Tujina

Kaj je evropska ustava?

Ljubljana, 01. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska ustava je zelo obsežen dokument, ki je nastajal skoraj štiri leta. Pri oblikovanju ustave so sodelovale vse sedanje članice unije, posredno pa tudi evropska civilna družba in državljani. Ustava uvaja kar nekaj novosti, med drugim tudi nov način vodenja Unije.

Deset držav bo izpeljalo referendume o evropski ustavi. Prvega, 20. februarja Španci, zadnjega v evroskeptični Veliki Britaniji, kjer bo najbolj tvegan. V Franciji bi lahko ljudje glasovali proti zaradi nasprotovanja turškemu članstvu, na Poljskem in Češkem ustavi grozi nizka udeležba, na Irskem in Portugalskem pa je zaskrbljujoče izredno visoko število neopredeljenih.

Evropska ustava je nastajala skoraj štiri leta, gre za prvi dokument, pri katerem je sodelovala Slovenija, vsi nacionalni parlamenti in vsaj posredno tudi evropska civilna družba in državljani. Ustava, ki je pravzaprav mednarodna pogodba o pravilih delovanja povezave, uvaja kar nekaj novosti, nujnih za tako veliko skupnost. Ker se je deset članic odločilo za referendum, je njena prihodnost za zdaj še negotova.

Načeloma bo začela veljati 1. novembra naslednje leto, dve leti po podpisu dokumenta na ravni šefov vlad, pogoj pa je uspešna, a tvegana ratifikacija v 25-ih članicah.

Predsednik namesto rotacije

Ustava uvaja vrsto novosti. Tako ukinja polletne rotacije predsedujočih držav in uvaja funkcijo predsednika, ki bo vodil evropski svet. Njegova desna roka bo zunanji minister.

Ustava uvaja tudi državljanstvo Evropske unije, ob nacionalnem (Foto: Reuters)
Ustava uvaja tudi državljanstvo Evropske unije, ob nacionalnem (Foto: Reuters) FOTO: POP TV

Evropska unija postaja pravna osebnost, podpisnica mednarodnih sporazumov. Kljub vzporedni veljavnosti je evropska ustava postavljena nad nacionalnimi. Uvaja državljanstvo Evropske unije, ko bo dopolnilno k nacionalnemu.

Določa tudi kompromis o komisiji: ta bo v naslednjih dveh mandatih še imela po enega komisarja na članico, potem se bo skrčila, članice bodo brez svojega predstavnika ostale vsak tretji mandat.

Možnost izstopa in suspenza

Nova je možnost izstopa, pa tudi suspenza članstva. Sistem odločanja je nadvse zapleten, vendar učinkovitejši od zdaj veljavne Pogodbe iz Nice. Za različne odločitve predvideva različne oblike večine držav, največkrat dve tretjini, za katerima mora praviloma stati več kot polovica evropskega prebivalstva

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1