Inštitut Mediana pa je za POP TV med 15. in 17. junijem 216-im polnoletnih državljanov, ki niso odšli na volitve, zastavil vprašanje, zakaj se niso udeležili volitev. Kot najpogostejši razlog so anketiranci navedli, da jih ni bilo doma, kar 28 in pol odstotkov, 14 odstotkov jih politika ne zanima, 13-im odstotkom anketirancev se evropske volitve ne zdijo pomembne, za 10 odstotkov pa med kandidati ni bilo nobenega primernega. Preostali anketiranci so navedli druge razloge, med njimi tudi slabo vreme.
Raziskava pa je tudi pokazala, da se je kar trikrat povečalo število tistih, ki ne želijo povedati, koga bi volili, če bi bile volitve naslednjo nedeljo, prav tako se je povečalo število neopredeljenih. Kot poudarjajo pri Mediani, je pomemben podatek, da je bila raziskava narejena v času, ko so se v medijih začele pojavljati informacije o Zboru za republiko.
Janja Božič Marolt iz Mediane meni, da glede na to, da vse javnomnenjske raziskave odražajo trenutno stanje, to dokazuje dejstvo, da so bili ljudje zmedeni, ali tako trdno odločeni, da niso želeli odgovarjati. Ker se bližajo parlamentarne volitve in ker je dogajanje v tem času zelo pestro, je zato zelo težko napovedati prihodnje trende v javnomnenjskih raziskavah, še pravijo v Mediani.
Kot je znano, se je med strankami, ki so dobile stolčke v evropskem parlamentu, najbolje odrezala NSi, sledijo ji LDS in DeSUS, SDS in ZLSD. Marko Golobič iz Republiške volilne komisije je povedal, da predsednik državnega zbora obvesti evropski parlament o tem, kdo so izvoljeni poslanci in kateri listi pripadajo.