Srbsko zunanje ministrstvo je po poročanju časnika Press Evropski uniji neformalno že izrazilo nezadovoljstvo zaradi javnih nastopov evropskega poslanca Jelka Kacina. Srbi namreč menijo, da se Kacin neposredno meša v njihove notranje zadeve. Po poročanju Pressa naj bi te dni Beograd v Bruselj tudi uradno poslal protestno noto.
Zadnja od Kacinovih izjav, ki Srbom ni bila po godu, je ta, da bi srbska vlada potrebovala obsežno rekonstrukcijo. Kacin naj bi to dejal, ko je govoril o neizogibnih spremembah v srbski vladi. Srbske oblasti so po poročanju Pressa izjavo dojele kot neprimerno vmešavanje Kacina, pri tem pa dodale, da niso še pozabile tudi nekaterih njegovih drugih izjav. Prav tako jih moti, da je Kacin dajal podporo samostojnemu Kosovu, pa čeprav predstavlja EU, ki je statusno nevtralna.
Kacin: Ne vmešavam se v srbske notranje zadeve
Za 24ur.com je Kacin vmešavanje v srbske notranje-politične zadeve odločno zavrnil. "Pričakujem, da se ministrstvo za zunanje zadeve ne bo vmešavalo v notranje zadeve EP, njegovih delovnih teles, političnih skupin in ne v pristojnosti posameznih članov EP," je dodal Kacin.
Srbsko zunanje ministrstvo je pismo s protestom v Bruselj očitno že poslalo, saj Kacin pravi, da je bil o pismu Srbov obveščen že včeraj, in sicer s strani vodstva njegove poslanske skupine ALDE. "Moram reči, da me to ni presenetilo niti se to ni zgodilo prvič. Žal pa so takšne akcije nepotrebne, saj v ničemer ne prispevajo k hitrejšemu napredovanju Srbije na poti evro integracij," je poudaril Kacin.
Kacin pravi, da se v Srbiji že dlje časa javno govori o vladni krizi in potrebah, da se takšna situacija preseka. Vendar pa dodaja, da sam v zvezi s tem nikoli ni dajal izjav in komentarjev. Je pa po zamenjavi ministra za gospodarstvo in regionalni razvoj ter podpredsednika vlade Mlađana Dinkića na vprašanje radia Deutche Welle pojasnil, da rekonstrukcija vlade v ničemer ne zaustavlja Srbije na poti k EU. "Nasprotno, rekonstrukcija lahko vlado samo okrepi in ji poveča ugled, kredibilnost ter operativnost doma in v EU," je menil Kacin.
Srbi Kacina preprosto ne marajo?
Kacin pravi, da srbska javnost ter tudi mediji njegovo vlogo razumejo in ocenjujejo različno. "Medtem ko me je eden najbolj branih časnikov v državi Blic uvrstil na četrto mesto najbolj vplivnih tujcev v Srbiji ter me s tem postavil tudi pred glavnega haaškega tožilca Brammertza in komisarja za širitev Füleja, me na drugi strani Press postavlja ob bok Solani, Holbrooku in Kouchnerju ter me imenuje za osebo 'non grata'," je za 24ur.com razložil Kacin.
Prepričan je, da tisti, ki spremljajo njegovo delo v vlogi poročevalca za Srbijo, vedo, da si ves čas prizadeva za čim hitrejše in čim bolj uspešno približevanje države k EU. "To nenazadnje potrjujejo tudi vsa poročila, ki sem jih do sedaj pripravil, EP pa jih je s prepričljivo večino sprejel,“ pravi Kacin. Ponovil je, da ima Srbija vse administrativne in intelektualne sposobnosti postati motor zahodnega Balkana. "Želim si, da bi ta potencial tudi uresničila, vendar ne na način, kot je zadnje pismo srbske diplomacije EP. Pri vsem skupaj pa je najbolj zanimivo, da tega pisma meni sploh niso poslali," še dodaja.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.