razjezilo.

Juščenko ne bo odnehal, dokler ne bo predsednik (foto: Reuters)
Juščenko ne bo odnehal, dokler ne bo predsednik (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Več sto demonstrantov je predrlo varnostni obroč pred parlamentom in poskušalo vdreti v poslopje. Predsednik parlamenta Volodimir Litvin jih je pozval, naj ne skušajo zasesti poslopja parlamenta, in preložil nadaljevanje zasedanja na sredo. Obljubil jim je še, da parlament ne bo spreminjal svoje odločitve o razveljavitvi drugega kroga predsedniških volitev.

"Ukrajinski premier Janukovič je na vrhovno sodišče naslovil zahtevo za razveljavitev uradnih izidov drugega kroga predsedniških volitev 21. novembra. Janukovičeva ekipa meni, da predložena dejstva ne ustrezajo realnosti, še posebej v regijah na zahodu države, zato zahteva ponovno štetje glasov," je v Kijevu povedal predsednik vrhovnega sodišča Anatoli Jarema.

Protestniki so v torek poskušali vdreti v parlament (foto: Reuters)
Protestniki so v torek poskušali vdreti v parlament (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na vzhodu Ukrajine referendum o avtonomnosti

Regionalni parlament v Donecku na vzhodu Ukrajine je danes odločil, da bodo 9. januarja 2005 v regiji izvedli referendum za pridobitev statusa avtonomne pokrajine v ukrajinski federaciji. "Ta referendum ne pomeni odcepitve regije, temveč sprašuje prebivalce, ali so za sprejetje ustavnega dopolnila, po katerem bi Ukrajina postala federacija regij, ki bodo uživale enak status. Če bodo prebivalci za, bo regija Doneck od parlamenta v Kijevu zahtevala, da ustrezno spremeni ustavo," je povedala tiskovna predstavnica regionalne uprave Olena Bondarenko.

Začetek okrogle mize s tujimi posredniki

"Evropska unija ne podpira nobenega predsedniškega kandidata, temveč vzpodbuja vsakršna prizadevanja za mirno rešitev krize v Ukrajini", je na novinarski konferenci v Haagu povedal nizozemski premier Jan Peter Balkenende.

V ukrajinski prestolnici Kijev poteka okrogla miza, katere cilj je doseči kompromis, s katerim bi rešili povolilno krizo v državi. Za pogajalsko mizo so sedli oba predsedniška kandidata, dosedanji premier Viktor Janukovič in vodja opozicije Viktor Juščenko, ukrajinski predsednik Leonid Kučma ter skupina evropskih posrednikov. Med njimi so visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, poljski predsednik Aleksander Kwasniewski, generalni sekretar Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Jan Kubiš in litovski predsednik Valdas Adamkus.

Solana se je pred tem že sestal s predsednikom Kučmo in dejal, da mora biti rešitev sprejeta znotraj ukrajinske zakonodaje in brez uporabe sile. Pogajalci so se sicer sestali že prejšnji teden in ustanovili delovno skupino, ki naj bi pripomogla k mirni rešitvi povolilnega kaosa.

Solana in Kwasnievski sta se z Juščenkom in Janukovičem sestala že prejšnji teden (foto: Reuters)
Solana in Kwasnievski sta se z Juščenkom in Janukovičem sestala že prejšnji teden (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ne stanje v Ukrajini se je odzval tudi ameriški predsednik George Bush, ki je sprte strani pozval k mirni rešitvi krize. "Pomembno je, da ne pride do izbruha nasilja in da se bo upoštevala volja ljudi," je dejal Bush. V Washingtonu je tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher dejal, da se je namestnik državnega sekretarja Richard Armitage pogovarjal z obema predsedniškima kandidatoma, ter ju pozval k mirni, demokratični rešitvi. Kot je še dejal Boucher, ZDA zavračajo kakršnakoli prizadevanja za razdelitev Ukrajine. Po njegovih besedah bi bile nove volitve sprejemljiva rešitev krize.

Ameriški predsednik Bush se zavzema za mirno rešitev krize
Ameriški predsednik Bush se zavzema za mirno rešitev krize FOTO: Reuters

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem zatrdil, da je Rusija pripravljena pomagati pri reševanju krize v Ukrajini. "Če bo tako hotelo ukrajinsko vodstvo in če bomo lahko pomagali pri obvladovanju položaja znotraj okvira ukrajinske zakonodaje, bo Moskva ponudila pomoč," je dejal. Dodal je sicer, da so "pretirana prizadevanja določenih evropskih predstavnikov v razmerah v Ukrajini povzročila porast napetosti".

O krizi v Ukrajini bo razpravljal tudi Evropski parlament, ki se bo v Bruslju sestal na plenarnem zasedanju. Na zasedanje je bil povabljen tudi predsednik ukrajinskega parlamenta Vladimir Litvin, ki pa je prihod zadnji hip odpovedal.

Strah pred zlomom bančnega sistema

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je sporočila, da bo v Ukrajino pripotoval tudi generalni sekretar OVSE Jan Kubiš.

Politična kriza v Ukrajini se odraža tudi na gospodarskem področju. Iz strahu pred zlomom državnega bančnega sistema Ukrajinci pospešeno dvigujejo prihranke z bančnih računov in jih menjavajo v tuje valute. Zaradi tega je glavna banka sprejela vrsto zaščitnih ukrepov; med drugim je omejila možen enkratni dvig na največ tisoč dolarjev. "Še nekaj dni in finančni sistem se lahko sesuje kot hiša iz kart," je v ponedeljek priznal celo predsednik Kučma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10