Zvezna skupščina, ki se prav za to priložnost zbere vsakih pet let, je danes s 604 od skupno 1204 glasov izvolila naslednika dosedanjega predsednika Johannesa Raua, ki se mu mandat izteče 30. junija. Dva glasova sta bila neveljavna, devet članov zvezne skupščine pa se je vzdržalo. Köhler bo dosedanjega predsednika Raua zamenjal 1. junija, ko bo zaprisegel kot deveti povojni nemški predsednik. Takoj po izvolitvi je Köhler dejal, da želi biti predsednik vseh Nemcev in vseh v Nemčiji živečih ljudi. "Tiste, ki mi niso dali glasu, bom prepričal s svojim delom," je poudaril. Takoj po izvolitvi mu je veliko uspeha, sreče in božjega blagoslova v pismu zaželel Johannes Rau.
Nekdanji generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF), 61-letni krščanski demokrat in kandidat konservativne koalicije CDU/CSU ter liberalnih demokratov (FDP), je ob izvolitvi v petletni mandat na položaju predsednika še povedal: "Zame je to zelo čustven trenutek. Po šestih letih v tujini se v domovino vračam z občutkom zadovoljstva in hvaležnosti. Nemčija mi je veliko dala in to ji želim vrniti. Ljubim našo deželo." V svojem govoru je poudaril, da Nemčija potrebuje "temeljito prenovo", saj globalizacija vedno bolj določa naša življenja. Nemčija mora biti tudi dežela za otroke, v kateri sta družina in poklic usklajena. Truditi se je potrebno tudi za prijateljstvo med generacijami. Okrepiti je potrebno moč svobode v smislu pravičnosti in da bo Nemčija dežela idej. "Za to se bom zavzemal," je dodal.
Kandidatka vladajočih socialdemokratov (SPD) in Zelenih Gesine Schwan je dobila 589 glasov. Schwanovo je podprla tudi vlada nemškega kanclerja Gerharda Schröderja, ki si je prizadevala, da bi Nemčija dobila prvo žensko predsednico. Schwanova ni imela veliko možnosti za izvolitev, saj imajo konservativna koalicija CDU/CSU in liberalni demokrati (FDP) v volilnem telesu 19 elektorjev več kot vladajoči socialdemokrati (SPD) in Zeleni.
Köhler kritiziral politiko ZDA v Iraku
Köhler, član CDU od leta 1981, je v svoji karieri bil predvsem finančnik v nemški vladi, med letoma 1998 in 2000 je bil predsednik Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), zaradi kandidiranja na položaj predsednika države pa je nedavno odstopil s položaja generalnega direktorja IMF. Kljub temu, da je nekdanjemu nemškemu kanclerju Helmutu Kohlu pomagal pri pogajanjih za združitev Nemčij leta 1990, je bil Köhler do imenovanja za kandidata za predsednika nemški javnosti malo znan. Javnosti pa se je nato priljubil predvsem zaradi kritiziranja ameriške politike v Iraku. ZDA je označil kot "arogantne", Washington pa kritiziral zaradi pomanjkanja koncepta za "dosego miru" v Iraku.