Mediji naj bi letos znova poročali o vojnah in gospodarski recesiji, na drugi strani pa naj bi se, tako The Economist, pokazali prvi znaki, da se splošno stanje v svetu izboljšuje. Tako naj bi bilo leto 2003 bolj varno in uspešno kot minuli dve, še dodajajo.
Lani so pri Economistu pravilno napovedali nove, a manj učinkovite teroristične napade, nadaljevanje nasilja na Bližnjem vzhodu in porast revščine v že tako revnih državah.
Bush bo ostal isti
Najbolj varna napoved za leto 2003 je, da bo politični besednjak ameriškega predsednika Georga Busha ostal enak kot v preteklem letu. Bush sam je za letošnje leto napovedal, da bo ostro obračunal s svojimi sovražniki.
Če si Bush mlajši želi še enega predsedniškega mandata, bo moral, da ne bi ponovil očetove napake, svojo pozornost usmeriti tudi k težavam na domačih tleh, kjer naj bi se letos zgodilo kar nekaj odmevnih sodnih procesov.
Glede svojih dejanj ali nedejanj, ki so povzročila zlome gospodarskih podjetij, naj bi se pred roko pravice branili direktorji nekdaj zelo uspešnih, a danes propadlih podjetij, kot so Enron, WorldCom in druga.
Sadam vržen z oblasti?
Brez predsedniškega stolčka naj bi v letu 2003 ostal iraški predsednik Sadam Husein. Ameriškemu napadu na Irak naj bi sicer nasprotovalo veliko držav, tudi evropskih, a le pasivno. V letu 2003 pa nam se po napovedih britanskega tednika obeta še ena Iraku podobna zgodba.
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je ameriške načrte o novih vojaških konfliktih najbolje pokazal na eni od tiskovnih konferenc, ko je na vprašanje: "Ali so ZDA zaradi osredotočenosti na Irak in na vojno proti terorizmu kaj manj pripravljene uporabiti silo v Severni Koreji?" odgovoril, da nima razloga, da bi verjel, da se Severna Koreja počuti pogumno, ker se ves svet zanima za Irak. "Če bi to bila, bi bila napaka," je dodal Rumsfeld.
Kaj se bo zgodilo, če bo Busheva administracija nadaljevala pot po osi zla in se ustavila pri Severni Koreji, je še prezgodaj napovedovati. Jasno pa je, da bi tak obrat najbolj vznemiril Kitajsko. Bolj resno se bodo svetovni voditelji morali lotiti tudi razmer na Bližnjem vzhodu.
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je dejal, da so v ZN zelo blizu dokončanju mirovnega načrta in da verjamejo, da bo ta načrt pomagal uresničiti razdelitev na dve državi, Izrael in Palestino, ki bosta živeli druga ob drugi.
Economist napoveduje krizo v arabskem svetu
Krizno obdobje naj bi se obetalo celotnemu arabskemu svetu. V letu 2003 naj bi bila več kot polovica tamkajšnjega prebivalstva mlajša od 30 let nezadovoljna, saj naj bi bila večina brez ustrezne izobrazbe ali primernega delovnega mesta. Nezadovoljstvo mladih naj bi podžigala tudi jeza na ZDA in zahodni svet.
Klon ali človek?
Vroča razprava pa naj bi se v letošnjem letu, ko naj bi na svetu imeli že dva klonirana otroka, obetal tudi na področju genetike. Bliže ko bomo možnosti spreminjanja človeka, težja bodo vprašanje, ki nam jih bo narekoval napredek znanosti.